Skocz do zawartości
parman

Jakie świetlówki??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Będę wymieniać świetlówki T5. W tej chwili mam u siebie 3xAM 15k i 3xAM ReefBlue. W związku z tym mam pytanie: na jakie świetlówki warto byłoby zmienić, aby było bardziej niebiesko? Mam przeważnie LPS-y i np. przy oświetleniu nocnym (pasek niebieskich LED-ów) pięknie świecą. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI Aquablue special + ATI Blue plus

W Castoramie sa do kupienia Osram kolor nr.67. Sa tansze i pieknie niebieskie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

Witam! Dzięki za sugestię. Używałeś tych świetlówek z Castoramy? To są T5? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat ATI Aquablue special to odpowiednik AM 15K, a ATI Blue Plus to Reef Blue AM więc koloru nie zmieni. Jedynie jakość i dłuższą trwałość. Raczej powinieneś zmienić proporcje niebieskich do białych np. 4 niebieskie do 2 białych, albo dołożyć kolejne świetlówki np. dwie niebieskie i mieć 3x15K+5x niebieskie, ewentalnie, dać jedną aktyniczną, ale do wyciągnięcia kolorów, bo ona jest fioletowa.

Parman OSRAM 67 to T8 i są w OBI, Castoramie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rah

Dzięki! A aktyniczną jaką polecasz? Co do dodatkowych świetlówek to raczej odpada. Myślę, że pokombinuję z proporcjami np 2x białe 3x niebieskie 1x aktyniczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Która z tych świetlówek daje bardziej niebieskie światło: ATI Blue Plus czy ATI Actinic Blue?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI Actinic Blue


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI Actinic nazywane też Actinic Blue daje fioletowe światło, a nie niebieskie, za to ładnie wybarwia koralowce. Niebieskie światło to ATI Blue Plus.

To fioletowe czyli ATI Actinic wymaga połączenia z niebieskimi bo inaczej 15K z Actinic da takie lekko różowe światło.

Moim zdaniem to jakbyś dał 2x ATI Aquablue Special, 3x ATI Blue Plus i 1 x ATI Actinic to uzyskasz bardziej niebieskie światło, a jednocześnie zapewnisz podciągnięcie większości kolorów.

Początkowo też ciągnąłem w kierunku coraz bardziej niebieskiego światła, ale wtedy ginie kilka innych kolorów typu różowy, fioletowy, malinowy. Dlatego mam teraz zamiast żarników Reeflux 12K, żarniki Arcadia 14K, które dają bardziej żółte światło, ale o niebo lepiej wyciągają kolory od Reefluxów. To mam uzupełnione T5 80W w podziale: 2xATI Blue Plus, 1xATI Aquablue Special i 1xATI Actinic


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już zgłupiałem.:). Mam tylko miękkie i LPS-y (euphyllie, lobophyllie, caulastree, blastomussa wellsi). No nic, będę kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parman naprawdę zostaje ci pokombinować i sprawdzić kilka kombinacji obserwując barwy koralowców pod każdym zestawem świetlówek. Być może okaże się, że zmieniając świetlówki twoje koralowce zmienią kolory. Kolory mogą też zmienić ryby, może zmienić się nasycenie barw, ale same kolory również. U mnie grammy loreto pod niebieskimi są niebiesko-żółte. Jak dochodzi HQI 14K lub ATI T5 15K to grammy stają się fioletowo-żółte. Wymiana niebieski na fiolet to pół biedy. Gorzej, jak bordowy lub fioletowy robi się buro-szary.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.