Skocz do zawartości
bigwalker

miracle mud

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko do urzytkowników miracle mud.

Co myślicie o zastosowaniu tego złoża w dopiero co zalanym zbiorniku?

Staram się pomóc znajomemu dojść do ładu ze swoim baniakiem.Firma ,która mu go zakładała umieściła w refugium właśnie miracle mud.Tak na chłopski rozum to tak jak, by do świeżego baniaka lać ABC,czyli karmić glony.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miracle mud miałem ponad rok. Ma to tylko sens jesli zasadzisz mu w tym refugium makroglony zakorzenione w miracle mud (czyli nie cheatomorpha).


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ,mimo wszystko lepiej od samego poczatku montować wszystkie (filtry biologiczne) niz pozniej dokładać juz do istniejacego systemu..Sam wiem co to znaczy np.zmiana Dsb po kilku latach działania w akwa ..tak troche nie na temat:strutin.A reasumując moją wypowiedz ...Jak cos chcemy montowac do wspomagania syst.biologicznego to własnie powinno robić sie to od samego poczatku...pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak,ale z tego co wiem MM jest złożem bogatym w mikroelementy i czy w ten sposób nie "dokarmia" się wszystkich plag?

Z dsb jest trochę inaczej,nie uwalnia mikro i makroelementów,no i nie działa od samego początku.

W tym refugium jest warstwa MM i garść spageti,która zresztą nie przyrasta.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie miałem nigdy MM ale wg mnie to raczej powinno się je odpalić dopiero po etapie dojrzewania, po częściowym zasiedleniu życia, kiedy nie umiemy sobie poradzić z NO3 i PO4.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#237471 bigwalker :

"W tym refugium jest warstwa MM i garść spageti,która zresztą nie przyrasta."

Miracle Mud jest żyznym podłożem, jak pisał @smk glony powinny rosnąć w nim, nie nad nim :) Wtedy z kolumny wody ciągną azotany i fosforany, a z podłoża mikroelementy (IMHO najlepsza do mm jest Caulerpa prolifera).


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info:),pozostaje tylko kwestia kiedy uruchomić to refugium.Na starcie baniaka czy jak się w miarę ustabilizuje?


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, myślę że trochę też zależy od konstrukcji refugium,u mnie woda przez refugium przepływa bardzo wolno (mam dodatkowe małe przegrody) i chyba za dużo nie wypłukuje z tego mm. W refugium mam meangrowce i sphagetti, działa razem z mm od początku,pojawiają się glony ale myślę że mm nie jest głównym powodem:) Mimo wszystko zamierzam zasadzić caulerpę dla poprawy wydajności:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M Mud glownie jest pomocny glonom.Byl caly artykol na jego tema na www.Pod mikroskopem znaleziono male czaski zelaza i zmielone

prochno z kozeni dzewnych.Czasami jest to Mud z moza ktore mozna znalesc przy przybzezach w Florydzie i Fuji, Jak zaczolem go uzywac

glony rosna jak szalone.Ale niestety przy uzyciu Zovit bardzo sa szkodliwe na te bakterie.Z tego co slyszalem najwiekszym bledem jest zla

illosc MM (za malo i za duzo).Powinno sie dac gruba wastwe piasku na spodzie i wtedy WW ma dobre winiki.(wzrost bakteri w piachu(tz bez tlenowe)

http://picasaweb.google.com/acutehomecare/NewReefTank#5407884763202503298

MM powinien byc dasypywany przynajmniej co szesc miesiecy.Nawet mje male robaki ktore sa biale zmienily kolor na niebieski.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.