Skocz do zawartości
Taku

Korale dla początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie: Jakie korale polecilibyście początkującemu? Chodzi mi o miękasy bo mam twardą Euphylię która nie chce wytworzyć szkieletu :/ ale się trzyma. Posiadam 4 szt. Sinulari Dura które ładnie się rozwijają, kilka sztuk grzybka oraz 3 szt. Ukwiała końskiego (ew. jednego małego ok. 2 cm średnicy mógłbym komuś sprezentować ;]) Wiem że chciałbym mieć zoa ale co dalej? Xenia już robiłem podejście (zbiornik mam od 1,5 roku ale mam zamiar się przenosić na większy a z Xenią próbowałem jakiś rok temu) i niestety nie otworzyła się, glony nawet zacnie rosną Więc z nimi jak na razie spokój. Przy okazji aby nie zawalać kolejnymi tematami: Jakie ryby byście polecali? aktualnie mam 2 A.Ocellaris, 1 A Precula, 1 Chrisiptera Parasema i 1 koleżkę piekielnie podobnego do TEGO lecz po opisie mówię że 100% to nie ten. (I tak niedługo wyleci bo u mojego ojca ok.10 cm taki właśne koleżka padł próbując zjeść Lysmatę A.)

Coś macie godnego polecenia?

Pozdrawiam Hubert


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W 45L to ryb ci starczy chyba że jest to inny baniak niż w stopce to napisz coś o nim wiecej

wtedy pogadamy o obsadzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie to baniak mam 45 +25 sumpa ;) ale planuje obsadę na 225l


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz coś o oświetleniu i cyrkuolacji

to ma kluczowe znaczenie przy doborze życia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sie robi:

Akwa 90x50x50

Planowane oświetlenie: 2xHQI 1x14000K i 1x 20000K + Niebieska świetlówka (Co ma fosforyzować to fosforyzuje przy niej)

Cyrkulacja: Reef circulator 2600l/h + pompka cyrkulacyjna 300l/h AQUA SZUT (?? tak mam napisane na pompie bo pudełko gdzieś się już dawno zawieruszyło) Na dodatek mam aktualnie filtr zew. FLUVAL 203 420L/H i sumpa 21 litrów ale mam zamiar przerobić aktualne akwarium na sumpa(+ten aktualny sump)

Coś jeszcze dodać? ;)


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z twardych łatwe są Montipory digitaty i Montipory talerzowe, nieźle rosną Favie, Seriatopora caliendrum, nawet przy świetle poniżej 1W\l. Sprawdziłem osobiście. Nie miałem też problemów z Euphylliami oprócz E. glabrescens.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej małej cyrkulacji to tylko miękie ;)

Powinnieneś dać min 2x3000L jeśli chcesz LPS i troche więcej dla SPS

Zarniki daj 2 takie same bo przecież nad jednym zbiornikiem maja świecić ;)

FLUVALA oddaj komuś kto ma słodkie wraz z tym aqu-szutem

Będziesz miał wiecej światła niż litrów wiec z każdymi koralami nie będziesz miał problemów chyba że to 2x70W

Cyrkulacja jak pisałem zależy od tego co chcesz trzymać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem... Co do zew. filtra pojedzie się do hurtowni Aqua Medic ojciec ma tam znajomą to coś się wybierze ;) ew. do zoologa niedaleko się przejdę. Jaki być powinien przepływ w zew. aby było cacy? (zawsze mogę tego FLUVALA zostawić do mieszania wody w sumpie zawsze to parę litrów czyszczenia wody więcej)


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym FLUVALEM sobie glowy nie zawracaj

2x3000L bądz 1x5000L i 1x3000L

zawsze można to zmienić mając juz wszystko w baniaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... coś czuję że będzie to trochę rozciągnięte w czasie w końcu jestem tylko uczniakiem 1 LO ;) a oszczędności mam jako-takie cóż... kanapeczka z domu i ograniczyć żarcie w szkole to momentalnie uzbieram ^^


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w baniaczku 78l. śmiga 6000l/h cyrkulacji i jest akurat ;) Co do oszczędności...czego nie wydasz teraz na żarcie - wydasz za 2 lata na picie ;) sama skała do tego akwa to wydatek 800-1000zł


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydam jeśli nie będę chciał się obudzić z bolącym łbem tak że nie będę się mógł podnieść i odrętwieniem całego ciała... 1 piwo nie więcej mam coś nie halo z łepetyną na leku jadę i nie wolno mi pić :/ chyba że zrobię przerwę 3 dni przed na to 1 piwo ale to i tak ryzykowne :/

Skała to akurat wydatek którym się o dziwo najmniej martwię poza tym wręcz śni mi się po nocach rozgwiazda piaskowa więc bez piasku ani rusz.

Ekipę sprzątającą już mam (a krabów to mam za dużo jak uda mi się zidentyfikować to też się brzydale wystawi na Targowisku)


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie eksperymentuj z VODKA METHOD - pokusa może być zbyt silna ...

rozgwiazda piaskowa - ładne i ciekawe zwierze - ale nie uświadczysz jej widoku zbyt często. Przeważnie siedzi zakopana w piaseczku. Jeśli żywotność była by lepsza polecałbym linkie albo fromie - ale są różne zdania na ten temat na forum

pozdrawiam


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ją chciałbym mimo tego że siedzi zagrzebana w piachu bo z tego co czytałem to gatunki nie rzucające się na korale a mające ładny wygląd są z reguły drogie... a co do polecanych przez ciebie gatunków który nie rośnie duży bywa na widoku i nie jest jakiś z chorą ceną?

I ponawiam pytanie jakie korale polecicie (cyrkulację z niedalekim czasie zmienię - nie można wszystkiego na raz jeśli nie chce się obudzić z ręką w nocniku i 0 stanem kasy)


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ceny piaskowych a np Fromii czerwonych są bardzo podobne 50-60zł.

pozdrawiam

-----------

Łukasz


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Najbardziej to by mnie interesowała niebieska Linkia :p wiadome może ile ta kosztuje?


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.