Skocz do zawartości
brzydzi

Ph a bielenie korali

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czsu walcze z bieleniem korali w swoim akwarium. Myślałem, że wygrałem, ale wczoraj zauważyłem że następny koralowiec zaczyna bieleć od dołu. Parametry: Kh - 9, Mg - 1500 (sól Preiss, ale już dziś zmiana na TM), Ca 420, NO3 0, PO4 0 i wczoraj pożyczyłem miernik i po zbadaniu PH mam 7,67. Tu moje pytanko czy tak niskie PH może być przyczyną bielenie korali? Przykręciłem wcześniej odpieniacz na min, co drugi dzień karmię korale miksem, myslałem, że udało się wyeliminowac to bielenie, a tu zoonk. Czy ktoś spotkał sie z jakimiś niepokojącymi zachowaniami koralowców w swoim akwa przy niskim PH? Jak je podnieść? Wiadomo, jest zima, pokój ogrzewany i to tez może być przyczyną spadku PH, chyba trzeba częściej wietrzyc pokój, ale może jest jeszcze inny sposób. Zmierzyłem wodę do podmianki na soli TM i PH jest na poziomie 8,23. Może lekko podniose PH, ale na ile?

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak często robisz podmiany, ale rób raz w tygodniu ok. 10%. Możesz zwiększyć ilość światła, ewentualnie wydłużyć czas świecenia, możesz dołożyć refugium i świecić non stop nad nim. Według znalezionych przeze mnie informacji Mg na poziomie 1500 działa źle na koralowce. Powinieneś zjechać chociaż do 1400.

Z drugiej strony pH zmierzyłbym jednocześnie dwoma różnymi miernikami, bo może być jakiś błąd.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światełka mam chyba dośc 8x80WT5. W sumpie glonowy oświetlany na przemian z akwarium. Mg skoczyło bo...zapomniałem zmierzyć a dolewałem ballinga z MG, teraz Mg juz nie leję. Po godzinnym wietrzeniu pokoju Ph jest na poziomie 7,75. Zobaczymy co dalej. Dziś podmianka z soli TM.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, niestety korale te które bielały bieleją dalej. Nie pomogło ich przycięcie :/. Nie wiem dalej co jest przyczyną. Robie podmianki co tydzień 55 litrów, ale to nie wpływa zbytnio na akwa. Zielony nalot dalej się pojawia. Jedynie brązowy, który był na tylnej szybie znika, a wyłania się ładniutki różowy kolor alg wapiennych. Nie wiem czy jedną z przyczyn nie jest niski poziom potasu, ale niestety nie mam testu :/. NO3 i PO4 mierzone testem saliferta nadal nie wykrywalne. Dozuję ballinga w ilości 80 ml, do tego co drugi dzień ABC po 1 ml, razem z miksem z mrożonek w ilości 4 kostek, na przemian z AAC i CV po 2 krople. Nie chcę dawać więcej żeby nie rozwalić systemu. Co radzicie.

Grzegorz

ps. korale ładnie się otwierają, ZOA jak nigdy ładnie napompowane, SPSy powyciągane mają polipy, a w nocy to normalnie obrastają jak by miały włosy ;)


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to bielenie jest b. szybkie (noc i po koralu)?

Chyba nie, bo masz czas robic szczepki.

Jesli to nie jest jakas choroba, to pozostaja inne mozliwosci.

Ph jest za niskie i przeciez wiesz jak je podniesc, wiec dzialaj, zeby te mozliwosc wykluczyc.

Mg jest za wysokie. Ale skoro zaczynaja rosnac glony wapienne, to spadnie. Ale to mogla byc przyczyna.

Moze moglbys przez jakis okres podkarmiac korale w nocy, gdy maja wyciagniete polipy?

Spora pomoca bylaby znajomosc PO4 (ale wiarygodna). Tu widze najpowazniejsza mozliwa przyczyne.

Cyano schodza, wiec NO3 jest obecne, ale czy PO4 tez? Przy zerze korale moga glodowac, to sam wiesz od dawna.

Pozdrawiam:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, korale bieleją dość szybko tu zdjęcie poglądowe:

dscf2464.th.jpg

tak wygląda po trzech dobach. Karmię co dwa dni mrożonkami korale w ilości 4 kostek, do tego po 1 ml ABC, na przemian z AAC i CV po 2 krople. Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Parametry na dzień dzisiejszy to:

ph- 8,1

kh-9

Mg-1440

Ca 430

NO3-0

PO4-0

wszystko mierzone salifertem

szlak mnie trafia, odpieniacz mam mocny, jest przykręcony na suchą pianę, kubek (a jest dość spory) napełnia sie już ponad tydzień a jest w nim ok 2/3 syfku, więc chyba dobrze, choś jak był wcześniej odkręcony to 4 dni i fuul.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dałbym wiecej abc przez jakis czas.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ra a czy miałeś taki przypadek jak ja, czy podpowiadasz abym zwiększył ilość minerałów?? Każda wskazówka jest oki, ale wolę jak jest potwierdzona:)

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja borykałem się z takim samym problemem. Sprawa dotyczyła tylko acropor, ja zmieniłem kilaka rzeczy nie mam pewności co pomogło. Myślę że najbardziej duże podmiany wody. Inne zmiany w tym samym czasie to zmiana soli z Preisa na TM Bio, reaktor zamiast ballinga i całkowite odstawienie ABC.

Moja rada to podmiana ok 50% i odpieniacz na minimum.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, sól zmieniona na TM. Odpieniacz jest na minimum, a ABC zacząłem dozować bo wyjałowiłem sobie chyba wode. Zrobię kilka większych podmian.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mialem moim zdaniem wieksze podmiany i wiecej abc powinno pomoc tam gdzie mozesz rob szczepki a dolne czesci korale wywalaj najlepiej z podstawka z karminiem nie przesadzaj z tego co obserwowalem nie jest to powod bielenia chyba ze nadmierne

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzupelnieniu mikrolementow i przywroceniu rownowagi jonwej ale nie czeste tylko duze 20-30%

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie bylbym taki pewien, czy takie sztuczne podkarmianie nie ma zlego wplywu (nie mam na mysli mrozonek, tylko jakies amino itp.). Mozna z roznymi dodatkami rowniez przesadzic i normalnie korale zatruc.

Podmiany moga rozcienczyc cos zlego w akwarium, mysle o czyms, czego nie mozemy wykryc, ale zaszkodzic nie powinny, choc obawy Piony sa uzasadnione, poniewaz to kolejna zmiana srodowiska i nie wiadomo, w ktora strone uderzy.

Chyba przestalbym plukac mrozonki i gdybym mial napowietrzacz to wylaczylbym calkowicie odpieniacz, chocby kosztem wiekszego z poczatku wzrostu dino.

Ja rowniez to przezywalem, ale to bylo ewidentne wyglodzenie korali. Bez NO3 i PO4 nie moglem z tego wyjsc. Obydwa zwiazki dozowalem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam ten sam problem ,tylko z seriatoporami...raczej miałem ...Abc,poszło do konta ! podmiana 200 l ...ehh tez nic nie dała .SÓL T.Marin bio..tak ,teraz na niej jade ...zwiekszyłem cyrkulacje o nastepne 6500 l/h .Pilnuje kh 8! Ca 400 !..Musze jednak dodac ,że moje problemy zaczeły sie po przestaniu lania kalwasera,i przejscia na pełen baling..W pewnym momencie moje kh =5..a Ca 330 ...Andrzej moze to potwierdzić gdyż wisiałem u niego na tel .konsultując sie na gorąco ..Natomiast moje akropory i lps nawet w takich skrajnosciach czuły ,i czują sie ok..Dodam jeszcze że stosując sol T-m bio- aktiv i grotecha ,doprowadziłem do sytuacji ze nawet ciemno zielone Akry ,dostały niebieskie tipy...a mi sie to osobiscie nie podoba ..pozd.Widze ze masz cjano ....walcz z tym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piona moim zdaniem twoje bielnie bylo spowodowane niskim kh to tez przecwiczylem Sam lalem kalk razem z ballingiem malo bo tylko 100 ml na jakies 1200 l w obiegu Po zaprzestaniu kh walnelo mi w ciagu 2 dni do 4. Acropry zaczely od dolu leciec odpieniacz wywalal duze ilosci syfu, chyba duzo zycia w tym czasie kopnelo mi w kalendarz mam na mysli mikroorganizmy i rozne robaczki. Wywalio mi glony. Musialem zwiekszyc podawane bufora pieckrotnie zbeby podniesc kh. Moim zdanie to co ma kolega to jest co innego. U mnie takie bielenie pojawilo sie po zakupie montiporki talrzowej. od niej sie zaczelo. zauwazylem ze bielenie znacznie sie spowolilo po zwiekszenu dozowania abc i podmian wody. Tym niemniej moim zdaniem powinien robic sczepki i usuwac z podstawkami biale czesci korali. dobrze bylo by przekopac spsy w tech D kenta.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyczyną problemów są niskie poziomy NO3 i PO4 to wieksza podmiana wody tylko pogorszy sytuację.

Musisz koniecznie mieć wiarygodny wynik czy PO4 nie zeszło do zera.

Zwiększ koniecznie karmienie , z podmianami bym nie przesadzał narazie 5- 10 % max, zwłaszcza że sól która używasz jest rewelacyjna ale ma wysoki poziom Ca i większa podmiana spowoduje stres u delikatnych korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew, brzydzi na drugim forum napisał, że w baniaku ma 25 kg. "balonowej" skały. Może tu ma źródło problemów?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.