Skocz do zawartości
deral

Metoda baillinga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chciałbym się podzielić (dość krótkim) doświadczenem z dozowania suplementu magnezu. Tu pojawia się "krótka" historia. Około miesiąca wstecz udałem się do starej wydziarganej pasjonatki celem zakupu paru korali. Bardzo byłem zadowolony po powrocie do domu, nie tylko z tego, że miałem kilka fajnych korali ale również przyciągnąłem ze sobą link do strony internetowej, na której było dużo wiedzy, którą musiałem zweryfikować. I tu żeby was więcej nie męczyć i nie trzymać w niepewności:

http://reefkeeping.com/issues/2006-02/rhf/index.php#4

Przepraszam ale informacje są po ichniemu.

Z racji takiej, że jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o temat akwarystyki morskiej, byłem bardzo zdziwiony. Hamerykańscy akwaryści okazali się nie tylko bardzo pomysłowi ale również bardzo oszczędni. Okazuje się, że suplementy na wapń, magnez i zasadowość wody można "skonstuować" w domowym zaciszu z produktów dostępnych w sklepach z kosmetykami, chemią domową czy skleach ogrodniczych.

Z racji tej, żę kończyła mi butelka z suplementem magnezu postanowiłem wypróbować jeden z przepisów. Do tego celu użyłem Recipe #2, Part 3A z wyżej wymienionego linku. Potrzebowałem dwóch składników:

1. Epsom salt - wygląda tak: http://www.walgreens.com/store/catalog/Joint-and-Muscle-Pain/Epsom-Salt/ID=prod5934771&navCount=0&navAction=push-product

2. MAG Flake's - Hamerykanie używają tego zamiast soli do usuwania lodu z chodników!

No i teraz już szybciutko bez zbędnego rozpisywania się chciałbym powiedzieć, że to działa. Zacząłem dozować tą miksturę w dawce większej o 10ml dziennie niż powinienen, ponieważ magnez miałem na poziomie 1100. Teraz mam 1250. Stosuję "miksturę" od około 2 tygodni i wszystko wygląda w porządku.

Kończą mi się niedługo inne suplemnty więc zacznę stosować pzostałe przepisy. Dam znać co i jak ale nie wiem czy to konieczne. Pasjonatka tematu stosuje to od lat i strasznie chwali.

Tym sposobem mam suplementy prawie za darmo. Epsom sól kosztuje koło 4$ za 2.27kg, a Mag's flakes 15$ za 22.7kg. Inwestycja za dwie dychy zielonych a starczy chyba na sto lat.

Przyzwoite pocieszenie dla kieszeni początkującego akwarysty po błędach, które popełniłem na początku i nie były bez znaczenia dla finansów. Za błędy i głupotę się płaci ale może o tym kiedy indziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i to działa, ale jakiej jest czystości i co dokładnie w tym siedzi nie wiesz... kupując odczynniki w POCHu masz dokładnie oznaczoną klasę czystości oraz zawartość procentową zanieczyszczeń. Ja osobiście nie zaryzykował bym takich eksperymentów.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie eksperyment ale metoda stosowana do kilku lat przez akwarystkę z trzydziestoletnim doświadczeniem. Sam nigdy w życiu nie zdecydowałbym się na coś takiego, po pierwsze nie mam zielonego pojęcia o chemii po drugie pan Przemek w poście dla początkujących napisał, że sprawdzone rozwiąania są najlepsze. Więc staram się z nich korzystać, z powodzeniem jak się okazuje. Ja nie robię eksperymentu tylko bazuję na doświadczeniach kogoś mądrzejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do składu chemicznego danych produktów zaraz wrzucę fotki tylko aparat podładuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już pierwsza recepta na wapń nie wygląda mi wesoło - "77-80% calcium chloride", a co jest w pozostałych 20-23%?


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20-23% może znaczyć% uwodnienia(zawartość wody H2O).Mam coś podobnego u siebie w pracy a dokładnie CaCl2 do posypywania chodników i drogi.Przyjrzałem się temu specyfikowi i:

75%CaCl2

3%NaCl

45mg związków żelaza Fe

i reszta % to zawartość wody.

Podaję to jako przykład,a Wy oceńcie sami.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wapń się nie będę wymądrzął, jeszcze nie stosuję. Rysiu możemy pogadać o magnezie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mogło by to być rzeczywiście uwodnienie, wtedy dawało by to tak na oko bo nie chce mi się mas liczyć i proporcji, CaCl2 x 2H2O

EDIT:

A propos magnezu widzę, że jest to po prostu chlorek magnezu sześciowodny (MgCl2 x 6H2O) więc ok, tylko pytanie jakiej czystości?


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@deral w Polsce mozna kupic te specyfiki za grosze w sklepie chemicznym, jesli sa jakosci "przemyslowe" i zawieraja rozne cuda, ktorych na pewno nie znajdziesz w wodzie morskiej w takich stezeniach, i na pewno nie jest to zloto. lepsza jakosc to "CZYSTE" i i tak najlepsze jest "CZYSTE DO ANALIZ" gdzie na prawde masz bardzo bardzo maly domieszek substancji pobocznych. wg mnie, biorac pod uwage ceny w sklepach chemicznych, nie warto ryzykowac z chemikaliami niewiadomego pochodzenia, ktore co najwazniejsze przez 30 lat mogly byc nawet super czyste, a jutro sie trafi z domieszka miedzi i caly baniak szlag Ci trafi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zawsze warto biorąc woreczek w rękę przed pójściem do kasy poczytać na opakowaniu co tam się znajduje. A w domu można poszperać w internecie na stronie producenta czy po kilku latach przypadkiej do cukru pudru nie dodaje mąki żeby smak poprawić. Nie zamieszczam tych informacji żeby kogoś przekonać, że produkt A w ślicznym opakowaniu,który jest sprawdzony i bezpieczny, którego składu możemy się domyślać (ja na swoim Blue Life Calcium i Magnesium żadnych informacji o składzie chemicznym nie znalazłem) jest gorszy niż składniki chemiczne wymieszane razem. Nikogo nie staram się przekonać. Wydaje mi się, że to forum jest do dzielenia się doświadczeniami i informacjami. Myślałem, że kogoś po prostu temat zainteresuje i może poczyta i poszpera i dowie się czegoś nowego, a tu zaraz to nie działa, nie czyste, jutro Ci miedzi dorzucą i zobaczysz . Moja reakcja kiedy o tym usłyszałem... śmiałem się, bo że co, rybki i korale mam traktować jakimś lodołamczem w proszku z dodatkiem soli do kąpieli.

O wódce słyszałem, że można wlać do kieliszka albo za kołnież ale żeby do akwarium? Z mleka można też zrobić kakao. A z mleka, wódki i Bailey's Irish cream mojego ulubionego drinka.

Nikogo nie przekonuję. Staram się pokazać tylko, że akwa na tym chodzi i miewa się dobrze.

Przy okazji polecam do poczytania.

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1782119&highlight=epsom+salt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji może ktoś wrzucić skład chemiczny swoich składników do baillingu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę :) wodorowęglan sodu (cz.), chlorek wapnia (cz.)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wszystko 100% czyściutkie? Czy może na opakowaniu nie jest napisane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@deral dostajesz certyfikat czystosci na papierze razem z odczynnikami. musialbym przeszperac szafe aby to znalezc i Ci przepisac, lepiej zapytaj w POCH o takie dane, powinni Ci wyslac na maila i sie dowiesz ile jest dodatkow w odczynnikach poszczegolnych klas czystosci.

pozdrowka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam również. Zainteresowanych zachęcam do zgłębienia tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też pozdrawiam, ale chyba nie ma tu kaskaderów, którzy za kilka PLN podjęli by takie ryzyko...


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sie przychulam do sposobu myślenia derala, bo owszem ryzyko jest ze takie odczynniki moga nie byc czyste i tu w 100% zgadzam sie z anty argumentami, ale z drugiej strony jesli do baniaka trzeba dodac MgCl powiedzmy to czy to jest MgCl ze sklepu chemicznego, czy to jest mega super drogi specjalistyczny MgCl z logo firmy na elektronach to wydaje mi sie ze koralom to wszystko jedno.

Slyszalem ze w krakowie sa ludzie ktorzy po prostu kupuja w Krakchemi odczynniki w czystosci do analiz i stosuja w balingu , szczegolow nie podam bo nie stosuje, ale slyszalem.

Sam ostatnio kupilem 'wklad do reaktora' (ktory uwierzcie do zludzenia przypomina grys koralowy :) ) za 5 razy wiecej niz grys koralowy nazwany grys koralowy, tylko za sama nazwe i metke wieksza kasa... I pewnie powiecie ze lepszy - poki co nie wiem ale to co jest 'akldem do reaktora renomowanej firmy' uwalnia mi fosforany i to calkiem sporo i jestem w trakcie wymiany calego markowego wkladu na tanszy nie tak renomowany grys korsalowy i pewnie (mam nadzieje) bedzie lepiej.


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#236305 raku-kraku :

A ja sie przychulam do sposobu myślenia derala, bo owszem ryzyko jest ze takie odczynniki moga nie byc czyste i tu w 100% zgadzam sie z anty argumentami, ale z drugiej strony jesli do baniaka trzeba dodac MgCl powiedzmy to czy to jest MgCl ze sklepu chemicznego, czy to jest mega super drogi specjalistyczny MgCl z logo firmy na elektronach to wydaje mi sie ze koralom to wszystko jedno.

Slyszalem ze w krakowie sa ludzie ktorzy po prostu kupuja w Krakchemi odczynniki w czystosci do analiz i stosuja w balingu , szczegolow nie podam bo nie stosuje, ale slyszalem.

Więc przychylasz się do sposobu myślenia PRZECIWNIKÓW, bo właśnie ze sklepu chemicznego odczynniki są najczystsze, a to co proponuje deral, to kupienie np. soli do posypywania chodników, która w większości składa się z potrzebnego nam związku chemicznego i dodanie tego do akwarium... A czysty do analiz to najwyższa czystość odczynnika, czyli zupełne przeciwieństwo sposobu prezntowanego przez derala, gdzie w zasadzie nie do końca wiemy co kupujemy, a może pan Władzio z taśmy produkcyjnej miał gorszy dzień w sypnęło mu się do worka jakiegoś związku miedzi, albo nawozu jakiegoś... A odczynniki chemiczne podlegają stałej, rygorystycznej kontroli jakości i czystości.

Przykładowa specyfikacja MgCl2 x 6H2O z POCH w klasie czystości cz.d.a.

3381-zrzutekranu.png


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Deral mowil o soli do posypywania chodnikow...

No wiec z logicznego punktu widzenia to ze nie wiemy czy substancja jest czysta nie znaczy automatycznie ze jest nieczysta, wiec skoro ludzie uzywaja i to dziala to pewnie jest na tyle czysta by bylo OK, ale jak mowisz moze sie zdarzyc ze bedzie gorsza seria - bo nikt nie weryfikuje czystosci soli do chodnikow, mysle ze nawet spozywcza sol jedzie z kopalni pewnie i tylko sie ja kruszy.

Co do markowych produktow to ostatnio kupilem druga zaplombowana paczke super markowej soli (nie bede przytaczal nazwy moze) i parametry wody do podmiany sa nedzne i duzo gorsze niz soli z poprzedniego pudelka tego samego producenta. Wiec widac nawet markowe produkty maja swoje kaprysy, ale (przynajmniej chce w to wierzyc) zaden syf sie tam nie trafi.

Deryl na Twoim miejscu rozejrzalbym sie za specjalistycznym sklepem z chemia gdzie mozesz kupic odczynniki laboratoryjne o duzej czystosci, na pewno znajdziesz cos online - i zamiast uzywac soli do chodnikow kup MgCl o laboratoryjnej czystosci i zaloze sie ze bedzie duzo taniej niz markowy produkt morski - i moze nawet lepszy jesli chodzi o jakosc/czystosc.


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopcy się pogubiliście. Nigdzie nie pisałem o soli do posypywania chodników. Przeczytajcie sobie jeszcze raz wszystko od początku, włącznie z odośnikami na strony internetowe. Pisałem o magnezie do posypywania chodników.

Rysiu wrzuć na luz, wypij zieloną herbatkę albo najlepiej popatrz na rybki to cię powwinno uspokoić i może zobaczysz kogoś kto ma inne doświadczenia a nie PRZECIWNIKA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deral spokojnie, ja się nie denerwuję, a jedynie chcę przedstawić swoje racje (a jako że mam inny pogląd na tą sprawę niż Ty, piszę o sobie PRZECIWNIK, właśnie w takim sensie używam tu tego słowa).

Czy soli do chodzinków, czy magnezie (a MgCl2 to jak by nie patrzeć sól z chemicznego punktu widzenia), nie o to chodzi, chodzi o to, że skład takiej substancji nie podlega większej kontroli, a JA osobiście nie zaryzykowałbym - oszczędnością nawet 100zł - wizji wysadzenia całego baniaka, bo np. jak pisałem wcześniej trafił się w środku jakiś związek miedzi, czy coś innego i bye bye :)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.