Skocz do zawartości
JODLA

Polipropylen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ponieważ mam zerową wiedzę na temat tworzyw sztucznych chciałbym zapytać kolegów, którzy taką wiedzę posiadają czy polipropylen a dokładniej stożek wykonany z takiego materiału może być szkodliwy dla naszych zbiorników. Przypuszczam, że potrzebne są bardziej konkretne dane na temat tego tworzywa, z którego wykonany jest ten stożek, ale niestety takich informacji nie posiadam wiem tylko, że to polipropylen ( PP). Czytałem trochę na ten temat z informacji wynika, że nie powinien być szkodliwy wykorzystuje się go w spożywce do instalacji wodnych, w laboratoriach itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę może od początku, chciałem zrobić odpieniacz stożkowy, ale nie miałem formy, na której mógłbym wygiąć rozgrzany arkusz plexi, jadąc do pracy moim oczą ukazały się dziesiątki stożków rozstawionych na ulicy, czyli pachołków, a że mój kolega pracuje właśnie przy ich produkcji w szybkim tempie kilka od niego dostałem w prezencie. Dzisiaj jednak pomyślałem, że przecież nie musi być on przeźroczysty z plexi, więc można by wykorzystać właśnie sam pachołek, stąd moje pytanie czy polipropylen nie jest szkodliwy dla naszych zbiorników. Po przycięciu na 35cm wysokości wyszła mi podstawa 16cm i szyjka 7cm. Teraz tylko pytanie, czym to skleić z podstawą z plexi i górną rurą wchodzącą do kubka? Wiem, że wielu z was nie będzie się podobało to, że jest nie przeźroczysty no, ale coś za coś.

578-dsc_3339.jpg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi się ten pomysł. Spróbuję uzasadnić.

Przeżroczysty powinen być nie dlatego, że ładniejszy ale żeby widzieć co się tam w środku dzieje. Bez podglądu nie będziesz wiedział jakie tworzą się "bańki" powietrza i jak się to wszystko w rurze (stożku) układa. Pewnie można żyć bez tej wiedzy ale lepiej wiedzieć niż nie bo można jakoś reagować żeby coś poprawić.

A po drugie, PP (polipropylen) jest tworzywem naprawdę trudno sklejalnym. Wielu uważa, że zupełnie niesklejalnym a spoiny popularnych klejów cyjanoakrylowych nie będą trwałe. PP można spawać ale to tego potrzebny jest sprzęt i wprawa. Poza tym spawanie PP z PMMA (plexi) raczej się nie powiedzie.

Nie chciałbym zniechęcać do DIY ale osobiście wolałbym zrobić ostrosłup o podstawie np. ośmiokąta z plexi niż walczyć z polipropylenem. Oczywiście lepsze byłoby zwinięcie stożka z plexi albo PCW (niższa temperatura mięknięcia) ale tutaj to chyba większym problemem jest równomierne zagrzanie materiału niż wykonanie formy/kopyta.

Na szczęście nie musisz się zgadzać z moim zdaniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dlatego zapytałem w pierwszym poście o polipropylen i jego właściwości. Rs tu nie chodzi o to czy się z tobą zgadzam czy nie, po prostu moja wiedza jest zerowa w tym temacie, więc bardzo ci dziękuję za informacje, a jeżeli chodzi o przeźroczystość to myślę, że nie jest to aż tak konieczne, ale bardzo wskazane, można sobie jakoś z tym poradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że mamy do siebie tak daleko bo mógłbym zrobić jakąś próbę łączenia. W tej sytuacji to chyba nie ma sensu bo twój PP może być zupełnie inny niż mój. W termoplastach używanych do wyrobu takich elementów często jest wiele domieszek zupełnie zmieniających właściwości.

Była forumowa akcja produkcji stożków. Chyba jeszcze jest coś do kupienia - nie chcesz o tym pomyśleć?

Z ciekawości zapytam: jaki odpieniacz teraz masz i czy na pewno jest potrzeba jego wymiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam własnej roboty kopię AP600 na pompie Eheim1260 z igłą też własnej roboty i wcale nie musiałbym zmieniać ale wiesz jak to jest ciągle człowieka coś korci a to stożek a to ledy itd. Dzisiaj wydłubałem filierek DI link. Tak to już jest z ludźmi lubiącymi coś pogrzebać w garażu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, to nie mam pytań, rozumiem :)

Ja też sporo czasu spędziłem z narzędziami w rękach.

Przyszły mi do głowy jeszcze kleje metakrylowe. Wątpię żeby zadziałały ale jak będę miał chwilę to zrobię jakąś próbę.

A może jakies połączenie mechaniczne z uszczelnieniem a nie klejone? Jakieś plastikowe wkręty i uszczelka odlana z silikonu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.