Skocz do zawartości
Iwa2412

Małe ale moje.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Mój reefmax zaczął funkcjonować 10 października 2009 roku i od tamtej pory przechodził różne postacie. Obecnie tak wygląda

4678-sdc11801.jpg

ale i tak nie bardzo się mi podoba. Jest zbyt mało kolorowy, jak dla mnie. Może ktoś ma pomysł jak to zmienić. Do zdjęcie nie stawili się następujący mieszkańcy baniaczka: dwie krewetki szkarłatne, jedna krewetka boksująca, krab pustelnik, 6 ślimaków i dwa jakieś dzikie kraby.

pozdrawiam wszystkich pozytywnie zakręconych morszczyzną

Ewa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego Ci się nie podoba, przecież jest kolorowe.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak oglądam Wasze baniaczki, to tak wiecej kolorów jest, tak jak widziałam w realu na rafach. U mnie tak troche buro i nie umiem tego poprawiac. Dodam,że z morską dopiero zaczełam i się uczę. Mile widziane porady.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kika zdjęć z przemian. Te kolorowe niby roślinki, to przezent od dzieci i nie mogło ich tam nie być. Ale skutecznie zmniejszam ich ilość w akwarium.

tak się zaczęło:

4678-sdc11609.jpg

4678-sdc11724.jpg

4678-11122009006.jpg

Ukwiał i synularia dostały eksmisję, za mały metraż dla nich.

Bardzo mile widziane rady i porady.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz bardziej kolorowe - kupuj bardziej kolorowe korale :)

zastanów sie czy lepiej jest wydac 200 zł na dwa malo kolorowe korale

czy 200 pln na jednego ale bardzo kolorowego.

np zamiast 2 zwykłych euphylli było kupić jedna - ale taka co po oczach bije :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mogę prosić to podaj jakies przykladowe. W Łodzi na zakupach nie znalazłam zbyt dużego wyboru, albo jeszcze nie wiem gdzie szukać. Wolalabym korale takie mniej wymagajace i łatwiejsze w hodowli, ale i fajnie kolorowe. Będę wdzięczna za podpowiedź.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo grzybków i zoa jest w różnych kolorach.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zoanthusy, euphyllie mozna kupic w bijacych po oczach kolorach.

mozna dostac zielone fluo sinuralie

bardzo duzo lps np caulastrea, Favia, Acanthastrea.

kupuj np w eRybce u Tomka albo Acroporze u Łukasza, zwierzaki zawsze mozna wyslac pociagiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Poszukam w necie. Chciałam się dowiedzieć jak poradziliście sobie z tym "bałaganem" który wydostaje się po odpieniaczu, jak się wyjmie te dziwne "waty"? Ja wyjęłam je na kilka dni, ale teraz znów założyłam, bo woda sie nieciekawa zrobiła.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne akwarium jak na reefmaxa. Też nie rozumiem czemu Ci się nie podoba Twoje akwarium. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że reefmax to tzw Low-end sprzętowy jeżeli chodzi o akwarystykę morską. Powiem szczerze, że takie bogactwo życia w tym... zestawie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem. Bardzo ładne ułożenie skały. Mam zwyczaj czepiania się zawsze czegoś, tym razem jednak sobie daruję. Oczywiście gratuluję.

Odpowiadając na pytanie o kolor. Z tym zawsze jest ciężko. Nawet w dużych zbiornikach. To są po prostu duże koszty. Przykład: zwykła acanthastrea kosztuje ~100zl, a czasem można dostać jako gartis do zakupów. Barwna A. lord podobnej wielkości to już wydatek 700++ zl.

Na przyszłość proszę nie rób zdjęć z lampą błyskową bo mocno przekłamuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za słowa otuchy, bo ja już się prawie poddałam z tym akwariumem. Wszystko tu rządzi się samo i nie chce mnie słuchać. Albo korale sie nie otwierają jak je przestawie, albo krab coś poprzesuwa... W słodnim wszystko jest po mojemu.

Co do zdjęć z lampą to spróbuje pokombinować, bo aparat mam do amatorskich zdjęć i bez lampy w pomieszczeniu są to fotki nieciekawe.

pozdrawiam

(też kończyłam ochronę środowiska tylko, że w Częstochowe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie są to słowa otuchy, ale szczera opinia :) Akwarium jest ładne i to mówiąc obiektywnie. W reefmaxie naprawde ciężko zrobic coś "znośnego". Ma beznadziejne światło, filtarcje, odpienianie i obieg wody :) Jak na taki zbiornik udało Ci sie uzyskać dośc dużą bioróznorodność, co jest niewątpliwie pozytywnym aspektem tworzenia zbiornika rafowego. Jeżeli zaś chodzi o kolory, to myślę, że można uzupelnić obecna obsadę szczepkami kolorwych grzybowieńców (np R.Florida), czy zoanthusów (na forum zcasem są ładne w dobrej cenie). To wiele zmieni, a wyjdzie w sumie niedrogo.

Co do studiów to mam andzieję, że tez je skończę - obrona już za około miesiąc. Co ciekawe praca dotyczy sztucznych ekosystemow morskich :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia na obronie!!!

Chociaż i tak masz już ją zdaną. Temat super.

Ja kończyłam uzdatnianie wody pitnej i oczyszczanie ścieków.

Co do reefmaxa to rzeczywiście nie jest dobrym pomysłem, ale wiem to dopiero teraz. Może mi sie uda go wymienić na coś wiekszego.

jeszcze raz dzieki za dobre słowo i czekam na kolejne rady

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#228558 PanMandaryn :

Co do studiów to mam andzieję, że tez je skończę - obrona już za około miesiąc. Co ciekawe praca dotyczy sztucznych ekosystemow morskich :)

GDZIE MOŻEMY ZAPOZNAĆ SIĘ Z TĄ PRACĄ? Mam nadzieję,że nam to umożliwisz !!!!!!!


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne że nie widze słów krytyki z ust co poniektórych fachowców bo zbiornik ma nie całe 4 m-cy a życia full.Jak widać wszystko ok.To chyba przykład że dojrzewanie może przebiegać nieco szybciej niż zwykle. Oby tak dalej. POWODZENIA !

Robert.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#228476 Iwa2412 :

Jak mogę prosić to podaj jakies przykladowe. W Łodzi na zakupach nie znalazłam zbyt dużego wyboru, albo jeszcze nie wiem gdzie szukać. Wolalabym korale takie mniej wymagajace i łatwiejsze w hodowli, ale i fajnie kolorowe. Będę wdzięczna za podpowiedź.

pozdrawiam

Spróbuj poszukać Parazoanthus gracilis- takie zooantusy z długimi polipami w żółtym kolorze, i coś niebieskiego- albo grzybowieńce ,albo jakaś gąbka. Możesz poszukać coś intensywnie zielonego (clavularia?) ale to trzeba osobiście zobaczyć bo różne egzemplarze mają rózne odcienie.

Jako grafik powiem, że masz kolorowe akwarium, a dodanie czegoś żóltego, niebieskiego czy intensywnie zielonego podkreśli te kolory, które już są. Ogólnie akwa bardzo fajne i kolorowe, jak na reef maxa to 5+


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziwne że nie widze słów krytyki z ust co poniektórych fachowców bo zbiornik ma nie całe 4 m-cy a życia full.

Już wyjaśniam. Zbiornik ma niewiele ponad dwa miesiące,ale woda była z podmiany z innego baniaka wlana w 80%. Żywa skała też była kompletowana ze zbiorników istniejących. Wieć proces dojrzewania zbiornika został skrócony. Z ułożeniem skały walczyłam długo i gdyby nie Wasze wypowiedzi akcepujące pewnie bym znów coś przestawiała. Spróbuję dołożyć coś kolorowego może wtedy wreszcie będę zadowolona z uzyskanego wyniku.

dziękuję za miłe słowa i czekam na Wasze rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja z przekory spytam co tak beznadziejnego jest np. w oświetleniu ReefMaxa? Abstrahując od typu i marki świetlówek, bo tutaj gusta są różne a wymiana banalna, pozostaje nam oświetlenie z T5 rzędu 1W/l. Co tu jest beznadziejnego?

Iwa2412, ja bym polecił jednak zakup korali po obejrzeniu, bo to co widać na zdjęciach może bardzo różnić się od zwierzaka, którego dostaniesz. Jeżeli nie masz wiele miejsca na nowe korale i zależy Ci na wybarwieniu, to warto wybrać samemu :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie jest beznadziejne, gdyż nie pozwala na hodowlę wielu bezkręgowców takich jak wymagające pod względem światła SPS, czy nawet niektóre LPS i miękkie wymagające bardzo dużo światła (będą żyły, ale wzrost będzie spowolniony). Przelicznik W/L jest absolutnie niemiarodajny. Jest to chyba najbardziej abstrakcyjny przelicnzik w akwarystyce mroskiej, który bardzo często wprowadza w błąd początkujących akwarystów. Dlaczego jest on taki bezużyteczny? Gdyż przydatnośc danego źródła światła zależy od BARDZO wielu czynników. Przykłady: Wysokośc zbiornika, litraż, barwniki w wodzie, sprawność elementu świetlnego (sprawność urządzeń), temperatura barwowa, współczynniki PAR (promieniowanie aktywne fotosyntetycznie), PUR (promieniowanie uzytecznie fotosyntetycznie), strumień świetlny, natężenie światła, czy jest to źródło punktowe (HQI - dużo więcej światła bezpośrednio pod żarnikiem), czy t5 (światło rozłożone w miare równomiernie na całej długości zbiornika). Inne też by się znalazły, ale tak rano nie chce mi sie myśleć :). Dodam tylko, że amerykanie robili testy związane z badaniem różnych źródeł światła i ich przydatności w akwarystyce. Przykładowo ten sam żarnik o temp 10kK był 4 x mniej uzyteczny dla fotosyntezy Acropora solitaryensis niż 20kK (o ile dobrze pamiętam). Chyba były to badania Dany Riddle (USA) z 2004 ale nie pamiętam dokładnie. Sam też robiłem doświadczenie na potrzeby pracy inzynierskiej z porównaniem t5 i HQI. Dobrałem oba źródła światłą o bardzo zbliżonej ilości wytwarzanych lumenów. Co ciekawe wzrost xenii po 3 miesiącach wynosił 340%pod t5 i ok 580% pod HQI. Warunki fizykochemiczne były takie same. Przy czym xenia nie jest aż tak dramatycznie wrażliwa na światło jak np. acropory, które jeszcze wyraźniej wskazywały na różnicę w ilości promieniowania użytecznego fotosyntetycznie.

Wracając do drugiej części pytania pytania t5 sa beznadziejne w małej liczbie. Fajne efekty uzyskujemy dopiero przy połączeniu wielu świetlówek np. 8x54W - rzeczywiście mocne, korale szybko rosną. Jednak przy 3x24W po prostu jest za mało lumenów. Tego się nie przeskoczy. To tak jakbyś powiedział, że w 10 litrowej nano-rafie wystarczy 10W światła. Jest to bzdura, gdyż w tak małym zbiorniku nigdy nie osiągnie się odpowienich warunków świetlnych taką małą ilością świetlówek. Przelicnzik W/L jest więc absolutnie niemiarodajny. Może on być wykorzystywaney przy większych zbiornikach przy pewnej standaryzacji wymiarów szkła i dla tych samych źródeł światła. Osobiście jestem przeciwnikiem stosowania tego przelicznika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#228595 kapuhy :

A ja z przekory spytam co tak beznadziejnego jest np. w oświetleniu ReefMaxa? Abstrahując od typu i marki świetlówek, bo tutaj gusta są różne a wymiana banalna, pozostaje nam oświetlenie z T5 rzędu 1W/l. Co tu jest beznadziejnego?

Super światełko jak na tak wąski baniaczek a dla Pana Mandaryna trzeba wyhodować jakiegoś pięknego SPS-a w reefmaxie żeby utrzeć nosa. Już ja się oto postaram :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję od razu przydacznię. Najlepiej crocea, byłoby to osiągnięcie na skalę światową :) Jeżeli chodzi o SPS to nie mówię, że w reef maxie zdechną. Prawdopodobnie niektóre by wytrzymały w górnych partiach. Taka hydnophora powinna być nawet zadowlona (rosną nieco głębiej). Jednak jeżeli chodzi o acropory lub seriatopory to myślę, że na przyrosty nie ma co liczyć (co najwyżej na jako taką egzystencję i nieciekawe wybarwienie). Chce podkreslić, że w takich warunkach owszem - da się hodować wiele zwierząt. Problem w tym, że wybarwienie będzie bardzo słabe, tempo wzrostu spowolnione lub zahamowane. Taki kierunek akwarystyki morskiej jest wg. mnie błędny. Co do Pana Mariusza9999 to chętnie zobaczę jak rosną SPS'y w reefmaxie. Widzę, że jest Pan z Olsztyna, służe zatem małymi szczepkami Seriatopory hystrix :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajnie, podałeś masę danych i co z tego wynika? Że oświetlenie w zestawie dla początkujących morszczaków nie nadaje się najlepiej do hodowli wymagających SPSów. Bardzo to odkrywcze, zwłaszcza że nikt przy zdrowych zmysłach takiego zestawu do trzymania głównie SPSów nie wybierze. Matiz też nie nadaje się do ciągnięcia przyczep kempingowych po górach - czy to oznacza, że jest beznadziejny? Absurdem jest stawianie przed rzeczami wymagań, do spełnienia których nie zostały stworzone. Poza tym popatrz sobie np. na zestaw Sery, tam masz 2x24W T5 w zbiorniku o 15 cm wyższym, czyli tutaj to już w zasadzie nic nie powinno wyrosnąć?

A z drugiej strony ciekaw jestem jakie oświetlenie zaproponowałbyś do tego zakrytego, niewysokiego (45cm) zbiornika 60x23/33 cm, żeby nie było "beznadziejne"? I jednocześnie dobrze przy nim czuły się miękkie korale, grzybki i inne proste zwierzaki, które nabywca takiego zestawu będzie hodował ucząc się morszczyzny.

Pozdrawiam :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

światło, oprócz odpowiednich parametrów wody, jest bardzo istotne dla sps-ów. o wodę dbamy innymi metodami i światło ma się nijak do tego. moim zdaniem przy 3xT5 24W w refmaxie mozna utrzymać fajne sps-y i jeżeli nie położy się filtracji, to będą rosły i miały ładne kolory.

wniosek taki wysnuwam na bazie swojego akwarium, gdzie w zbiorniku 100x70x55h mam lampę DIY 8x39W T5. lampa (przez przypadek) została tak przyczepiona, że całkowicie "dochodzi" do jednego boku, za to ok. 15-20cm w długości jest mniej doświetlone.

Moje spsy-y rosną jak wściekłe i kolory mają (wg. mnie i kilku innych osób, które widziały zbiornik) tak jak trzeba. nie stosuję żadnych wspomagaczy, nie karmię korali - tak więc korzystają ze światła + karmienie ryb i jego efekty :).

w przeliczeniu do reefmaxa u mnie przypada jeszcze mniej W/L, a z powodu braku miejsca, kolejne szczepki sps-ów umieszczam juz i w miejscach mniej doświetlonych. i rosną również jak głupie.

więc reefmaxowe światło + odpowiednia woda to ładne spsy, tak mi się wydaję patrząc na swój zbiornik.

EDIT: dodam, że ponad rok zbiornik funkcjonował JEDYNIE na cotygodniowych podmianach. od listopada 2009 tj. po 15 m-cach istnienia zbiornika doszedł podstawowy balling

edit2: mam przydacznie od 9-mcy, jest umieszczona w 1/2 wysokości zbiornika, choć gdybym mogła umieściła bym ją wyżej (wiem, że swiatło jest dla niej b. ważne). ale i tu ma się świetnie a korzysta jak i reszta jedynie ze światła.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PanMandaryn

Kurcze, sprawiasz wrażenie rozsądnego gościa, piszesz mądre rzeczy, podchodzisz do akwarystyki naukowo. I nagle wyjeżdżasz, że się nie da. Stwierdzenie 'nie da się/nie pozwala' jest bardzo kategoryczne, a co jeśli da się? Na początku w moim akwarium 180l miałem 2x39W T5, po dwóch miesiącach dodałem 3-cią T5 i tak było przez pół roku. 117W na 180l (wysokość 45cm) to nawet słabiej niż w tym Reefmaxie. Wklejam zdjęcie:

1202-6a.jpg

Ile widzisz na zdjęciu zwierząt, których nie powinno tam być, czy też powinny być martwe?

P.S. Podział SPS/LPS jest umowny, ale Hydnophora to ten drugi ;]


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.