Skocz do zawartości
ice4

opadnięty miękkas

Rekomendowane odpowiedzi

jakie mogą być przyczyny tego stanu ?? Cladellii cały czas rozpuszcza sie noga zamiast przyrastać

pozdrawiam


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje samemu pokombinowac ..testy wody, zasolenie, swiatło.woda ro, cyrkulacja.(to ze nie dmuchana korala nie znaczy ze cyrkulacja jest oki)Jak koral sie nie pompuje ,to trudno aby przyrastał do jakiejs skałki Adekwatnie cos jest popitolone .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ice wrzuć jakieś w miarę ostre fotki tych koralowców ciekawe, żeby miękkie się rozpuszczały, że xenia pada to jeszcze bo podobno nie w każdym zbiorniku chce się trzymać niby niekiedy LPS i SPS się nawet trzymają, a xenia z niewiadomych przyczyn pada, ale, że cladiella też ? Wrzuć fotki i podaj jak najwięcej parametrów zbiornika tj. wszystkie który możesz zmierzyć aktualnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy z 27.12:

KH: 9

NO2: 0

NO3: 15

PO4: 0

PH: 8,5

oświetlenie: 2x24W T5, 10K oraz aktynika - 12h/doba

Podmianka co tydzień ok. 10%, suplementacja jod, esential ellements Kenta. Przez ostatni tydzień olbrzymi porost zielonych glonów, śmierć krewetki czyszczącej, zaczynają się pojawiać czerwone glony wapienne na sprzęcie.

testy z dzisiaj:

KH: 11

NO2: 0,15-0,2

NO3: 10-15

PO4: 0

PH: 8,5

woda oczywiście po RO/DI

sól: red sea coral pro

metodą butelkową powulutku dolewane kalkwaser.

ze względu na kraba i rozgwiazdę piaskową co 3 dni pół kosteczki mrożonej artemi

zbiornik działa od 5 tygodni. Skała oraz piach z wcześniej działającego ale zaniedbanego zbiornika.

zdjęcia będą koło południa.

pozdrawiam


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro robisz częste podmiany wody ,a i twardych nie masz ...po co lejesz kalkwaser??..i dlaczego Ph trzymasz na tak wysokim poziomie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"... suplementacja jod, esential ellements Kenta. Przez ostatni tydzień olbrzymi porost zielonych glonów, śmierć krewetki czyszczącej, zaczynają się pojawiać czerwone glony wapienne na sprzęcie." odstaw tą całą suplementację, a w szczególności jod ! Z jodem i strontem jest tak, że lepiej, żeby był niedobór niż przedawkować i lanie tego bez testów jest niewskazane ! Tak samo nie lej kalkwasser na razie, odstaw to wszystko, ten dodatek Kenta też. Najpierw trzeba mieć ustabilizowany baniak, żeby lać coś i znać wszystkie parametry wody lanie kalkwasser bez znajomości Ca też jest nieuzasadnione, a poza tym nie masz jeszcze twardej obsady, żeby Ci coś miał dużo Ca zjadać :)

Odstaw wszystko i rób same podmiany wody, a wszystko powinno się ustabilizować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

posiadając krewetkę dodawanie jodu wydawało się normą. Ph też jest na odpowiednim poziomie wg. praktycznie wszystkich postów na tym forum. Dzisiaj wycinam rozwalającą się część cladelli i ukwiał trafia noga do piasku by obrósł, później dopiero do skałki.


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH mieści Ci się w normie jeszcze, optymalne niby 8.1 - 8.3, ale 8.5 jeszcze jest na granicy normy więc tym bym się nie przejmował. Podawanie jodu przy krewetkach ? Piszą coś takiego na niektórych serwisach i sklepy, ale praktyka pokazuje, że w solance jest WYSTARCZAJĄCO dużo jodu i innych potrzebnych mikro elementów tak, że krewetki się świetnie czują bez żadnej dodatkowej suplementacji, zobacz ile osób ma różnego typu krewetki, a ile dozuje jod czy cokolwiek innego ? I wszystkim te krewetki czują się wyśmienicie, mają wylinki itp. W każdym razie podawanie Jodu lub Strontu bez mierzenia czy naprawdę nam tego brakuje w systemie może narobić dużych szkód i nie warto ryzykować więc ja odradzam, zapewnisz wystarczającą ilość tych pierwiastków podmianami więc po co dozować...:) Przy prowadzeniu solniczki jest jedna bardzo ważna zasada, lepiej, żeby było czegoś za mało niż przedawkować i lepiej czegoś zapomnieć wlać do baniaka niż np. wlać podwójną dawkę przez pomyłkę dlatego ja dalej proponuję odstawić wszystko i robić same podmiany, a jak będzie obsada to zadecydować co dozować i w jakich ilościach, dozowanie jak akwa jest praktycznie puste IMHO nie ma większego sensu, generalnie pierwsze 3-6 msc'y zbiornika moim zdaniem trzeba poświecić na podmiany i obserwacje, czyszczenie, żeby zbiornik doszedł do siebie, a później jak będzie czysty i porządnie obsadzony pomyśleć o ew. dodatkach, ale z tym zawsze z umiarem :kapelusz

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko proszę nie łajać za brak panela czy sumpa, jak sami widzicie nie było miejsca...


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

any doctor ...


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już powiedziałem gdzie widzę przyczynę, a z fotek niestety nie potrafię zbyt wiele wywnioskować, ale mówię odstaw wszystko i podmieniaj wodę i obserwuj jeśli dalej będą Ci się rozpuszczać to tak jak kolega powiedział niestety wywal albo oddaj komuś na jakiś czas...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak pozostali koledzy ... jaka analiza :)


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zrobiłbym 50 % podmiany wody (solanki) na taka odstaną i napowietrzaną chociaż 24 godz. Nie dodawał kalkwasser - bo to starodawna metoda dozowania wapnia. Samo kalkwasser Ca(OH)2 nie rozwiąże sprawy. Stosuje sie go owszem ale raczej jako zbilansowanie kwaśnego odczynu z reaktora. O niebo lepiej dozować wapń metodą balinga.

Nie dodawaj tych mikroelementów bo nie masz komu. Te zoantuski przezyja nawet w kałuży. Ksenia jest kapryśna i nie lub właśnie np wahan pH. Cladiella jest bardzo glutowata, długo nie przyrasta niestety a w dodatku potrafi sie bardzo długo nie otiwerać. Lepiej wcisnąc ja w dziurę a wcześniej odciąć chory kawałek. To miękas - rośnie dobrze.

Jak bedziesz podmieniał 10% tygodniowo to krewetka przezyje bez jodu na pewno a przedawkowanie jodu jest niedobre. Nie wiadomo co u Ciebie juz jest za dużo, więc odrobina węgla jest wskazana, by wyciągnął troche różnych trucizn z wody. Nie za dużo tego węgla, bo przeczyści system za bardzo - np wsyp czubatą łyżkę do specjalnego woreczka na wegiel lub zwyczajnej do damskiej pończochy i powieś to na kilkka dni w przewiewnym miejscu.

Nie widac dobrze jak jest ustawiony odpieniacz -pokaz fotke wystającej znad wody częsci.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj węgiel ląduje do baniaczka. praktycznie cały sprzęt jest pokryty zielonymi glonami nitkowatymi długości powyżej 5cm. Czy wyciągnąć wszystko i przeczyścić szczoteczką ? Krab oraz ślimaki niechętnie biorą się za usuwanie tych glonów. Mniejsze glony zbielały i robi sie z nich różowy osad. Czy to początek glonów wapiennych ?


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

węgiel już moczy się w baniaczku :) Jak długo po potrzymać oraz czy wymieniać zawartość ??

pozdrawiam


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był ostatnio temat o węglu rzuć okiem na Twój baniak to tak łyżka stołowa z lekkim czubkiem i wymiana co 3-4 tygodnie :)

ps. jaki masz węgiel ? Węgiel powinien być tzw. "phosphate free" czyli wolny od fosforanów, ale na wszelki wypadek przed włożeniem płuka się go kilka razy koniecznie w RO i moczy w RO ok. 24h następnie wsadza do baniaka, żeby pozbyć się ewentualnych resztek fosforanów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobnież 3-4 dni powinny wystarczyć - nie chcę całkiem wyjałowić baniaka tylko wyłapać trucizny z rozpuszczonych korali, dla pewności po węglu w baniaczku wyląduje absorber fosforanów. Może to cokolwiek przyśpieszy zejście glonów...


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temu miękasowi to już tylko wiagra pomoże :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe i powtarzasz mit o wyjaławianiu baniaka przez węgiel... Nie chce mi się już nawet pisać bo w internecie jest to wystarczająco opisane i na forum nie będę się powtarzał:) Powiem tylko, że MNÓSTWO osób stosuje węgiel 24/7 i jest OK:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229476 spajdi :

Hehe i powtarzasz mit o wyjaławianiu baniaka przez węgiel... Nie chce mi się już nawet pisać bo w internecie jest to wystarczająco opisane i na forum nie będę się powtarzał:) Powiem tylko, że MNÓSTWO osób stosuje węgiel 24/7 i jest OK:waving

tak, ja równiez mam czesto wegiel w akwa ale ważne jest ile go jest w stosunku do objetości akwa. Nie może byc go duzo. Do wyciagnięcia np żołtego zabarwienia wody wystarczy łyżka na 200 litrów przez kilka dni.

W sprawie węgla zamiast czytać mity lepiej pogadac z chemiakiem analitycznym, który zna jego działanie :)

Jego zdolności absorbcyjne dramatycznie maleja wraz z upływem czasu.

Glony w przypadku plagi warto usuwać mechanicznie jesli tylko jest taka możliwość - te usuniete na pewno sie juz nie rozmnożą :yes


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie mam sumpa ani panela zew./wew. tak więc torebka z węglem nie poprawia estetyki baniaczka :) węgiel oprócz nie mile widzianych pierwiastków wyciągnie również i te dobre. Nie widzę sensu dolewania później mikroelementów. Tak więc u mnie węgiel tylko na wypadek złych objawów. Nie wiem czy to mit czy kit. Ale narzeczoną chemiczkę mam nie od parady :)

Glony usunięte mechanicznie - odrosły ... tak więc chyba trzeba czasu..czasu..czasu

pozdrawiam


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie na początku 1.021 teraz podbiłem do 1.023

pozdrawiam


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawcą całego zamieszania i powtórnego dojrzewania - okazała się pompa JVP-102. Złapała 'lewe' obroty :shocking i zamiast pompować - delikatnie zasysała. Zatem ostrzeżenie dla nowicjuszy - sprawdźcie po wł/wył. pompy cyrkulacyjnej czy nie chodzi ona do tyłu. :)

ja na szczęście straciłem tylko xenię, kawałek cladelli i kreweteczkę :)

pozdrawiam i dzięki za wszelkie próby pomocy przy uleczenia baniaczka :kapelusz


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.