Skocz do zawartości
koszatek

Projekt sumpa pod 375 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zamierzam założyć akwarium z sumpem i zastanawiam się nad projektem.

Zastanawiam się również nad odpieniaczem i pompą obiegową.

Jeżeli chodzi o odpieniacz to myślałem o APH 525 lub Bubble Master 160, a pompe obiegową jeszcze analizuje. Może macie jakieś propozycje ciekawe. Proszę o liczne wypowiedzi. Pozdrawiam.

Zdięcia w galerii

PROJEKT SUMPA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten litraz to APF600.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc,

jak rozumiem pierwsza od lewej jest na ro, jeśli tak to przegroda 1 cm niższa niż krawędź w razie awarii daje ci te parę litrów więcej zapasu przed podłogą.

Zakładam że kolejność komór idzie od lewej-> pierwsza na jakieś medium filtracyjne etc stały poziom 32,5 cm, druga na odpieniek też stały poziom 32,5, trzecia dsb albo filtr glonowy poziom 30 cm, czwarta na powrót.

Jeśli tak to nie widzę sensu dla ostatniej po prawej szyby, wystarczy jedna.

W zależności od wielkości 4 komory będzie się uruchamiała dolewka, czym mniejsza komora tym częściej uruchamia się dolewka na krócej, dodatkowo w razie awarii dolewki to tylko ta komora zapewnia rezerwe dla spalenia sie pompy powrotnej.

Co do wielkości komory na RO to wlejesz tam 21-24l, przy moich niecałych 300 litrach paruje mi 10 litrów lekko na dobe, więc tyle wody starczy ci 1-3 dni bez uzupełniania, co może być kłopotliwe.

pierwsza komora w obiegu - 15 cm - na odpieniacz za mało, na media filtracyjne za dużo

Z moich skromnych doświadczeń: warto mieć komorę przepływową na np wate, ale to spokojnie wystarczy 5 cm, jeśli będziesz nad sumpem świecił to pomyśl tak by na odpieniacz i inne sprzęty padało jak najmniej światła -> dużo mniej roboty, policz ile dokładnie w razie wyłączenia pompy głównej spadnie z góry wody, najpierw wybrać dooobry odpieniacz a później zaprojektować do niego komorę.

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi.

Stelaż ma 70 cm dlatego zastanawiałem się na niższym odpieniaczem, najchętniej Bubble Master 160 ale nie wiem czy tutaj zda egzamin bo jakiś duży przepływ ma w porównania do innych. Oczywiście kolejność komór taka jak kolega Filip przedstawił.

Jeżeli chodzi o komory to może jednak taki podział będzie lepszy ?

Sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to ten sump bedzie zbyt skomplikowany. Poza tym, czy wiesz jaki poziom wody bedzie odpowiedni dla przyszlego odpieniacza? 30 cm moze byc za wysoko.

Pierwsza komora powinna byc dla odpieniacza. W drugiej zrobilbym refugium, szczepkarium, DSB lub po prostu wrzucilbym troche zywej skaly. W trzeciej ustawilbym pompe, grzalke, czujnik dolewki. Czwarta i piata nie jest potrzebna. Gdy na dolewke wezmiesz osobny zbiornik to wszystko zrobi sie poreczniejsze do wkladania lub czyszczenia.

Ta 10 cm przegroda nie jest potrzebna.

Ten Bubble Master 160 powinien wystarczyc. Nie martw sie takim duzym przemialem wody (to sie i tak dzieje w komorze odpieniacza). Zwroc za to uwage, ile powietrza pompuje ten odpieniacz i ile APH 525 musialbys postawic, zeby te ilosc osiagnac. Oczywiscie propozycja Penka jest tez o.k.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komora na wodę do dolewki jest pierwsza od lewej potem chce mieć komorę na skarpetę i wygłuszenia spadającej wody. A jeżeli chodzi o odpieniacz to chyba jednak się zdecyduje na Bubble mastera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej by bylo, gdyby woda spadala od razu do komory odpieniacza. Zaden syf nie bedzie zalegal i rozkladal sie w watach, gabkach, skarpetach itp. Od tego jest silny odpieniacz.

Do wyciszenia przydalby sie zawor na spuscie i rura rewizyjna. Wielokrotnie to opisywano.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na ostatnią komorę z pompą powrotną lepiej żeby woda spadała z góry czy wpływała od dołu czy też nie ma to żadnej różnicy. Pozatym rewizja będzie zamontowana tak czy siak ale jaki to ma wpływ na wygłuszenie to już nie rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem takie rozwiązanie i wydaje mi się że jest bardzo dobre i proste.

Tylko podniosłem wymiar przegród do 30cm pod APH 525

1526-sump popr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie Stani już wszystko napisał, podkreślę tylko za nim że zbiornik na dolewkę zrobić jako osobny, konieczne jest wyjęcie go od czasu do czasu i dokładne umycie, z propozycją Filipa się nie zgodzę, odnośnie wysokoście szyby dzielącej dolewkę i sump, chyba wolałbym mieć zalaną podlogę niż posłodzony zbiornik. Co do ostatniej szyby przed komorą z pompa to dałbym trzy, bedzie bubble stop.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten projekt jest prawie ok,z tym ze przerwy miedzy szybami w bubble stopie zmniejszyl bym do 2cm,nie ma potrzeby robienia az takiego odstepu,tylko miejsce zajmuje.No i w komorze na LR nie bedzie przeplywu wody,bo woda bedzie przeplywac tylko gora nad skalą.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak powstał projekt ostateczny który przesłałem do realizacji . Przed komorą z LR będzie dodatkowy pasek z pleksi perforowanej do zwiększenia cyrkulacji.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Projekt ostateczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#230319 seb :

z propozycją Filipa się nie zgodzę, odnośnie wysokoście szyby dzielącej dolewkę i sump, chyba wolałbym mieć zalaną podlogę niż posłodzony zbiornik

Przy prawidłowej konstrukcji(tak, że gdy pompa główna staje, nie przelewa się ani na podłogę ani do komory dolewki), są dwa scenariusze gdzie "1 cm niżej" pójdzie kiedykolwiek w użycie:

1. Gdy do sumpa, przy wyłączeniu pomp głównej, zejdzie więcej wody niż normalnie zostało przewidziane, wtedy do wody RO przeleje się woda słona. Przy ponownym załączaniu wahnięcie zasolenia będzie mniejsze niż przy wylaniu na podłogę, i w końcu zbliży się do oryginalnego(sól z ro wróci do zbiornika).

2. Równoczesna awaria pompy głównej i dolewki. Dolewka się zacina na "on", a pompa główna siada. Nie dość że masz "posłodzone" akwa, to zamiast w komorze na RO, woda jest na podłodze.

Osobny zbiornik na RO ma na pewno zalety: łatwo się czyści i nie przechodzą do niego ślimaki. Ale nie robiłbym go ze szkła, bo mi staje przed oczami katastrofa przy wyjmowaniu/wkładaniu


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że najlepszym wyjściem będzie po prostu danie dużej pojemności nad najwyższą komorą sumpa co da dużo zapasu na jakiekolwiek problemy. A jeżeli chodzi o baniak na ro to nie wiem czy nie będą to 2 baniaki po darze natury bo łatwo się je wyjmuje płucze itp. a akurat mi się tam ładnie zmieszczą przy sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.