Skocz do zawartości
spajdi

Stosunek świetlówek niebieskich/białych a koralowce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ponieważ zamierzam w przyszłości do moich 2x24W dorzucić 1x24W ponieważ chcę jednak mieć trochę SPS w przyszłości i tak aktualnie mam AM Reef Blue i AM Reef White 15kK i teraz zastanawiam się czy dorzucić trzecią świetlówkę np. superaktynikę typu ATI Actinic czy np. ATI Aquablue Spezial czyli 50/50 ? Pomijając barwę w akwarium czy jeśli będę miał układ aktynika + superaktynika + 15 000K biała to czy to nie będzie zbyt mało światła w porównaniu z konfiguracją 1 aktynika + 2 białe ? Jaki według was jest optymalny stosunek świetlówek białych/niebieskich pod względem wzrostu i wybarwienia koralowców ? Czy nie jest tak, że jeśli chodzi o wzrost koralowców to mają one więcej pożytku ze świetlówek typu 15 000K niż z aktynicznych ? Jak to jest ?

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mały ot: jak zmienisz reef blue na dowolną inną świetlówkę aktyniczną, zobaczysz jak powinna świecic prawdziwa aktynika, a nie niebieska rurka. Niedawno zmieniałem świetlówki i nigdy więcej AquaMedica, nawet ich 15000K świeci na różowo :/


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spajdi,

sam wiesz, ze im mniej K tym lepiej dla korali.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie myślałem, a teraz mnie w tym utwierdziłeś Stani... Czyli dołożenie aktyniki da wymierną korzyść jeśli chodzi o wzrost koralowców... Co do świetlówek AM to może faktycznie kiepsko, ale póki co jestem zadowolony ta 15 000K przynajmniej teraz póki jest w miarę nowa nie świeci mi na różowo, a niebieska faktycznie daje trochę takie "blade" to niebieskie światełko i tu faktycznie zapewne są o wiele lepsze. W przyszłości prawdopodobnie pójdę w ATI i zobaczymy jak to będzie :) Rozważam też dołożenie 2x24W wtedy byłby i wilk syty i owca cała... Czyli dorzuciłbym Ati Actinic i Ati Aquablue Spezial dzięki czemu zyskałbym i wybarwienie i odpowiednio więcej światła dla wzrostu koralowców, a zostałby mi taki sam stosunek jak mam aktualnie czyli 1:1 i takie światło mi odpowiada w miarę choć w miarę wzrostu liczby koralowców gust mi się zmienił i tak jak kiedyś byłem zwolennikiem białego światła tak teraz błękit do mnie przemawia :) :)

Najgorsza świetlówka jaką mam póki co to Sylvania Aquastar (czyli 10 000K) z tym, że mam wersję T8 15W bo dostałem nie używaną więc podpiąłem, ale nie świecę nią ponieważ ona ma jakiś fatalnie różowy kolor taki już intensywny i jak tylko 1 dzień poświeci to brązowy nalot na rurkach, nalot na szybach i wszystkie plagi świata się ujawniają, a jak świeci AM Reef Blue i AM Reef White 150000K to baniak czyściutki :) Niestety zauważyłem to dopiero niedawno i od ok. 2-3 tygodni nie świeci gdybym to zauważył wcześniej to miałbym zapewne o wiele mniej glonów przy dojrzewaniu..., ale i tak już prawie wszystko zeszło więc na szczęście nie miało to trwałych skutków.

Więc stosunek 1:1 jest w miarę ok jeśli przyjąć że kolor mi odpowiada to powinien on dać dobre przyrosty ?

Pozdrawiam :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warte rozpatrzenia sa napewno ATI Blue plus i ATI Blue Spezial pol/pol, lub dwie biale a jedna niebieska przy przedniej szybie.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za pomoc na pewno wykorzystam jedną z tych konfiguracji, pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze obecnie swietlowki AM i ATI pochodza z tej samej fabryki wiec napewno nie ma miedzy nimi zadnych roznic,oprocz ceny oczywiscie.A jesli Ci zalezy na naprawde ladnym swiatelku to polecam swietlowke biala FM Aquascience duo ma 17500K, a AM 15000K i ATI special 12000K.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję bardzo za kolejną opinię porozglądam się za wymienianymi tu świetlówkami :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niedawno zmieniałem świetlówki i nigdy więcej AquaMedica, nawet ich 15000K świeci na różowo :/

kolego zielony mintaj jeśli ta swietlówka świeci na rózowo to proponuje Ci wizytę u okulisty :)bez urazy pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235938 zielony mintaj :

Taki mały ot: jak zmienisz reef blue na dowolną inną świetlówkę aktyniczną, zobaczysz jak powinna świecic prawdziwa aktynika, a nie niebieska rurka. Niedawno zmieniałem świetlówki i nigdy więcej AquaMedica, nawet ich 15000K świeci na różowo :/

kolego zielony mintaju jesli dla Ciebie ta swietlówka 15tys świeci na rózowo to radze zmienić okulistę:)bez urazy pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.