Skocz do zawartości
smk

któremu testowi wierzyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Stosuje zeovit od jakiegoś miesiąca i juz mnie dobijają rozbierznosci w testach na NO3

Mam testy:

- Tropic Marine (1 miesiąc przeterminowany)

- Salifert ((jeszcze 1 miesiąc do końca ważności)

- JBL (nowy)

zanim wystartowałem z zeovitem miesiąc temu testy pokazywały:

- TM - miedzy 15 a 30 mg/l

- Salifert 100 mg/l (!)

sukcesywnie co tydzień przy stosowaniu zeovitu pokazywały coraz mniej, a że salifert jakies głupoty pokazywał to zakupiłem na szybko JBLa bo taki był obok w zologicznym dostepny

teraz po miesiącu na zeovicie (Zeobak i zeostart) testy pokazują:

- TM <1 mg/l

- Salifert 15 mg / l

- JBL miedzy 15-30 mg/l

no i weź tu bądź człowieku madry... Jak myslicie, któremu wierzyć? Tragedii nie ma bo na razie korali nie mam (poza sarco) ale, "trochę" to istotne w przypadku stosowania zeovitu czy mam juz blisko zera czy tez jeszcze nie?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#237071 smk :

Stosuje zeovit od jakiegoś miesiąca i juz mnie dobijają rozbierznosci w testach na NO3

Mam testy:

- Tropic Marine (1 miesiąc przeterminowany)

- Salifert ((jeszcze 1 miesiąc do końca ważności)

- JBL (nowy)

zanim wystartowałem z zeovitem miesiąc temu testy pokazywały:

- TM - miedzy 15 a 30 mg/l

- Salifert 100 mg/l (!)

sukcesywnie co tydzień przy stosowaniu zeovitu pokazywały coraz mniej, a że salifert jakies głupoty pokazywał to zakupiłem na szybko JBLa bo taki był obok w zologicznym dostepny

Ja bym wzioł średnią

teraz po miesiącu na zeovicie (Zeobak i zeostart) testy pokazują:

- TM <1 mg/l

- Salifert 15 mg / l

- JBL miedzy 15-30 mg/l

no i weź tu bądź człowieku madry... Jak myslicie, któremu wierzyć? Tragedii nie ma bo na razie korali nie mam (poza sarco) ale, "trochę" to istotne w przypadku stosowania zeovitu czy mam juz blisko zera czy tez jeszcze nie?

Ja bym wzioł średnią czyli ok 20 mg/l


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko wierzyłbym salifertowi. TM pokazuje czasem dziwne wyniki i oprócz testu na KH nie mam innych tej firmy. Przy czym rzeczywiście można zgłupieć w takiej sytuacji.. Myślę, że najlepsza opcja to zrobić profesjonalne badanie wody (np. sanepid, uniwersytet, inna stacja badania wody) i odnieść do tego otrzymane wcześniej wyniki. Strzelanie zeovitem na ślepo bez znajomości dokładnej wartości parametru może skończyć się.. nieciekawie :) To tylko moja subiektywna opinia, ale biorąc pod uwagę koszt testu (u mnie w Olsztynie jest to około 7zł za NO3 w sanepidzie) warto mieć pewność.

Jest też inna możliwość. Kupić spektrofotometr, potrzebne odczynniki i szaleć na całego :D

Na koniec dość istotne pytanie. Czy "coś w wodzie" wskazuje na wysokie NO3? Chodzi mi tu o glony, zmętnienie i inne, szeroko pojęte, morskie anomalie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowniez bym stawial na Saliferta.

@Pan Mandaryn

Mysle, ze niekoniecznie wysokie NO3 moze byc golym okiem widoczne, ale juz jego stosunek do PO4 jest czesto powodem roznych pytan na forum.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy gołym okiem widać że jest wysokie NO3 - cięzko właśnie powiedzieć, na pewno mam wyjątkowo wysokie PO4.

Drobny meszek rośnie na skałach ale to może być spowodowane wysokim PO4 jaki sie utrzymuje od armagedonu w moim akwarium.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Salifert na no3 i Hanna pokazywaly ten sam wynik.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki - w takim razie sprawie sobie nowy test saliferta bo ten niedługo traci wazność i może jednak zakłamywac wyniki


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.