Skocz do zawartości
Szymon

DZIWNA REAKCJA PO DODANIU KALKWASSER

Rekomendowane odpowiedzi

niedawno takze udalo mi sie uzyskac osad wapienny na szybach, i takze nie mialem zbyt wysokiego wapnia

Uzywam metody ballinga + kalkwasser

Moim zdaniem winna jest nie ilosc ale wlasnie szybkosc - czyli zbyt szybkie dodawanie kalkwasser powoduje wytracanie wapnia niezaleznie czy w akwarium jego poziom jest wysoki czy niski.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej wlasnie ilosc - jest cos takiego jak iloczyn rozpuszczalnosci, ktory mowi, przy jakim granicznym stezeniu jonow np wapnia i weglanow, nastepuje wytracenie osadu weglanu wapnia.czyli niezaleznie jak szybko dodajesz - jezeli osiagniesz pewien poziom, nastepuje wytracenie.jezeli dodaje sie wapn w tempie rownowaznym do zuzycia przez obsade lub mniejszym to wszystko ok. oczywiscie u mnie mogla byc dodatkowo wina i pH i kH. mysle, ze w moim przypadku to byl osad i fosforanu wapnia i weglanu wapnia. fosforan musial sie wytracic, bo teraz mam zero a przedtem na pewno bylo wiecej( duzo glonow), ale jako pierwszy, bo jest trudniej rozpuszczalny od weglanu wapnia, ktory rowniez sie wytracil, ale w drugiej kolejnosci. teraz mam kH 8 (przedtem 12) a fosforany 0. narazie zmierzylem parametry i jest w porzadku, wiec juz sie nie poce, zwierzeta tez w dobrej formie. w przyszlosci musze uwazac i dodawac bardzo malo wody wapiennej poprostu.pozdro


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

L.Bolesławski ma rację z tym CO2. Ja również śpię z szanowną małżonką w pokoju gdzie stoi akwarium i widzę jak "pięknie" spada ph po nocy (do ok. 7.8-7.9), a wystarczy że śpimy w innym pokoju tylko przez jedną, dwie noce a najniższe ph osiągnie tylko ok. 8.0.

Jeżeli chodzi o dozowanie kalkwasser to moje doświadczenia (i wiedza) wskazują na to, że zarówno ilość jak i szybkość dozowania kalkwasser ma wpływ na wytrącanie się CaCO3 (to jest ten osad który się wytącił) Janek Fitas kiedyś popełnił na tan temat artykuł warto zajrzeć na jedo stronę.

@Szymon mi się tylko jedno nie podoba co zrobiłeś: dałeś za dużo i za szybko kalkwasser(5litrów na 100l w ciągu 5 godzin). Pomysł był dobry ale za bardzo się pospieszyłeś.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.