Skocz do zawartości
pio7

60-240-300 co by tu na początek odpalić

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zaraziłem się rafą :goofy, zastanawiam się nad uruchomieniem jednego z w/w litraży i pytanie do Was, który z nich był by optymalny na początek i jak to powinienem zrobić.

Niezależnie który z baniaków uruchomię planowałem to mniej więcej tak:

Woda - RO + sól :goofy

Oświetlenie t5 - 0,3-0,5 w/l

Skała - 1-3 kg na początek

Podłoże - 1cm piasku

Odpieniacz - nie wiem jeszcze jaki, nie zdecydowałem się

Cyrkulacja - j/w

Rybka lub krewetka - 1 szt na początek, jakaś mało wymagająca

Z racji braku miejsca nie przewiduję sumpa, swoją drogą przeraża mnie wizja dziur w akwarium i orurowania.

Nie chcę więcej skały aby nie narazić się na niepotrzebne straty, szkoda by mi było ładnej skały.

Proszę o wasze opinie i rady!


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

na początek zastanów się jeszcze raz co chcesz mieć w tym akwarium i czy na pewno jesteś gotowy żeby z nim wystartować.

Wydaje mi się że pierwsze założenie jakie zrobiłeś to takie że sie nie uda :goofy więc albo idziesz z optymizmem albo....

Czy planujesz trzymać tylko ryby? jeżeli tak to będzie to akwarium FO i wtedy swiatelka wystarczy, jeżeli juz planujesz jakies koralowce to zdecydowanie za mało.

zbiornik - jak masz mozliwośc stawiaj 250L 100x50x50 - daje duże możliwości w doborze zwierzaków i ewentualnego rozwoju, jak nie to postaw ok 100L na dwa błazenki i krewetkę wystarczy

sump- nie taki diabeł straszny jak go maluja - ja sam na początku sie również obawiałem tych dziur, ale dziś wiem że jest od praktycznie niezbędny- wygoda, estetyka, możliwości dodatkowej filtracji itd.

Woda - sama Ro nie wystarczy, przyda się też filtr DI

sól- jaka?

skała - zdecydowanie za mało, skała jest najlepszym naturalnym filtrem w akwarium, im jej więcej tym lepiej, nawet jeżeli będziesz miał same ryby to skala poprawi filtrację biologiczną(sedlisko bakterii)- wtedy taki zbiornik określa sie skrótem FOWLR

podłoże - 1-2 cz będzie ok, DSB dla początkujących nie jest najlepszym pomysłem

odpieniacz- przy FO najważniejszy element systemu więc warto zainwestować w cos porządnego

Poczytaj trochę dział dla nowicjuszy, przemyśl temat i obierz jakąś drogę, którą będziesz podąrzał, potem zacznij pytać.

Pozdrawiam

Tomek


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zapełnić całego akwarium na starcie rybami i koralowcami i patrzeć z żalem jak umierają gdy coś się nie uda, wolę popełniać błędy i uczyć się na mniejszej obsadzie, którą przecież w każdej chwili będę mógł powiększyć.

Akwaria jakie mam to: (d/w/g) 60x35x30, 120x40x50 i 120x50x50

Co będę miał w akwarium to czas pokaże, sumpa nie wstawię bo fizycznie nie mam gdzie.

"...Poczytaj trochę dział dla nowicjuszy, przemyśl temat i obierz jakąś drogę,

którą będziesz podąrzał, potem zacznij pytać."

W tej kwestii to przeczytałem nawet więcej niż dział o którym piszesz, dla tego właśnie się pytam. A że spotkałem się również z innymi opiniami, dobrze opisanymi i wytłumaczonymi, pytam.

http://www.akwaswiat.net/morskie-nie-taki-diabel-straszny-ani-niekoniecznie-taki-t-9547.html

Może ktoś będzie w stanie się ustosunkować ew. coś poradzić, może nawet sam autor który jest również na tym forum :goofy


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam aktualnie niewielki sump (20l) tuż za zbiorniczkiem (45l) i nie narzekam akwarium mam o wymiarach 50x30x30 a sump 50x15x36 wypchany watą kamieniami i innym badziewiem ;] może zastosuj również taką strategię że sumpa zrób z tyłu/ z boku i ponaklejaj na niego jakieś tapety z roślinami/koralowcami/rybami (takie do kupienia w zoologach często mają jako tło do akwa) wylot sprytnie zakamufluj i spokój ^^.

Osobićie może i mam małe akwa ale 30x30 nie daje jakichś dużych możliwości chyba że planujesz parkę błaznów + jakaś krewetka to taki zbiorniczek powinien wystarczyć i masz miejsce również na sumpa z tyłu. a do cyrkulacji wody wystarczy nawet filtr zewnętrzny o teoretycznie niezbyt dużym przepływie (400-500 l/h) choć mogę się mylić.


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam te forum jakieś 7 miesięcy z tego co widzę to ci którzy zaczynali z dużymi baniakami szybko kończyli przygodę na allegro :/.

Sam na początku planowałem 72l później 200 l a skończyło się na 112 :goofy, tak wogle u mnie po 1 miesiącu od startu już knuje coś większego.

Moim zdaniem zacznij od małego litrażu zawsze możesz się przeprowadzić na większy, ale to tylko moje dumanie :goofy


Blenny Qube jest było 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej mieć wypasione 100L niż byle jakie 300L


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego na ile jest to kaprys, a na ile faktyczna fascynacja morskim światem. Zasobność portfela ma tu znaczenie, ale nie dominujące. Jeśli zaczniesz źle to jak wielu zniechęcisz się do tego hobby i skończysz w dziale targowisko z literką na początku :-).

Bez sumpa jest kiepsko i jego zalet jeszcze nie jesteś w stanie sobie wyobrazić, dopóki nie będziesz miał działającego zbiornika. Wiele osób korzysta z pudełka przelewowego na krawędzi zbiornika i bez wiercenia dziur mają spływ do sumpa.

Sump nie musi być pod szafką może być obok,może też być nad zbiornikiem głównym, albo w innym pomieszczeniu.

Najlepsze wg mnie byłoby to akwarium 120x50x50.

Potrzebujesz minimum 20 kg żywej skały i 20 kg suchej skały rafowej, jeśli chcesz oszczędzić.

Światła od 4 do 6 x 54W T5.

Mniejsza ilość skały to właśnie narażanie się na straty. Brak filtracji i równowagi biologicznej.

Zbiornik kivi ma sporo skały też na początku była chyba żywa i sucha rafowa (nie myśl o żadnym tufie).

Zaczynałem od zbiornika 250 ltr (100x50x50) potem dodatkowo 165 ltr, a teraz mam 500 ltr i tylko stopniowo zmieniam sprzęt na lepszy i wygodniejszy.

Możesz więc zacząć skromnie ze sprzętem (tu masz spory wybór cenowy), oświetlenie sklecisz sam bez problemu, ale na skale nie oszczędzaj, bo się przejedziesz.

Jesteś z Warszawy więc sporo akwarystów masz dookoła. Poproś kogoś żeby ci pokazał wszystko i wyjaśnił na żywo, jak działa system. To pomoże ci bardziej świadomie dokonać wyboru.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli chodzi o piasek to dodać go przed czy po skale? I jaki piasek i ile??


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#233888 tomiooo :

lepiej mieć wypasione 100L niż byle jakie 300L

A ja myślę odwrotnie tyko dłużej to potrwa :goofy no i system stabilniejszy

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponawiam pytanie o podłoże do solniczki, jakie można zrobić i z czego oraz jaką warstwę?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakie akwa to powiem ile piasku :goofy, przed to zostanie trochę brudu po dojrzewaniu będzie czysty. ( ja dałem przed skałą ). Granulacja najgrubszy z żywych ze względu pylenia się.


Blenny Qube jest było 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybór padł na 60, jesienią 300 :goofy


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,5 kg powinno być na cienką warstwę.


Blenny Qube jest było 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thx za pomoc


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.