Skocz do zawartości
romania

rewizja - czy konieczna ?

Rekomendowane odpowiedzi

A więc. Mam akwarium z dwoma otworami jeden 40 a drugi 25. Planowałem akwa zrobić bez rewizji. Czytając forum większość ludzi wypowiada się że rewizja musi być. Moje pytanie - jeśli cała woda z sumpa jaka może być wypompowana zmieści się w akwarium jest potrzeba rewizji ? Czy są jeszcze jakieś inne powody dla których rewizja istnieje ? Średnio mi się podoba rura poza akwa/szafką i stąd moje rozterki. Z góry dzięki. Pozdrawiam.


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli cala wode zmiescisz w akwa to rewizja nie jest potrzebna.

Bez rewizji trudniej jest wyciszyc zaworem splyw.

Majac rewizje, mozna nia puscic czesc wody i wtedy poziom wody w kominie jest staly.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234491 romania :

Nie za bardzo wiem gdzie ta woda ma chlupać ?

Są różnego rodzaju spadki napięcia, pompa raz podaje więcej, raz mniej co wiąże się ze spadkiem poziomów wody w kominie. Nie wyregulujesz komina idealnie tak, żeby przez dłuższy czas woda w nim była na idealnym poziomie. Z rewizją jest łatwiej, pozwalasz aby woda delikatnie się przez nią przelewała i masz spokój z regulacją zaworu na spływie. Miałem u siebie rewizję trochę wyżej niż komin, co 2-3 dni,a czasem co wieczór musiałem rególować zawór żeby zasnąć:goofy. Skróciłem rewizje do poziomu krawędzi komina i od tej pory śpię spokojnie, nic nie chlupie nic nie siorbie pełen luksus:)

Pozdrawiam Łukasz


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie.

ja rewizje na początku zrobiłem trochę powyżej spływu, a teraz jest mniej więcej na równo z kominem, różnica miedzy poziomem w akwa a w kominie wynosi 1-2 cm i teraz część wody delikatnie, bez siorbania, przelewa się rewizja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234434 romania :

Moje pytanie - jeśli cała woda z sumpa jaka może być wypompowana zmieści się w akwarium jest potrzeba rewizji ? Czy są jeszcze jakieś inne powody dla których rewizja istnieje ?

Jeszcze jedno. Jeśli cała woda z sumpa zacznie ci się wlewać do akwa, to odrazu zareaguje automatyczna dolewka, która zacznie pompować wodę do sumpa i .....:goofy Tę opcje też musisz wziąć pod uwagę.


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rewizja to niezbędny element, nawet jak cała woda z komory pompy powrotnej zmieści Ci się w baniaku to zapewne masz zamiar jakoś uzupełniać odparowaną wodę (nie dotyczy ręcznego uzupełniania) a co za tym idzie masz jakiś dodatkowy zbiornik na dolewkę lub robisz to bezpośrednio z osmozy. Reszta chyba oczywista... Można by jeszcze zrobić tak żeby i woda z dolewki zmieściła Ci się w baniaku ale musiałbyś mieć dużo miejsca na to w baniaku...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale trochę skrytykuję w ogóle twój dylemat czy potrzebna rewizja czy nie. To są wg mnie podstawy wiedzy i zarazem pewne kanony dla których nie powinno się przewidywać alternatyw. Takich pytań nie powinno w ogóle być : rewizja to powinien być standard w akwarium morskim (z sumpem). Sump z minimalną ilością wody które w razie czegoś zmieściłaby się w głównym akwarium ? Nie wyobrażam sobie tego praktycznie bo nie ma to sensu. W czym jest problem...w tej jednej dodatkowej przelotce i rurce...by mieś święty spokój jak np. krab zaklinuje rurę spływu (znam to z autopsji)? Tak jak powyżej koledzy pisali : a co z dolewką automatyczną, a co z pompami gdyby taka sytuacja miała trwać kilka godzin, a co z temperaturą wody (bo lampy np. zagrzeją lustro wody itp. itd. Rozterki to trzeba było mieć jak planowałeś akwa, a nie teraz. Rozumiem, że teraz nie dorobisz już 3-go otworu w kominie, ale gdzie było to pytanie jak...planowałeś ? Oczywiście teraz to tylko Twój wybór : skoro średnio Ci się podoba dodatkowa rura za szafką. Do pierwszego razu jak będzie big problem, no a potem wrócimy do tematu. A wiesz dlaczego piszę to w takim tonie ? Bo inaczej zrobi się z tego kolejny mega długi temat, a tyle zdań ilu będzie piszących. I będzie to wracało jak walka z aiptazją co chwila. Akwarium morskie jest za drogim hobby, aby bawić się w eksperymenty, ewentualne straty nie warte są takich dyskusji. U mnie w sumpie są dwie pompy obiegowe, 4 sondy, odpieniacz, podłączona chłodziarka do obiegu... i jakoś nie wyobrażam sobie wypompowanie wody z niego całkowicie. Rewizja to nie tylko komfortowa cisza chlupiącej wody w kominie, ale przede wszystkim bezpieczeństwo dla systemu. Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał się o tym przekonać. I jeszcze raz...co złego to nie ja :goofy Serdecznie pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca racja. Zbyszek nie bulwersuj się bo nie ma na co. Może jak bym napisał "cała woda z sumpa" wiadomo by było że chodzi o część która może zostać wypompowana czyli ta nad przegrodami. Zapchaną rurę można monitorować czujnikiem takim jak dolewka za mało wody pompa STOP i po problemie. Pozdrawiam.


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja się wcale nie bulwersuje...tylko grzecznie zwracam uwagę :goofy No i nie mogę zrozumieć : chcesz powiedzieć, że łatwiej nafaszerować zbiornik czujnikami niż zrobić zwykłą rewizję ? No tak, na tym etapie kiedy nie ma już jak to zrobić to trzeba szukać innych rozwiązań, ale czy to się kalkuluje ? Wszystko zależy ile masz życia w akwarium i jak długo stan awaryjny ma trwać. Dla jednego garbika czy krewetki może szkoda zachodu, ale dla kilkudziesięciu zwierzaków już inaczej. Jeśli uważasz, że pompa zrobi STOP i po problemie ...hmm. Żeby się nie okazało, że faktycznie..to będzie po problemie - no i po akwarium.

P.S.

Możesz rozwinąć wątek jak zamierzasz sterować czujnikiem od dolewki, aby pompa obiegowa zrobiła stop ? A jak wtedy zatrzymasz wodę z dolewki...będzie 2 x STOP ? W jaki sposób system potem ruszy, dopiero po interwencji opiekuna ? Zbyt to chyba skomplikowane się zrobiło. Odpieniacz też zrobi stop czy będzie mielił bez potrzeby ?

W tym wszystkim ja wcale nie piszę, że NIE MOŻNA bez rewizji. Ależ można, jak kto chce. Rewizja jest tylko jednym z ważnych zabezpieczeń, powiedzmy..tych sensownych, które się sprawdzają w praktyce. Samo szkło nie jest na tyle drogie w całej zabawie z morszczyzną, aby się zastanawiać : warto wiercić 3 dziurki czy nie. Bardziej przezorni tak jak ja - mają nawet 4 dziurki (i dwie pompy obiegowe na różnych fazach). Powiem więcej, zdublowany sprzęt awaryjny w piwnicy i w każdej chwili w ciągu godziny mogę postawić w pełni wyposażony zbiornik, aby przerzucić całe życie. W całym tym zgiełku dodatkowa rurka z rewizją to pikuś - prawda ? :goofy Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Zgadzam się z tobą. Chodzi tylko o to że ja już mam 2 otwory i 3 nie zrobię. W swoim przyszłym akwa, bo plany już są :], będą 4 otwory. W planach jest sterownik z panelem. Pozdrawiam.


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz daw otwory też możesz zrobić rewizję.

wpływ zrobisz na 40mm rewizje na 25 mm a powrót z tyłu za akwarium - chyba że takie rozwiązanie też nie wchodzi w grę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak "strasi" koledzy dobrze radzą to należy ich słuchać bo maja rację wynikającą z doświadczenia, zrób rewizję i będziesz spał spokojnie, moim zdaniem rewizja bardzo, bardzo przydatna jest. Ja mam rewizję.

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i good, powodzenia w dalszej walce!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem rewizja jest przydatna,przedewszystkim do wyregulowania poziomu wody w kominie.W moim pierwszym baniaku nie mialem rewizji i do dzisiaj żaluje ze jej nie zrobilem,poniewaz jakims cudem (naprawde niewiem jakim)kraweta przedostala sie do komina i zassalo ja do splywu po czym zablokowala mi zawor,woda nie splywala a pompa powrotna pompowala az mi sie przelalo,dobrze ze bylem w domu,z rewizja by do tego nie doszlo,jedna dziurka wiecej i zadnego stresu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to w życiu - dziurek nigdy za dużo :waving

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.