Skocz do zawartości
dsztark

dsb

Rekomendowane odpowiedzi

witam

z czego mogę zrobić DSB 20 cm. pseudo żywy piach jest drogi a najłatwiej dostać żwir, lecz czy granulacja nie jest za duża (najdrobniejszy jest sporo większy od piachu) ew gdzie dostać piach

jak zrobić plenum i czy ktoś ma doświadczenie z tą metodą

pozdrawiam

darek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz tutaj o dwóch różnych metodach: DSB i metodzie Jauberta (z plenum). W klasycznej metodzie DSB nie stosuje się plenum, a jedynie grubą (od 10cm wzwyż) warstwę podłoża o drobnej/b.drobnej granulacji. Niestety, do prawidłowej "pracy" takiego podłoża niezbędna jest odpowiednia fauna w nim żyjąca. W USA można kupić odpowiedni piach z takimi zwierzakami, ale u nas niestety na razie jest on niedostępny. Co więcej, populację tych zwierzaków trzeba co jakiś czas odnawiać. Bez tych zwierzątek nieustannie wzruszających podłoże nie będzie ono spełniało swojej roli niestety. Wzruszanie dna ręcznie lub tylko przy pomocy np. rybek kopiących w dnie jest niestety niewystarczające (zbyt płytkie). W dodatku kumulują się w nim wówczas odpadki, które powinny być zjadane przez mikroorganizmy. Sam chętnie postawiłbym zbiornik w oparciu o tą metodę, gdyby nie było to takie kłopotliwe w naszych warunkach.

O metodzie Jauberta było już chuba w innym wątku na tym forum - znajdź i poczytaj, a jak będziesz miał pytania to wal śmiało.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ender ma świeta rację co do żywego piachu, jego fauny i dostępności.

Bez tego DSB po prostu nie ma sensu, tylko syf sie tam zbiera;)

Co do Jaubert`a/plenum:

Wczesniej polecałem, ale ostatnio looknąłem na artykuł Alberta Thiela i co sie okazuje... W `szerokim świecie` zaczyna się odchodzić od plenum, stwierdzono jego negatywny wpływ na parametry wody.

Tak więc w czasach obecnych, dla przecietnego Polskiego morszczaka najlepszym wyjściem jest niezbyt gruba warstwa żwiru koralowego, lub tez zupełny brak jakiegokolwiek substratu na dnie:o

pozdr


Show Must Go On... mlv87@interia.pl Browar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do metody Jauberta: może ona wływać negatywnie, jeśli podłoże jest niepoprawnie skonstruowane. Jeśli jest poprawnie zrobione, to metoda działa OK, ale nawet wtedy przypadkowe jego uszkodzenie i uwolnienie wody z warstw beztlenowych kasuje całą jego rolę filtracyjną i uwalnia nagromadzone szkodliwe związki - prowadzi to z reguły do wymarcia większej części obsady zbiornika.

Jest dokładnie tak jak pisze Browar - na świecie odchodzi się od tej metody głównie na rzecz DSB (w USA) lub metody Berlińskiej (w Europie).

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.