Skocz do zawartości
cherry_ukasz

30 litrów - nano rafa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym zacząć przygodę z akwarystyką morską. Mam baniak słodkowodny 30 litrów. Wyposażenie to: Filtr kubełkowy, grzałka AquaEl 50W, 2x18W lampa (wiem, że jedna żarówka do wymiany na niebieską). Teraz moje pytania:

Czy filtr może służyć do mieszania wody zamiast pompki? czy jednak użyć jakiejś koralii i np kaskadowego filtra? Chce ograniczyć koszta

Czy same podmiany tygodniowe (10 litrów) wystarczą czy konieczny jest odpieniacz?

Podejrzewam, że skały pójdzie ok 4-5 kg. i tyle samo piasku. Coś jeszcze?

Jeszcze powód tak małego akwarium - nie mam miejsca w akademiku na większe. Jeśli powiedzie mi się z 30 litrami pomyślę nad ok 60 litrami - wtedy będzie komin, sump itp.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :goofy


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr kubełkowy na upartego do mieszania

Grzałka zostaje

Oświetlenie T8 2x18 dla samych miękich to tak ale dla LPS i SPS to T5 2x24

Swietlówka nie żarówka :)

Filtr kaskadowy przyda ci sie na media filtracyjne

Przy tak małym akwarium niewiem jakiej pompki urzyć do cyrkulacji :con

LR i LS ci wystarczy tak samo jak podmiana wody 10 litrów tygodniowo a odpieńiacz nie będzie ci potrzebny

Pozdro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Podmianki to 3l tygodniowo a nie 10l, czyli 2 butelki 1,5l posolonej wody.

2. Pusty kubełek wypełniony samą wodą jak najbardziej do zwiekszenia cyrkulacji i do powiększenia litrażu. Można wrzucić co jakiś czas węgiel, czy jakiś absorbent fosforanów, np. Rowa.

3. Do cyrkulacji wystarczą 2 pompki - 300l/h. Jedna na szybę lub za skałę tak, aby tworzyć lekką wirówkę, druga pod powierzchnię aby likwidować ewentualny film na powierzchni. Wystarczą 2 pompki Aqua-El. Ewentualnie jedna 650 też może być, ale jest większa.

4. Skały 5 kg. 4 to mało. Załatw od razu odgazowane, czyli z działającego baniaka lub odleżane.

5. Woda tak samo od razu od kogoś z podmianki. Problem dojrzewania będzie z głowy.

6. na początek wlej bakterie prodibio biodigest 1 ampułkę lub podobne.

Tyle ode mnie. Powodzenia. :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz możesz zrobic sobie sam np. taki http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23689 w kubełek ja bym wrzucił kawałki skały, lampa do wymiany ale IMHO nie na T5 jak napisał zako tylko na PC (Power compact) np 36W.

Reszta tak jak napisali koledzy :)

Powodzenia :)

P.S.

Ja bym stawiał 400L i na HQi + T5 bo w akademcu prąd za darmo :) powodzenia raz jeszzce


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.