Skocz do zawartości
setet910

Baling

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie czy moglby mi ktos przedstawic metode balinga w jasny sposob wiem ze sie dozuje 3 zwiazki chemiczne rozpuszczone w roztworze . mam akwarium 200 litrow 2 pompy marea 2400 , odpieniacz miniflotor na kostke lipowa oswietlenie 4 x 35w 2x aktynika 2x10000k biale sylwania w akwarium jest okolo 27 kg zywego piasku ze 20 kg skaly

koralowce to favia, sun koral , zoanthus , turbinaria oraz grzybki, rybki to 2 blazny ocelaris , 1 frenatus , chripistera , 3x chromis viridis , mala murenka , krewetka boksujaca , jerzowiec , rozgwiazda piaskowa , ze na kraby pustelniki kilka slimakow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz tak mało konsumentów wapnia to na razie chyba nie ma co się bawić w Ballinga. Jeżeli jednak chcesz to chyba najbardziej klarownie jest to opisane tutaj:

http://www.aquarium.boleslawski.de/Metoda_Ballinga/body_metoda_ballinga.html

w skrócie: Chodzi o lanie 3 roztworów, które pozwalaja na kontrolę stężenia wapnia i twardości węglanowej. Jako, że dochodzi do tzw, przesunięcia jonowego, prócz roztówru Ca i KH, dodaje się dodatkowo sól bez NaCl. Można także dodawać niewielkie ilości magnezu (zamiast małej części związków wapnia). Co jakiś czas trzeba redukowac zasolenie (NaCl to produkt uboczny Ballinga). jets to jednak proste. Robisz przy podmaine wodę nieco mniej posoloną np zamiast 1,023 -> 1,020. Wszystko jednak zalezy od ilości lanych roztowrów.Myślę, że dalsze tłumaczenie jest zbędne. Wierzę, że zrozumiesz objaśnienia podane na wyżej podanej stronie. Jest to metoda bezpieczna, a do docelowej dawki dojdziesz metodą prób i błędów. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w testy na Ca, Mg i KH.

Pozdarwiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.