Skocz do zawartości
lukasz5574

oswietlenie t5 czy hqi?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.Mam pytanie odnosnie oswietlenia co lepsze np. hqi 70w 10000K czy 3xt5 24w 10000K=30000K?z fizyki nie bylem najlepszy nie moge pojac tych watow np.swietlowka t5 ma barwe 10000K i 24w a hqi ma barwe 10000K i 70w barwa ta sama czy to nie to samo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógł byś jeszcze napisać coś o baniaku nad którym to ma świecić, ale tak czy inaczej samo HQI 70W to kiepski pomysł, musiałbyś do tego jakąś aktynikę dołożyć, np. 70W HQI 10000K + 2x24W T5 np. ATI Blue Plus.

nie moge pojac tych watow np.swietlowka t5 ma barwe 10000K i 24w a hqi ma barwe 10000K i 70w barwa ta sama czy to nie to samo?

Cóż tu do pojmowania, watami określa się prądożerność urządzenia, nie koniecznie przekłada się to na jego "moc świecenia", bo to zależy jeszcze od sprawności energetycznej (chyba dobrze piszę?).

Natomiast w Kelvinach określoną masz barwę świecenia. Im większa liczba tym bardziej w niebieski wpada kolor.

PS.

HQI 70W w akwarium morskim to w ogóle delikatna pomyłka.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barwa 10000K HQI i T5 to w zasadzie to samo. W HQI 70W masz z jednego żarnika a w T5 70W masz z 3 świetlówek 24W. Z tym, że przy HQI nie masz możliwości zasymulowania wschodu i zachodu słońca. Po prostu lampa praktycznie od razu świeci pełną mocą. Do tego jeszcze przy HQI jak kolor (barwa) światła Ci nie podpasuje to będziesz musiał zmienić żarnik na inny np 12000K. Natomiast przy 3x24W T5 możesz symulować wschody i zachody słońca poprzez pojedyncze zapalanie świetlówek włącznikiem czasowym. Ale musisz mieć wtedy 3 stateczniki 1x24W lub 2 stateczniki 1x24W + 2x24W. Dodatkowo przy T5 możesz jeżeli kolor światła Ci nie odpowiada zmienić 1 lub 2 świetlówki na inne, np. bardziej niebieskie (zimniejsze). Myślę, że T5 są bardziej uniwersalne i elastyczniejsze w aranżacji oświetlenia.

Edit:

Za długo pisałem:baby. rysiu był szybszy.:)


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+1 dla T5 za bardziej równomierne oświetlenie akwarium, większą możliwość konfiguracji światła i dla mnie bardziej "naturalne" oświetlenie niż te blinki z HQI które dla innych są zaletą, a do tego nie grzeją tak bardzo wody, wada, że trzeba chyba częściej wymieniać niż HQI :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hqi a T5 ...tego nie da sie porównac ...te pierwsze dają przepiekne refleksy ...a te drugie..mozliwość kombinacji z barwami ...Jak przeszedłem z Hqi na T5 wszystkie gorgonie poszły sie .....! ot co ..Wiadoma sprawa Hqi swieci (patrzac z góry stożkowo) a T5 jak to rury na po całej długosci..Ale nie zgodze sie ze 70 hqi to pomyłka ..miałem nad baniakiem taki zestaw x2 ..i miekasy rosły az miło było patrzeć ..:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam cały czas się upieram przy HQI + T-5 czy T-8 tak jak piona pisała te pierwsze dają przepiekne refleksy

a świetlowkami podbijamy kolory jakie nam pasują.

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o hqi 70W to jeslt zleksza lipa,ja miałem i jest totalna zółć,miałem żarnik aqualine 13000K i 2x24 actynika i żółto strasznie a jak dasz 10000K to już wogóle,ale jak kto lubi:) zreszta jak co to mam na sprzedaż 70W jak co z 2 żarnikami,niedawno zmieniłem na 150W,pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za odpowiedzi.Ja narazie zbieram informacje na temat morskiego mam zamiar kupic ok 200/250 l.mam nadzieje ze sobie poradze czytam forum dla nowicjuszy i dla mnie niektore pytania i odpowiedzi to czarna magia czy to naprawde takie trudne do utrzymanie?.Mam jeszcze pytanie moglby mi ktos podac szerokosc t5 np 2x39w ciekawi mnie czy 2 belki GLO 2x39w zmieszcza sie na akwarium o wymiarach dl.100 wys.50 szer.50 lub 40wys. i jeszcze 1 aktynike?czy to dobry wybor?czy dla miekasow wystarczy tyle wat czy za malo?Jak jest z symulacja wschodu i zachodu słońca pierwsze swiece aktynike po godzinie np.jedna belke 2x29w i pozniej druga belke?tak samo z gaszeniem pierwsze jedna belka druga belka i aktynika? pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem ta belke glo 2x24 miala szerokosci okolo 10cm moze 12 cm mysle,ze przy 39 bedzie tak samo tylko dłuższa jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

up

czy HQi 150W 20000K to zbyt wysoka temperatura barwowa jak do akwarium morskiego..>?


160L , 5kgLR, Odpieniacz Diy, Oświetlenie 1 x150W HQi 2x39W T5, Grzałka 200W, JVP-101, Pompa HX-6530, Sól Aquaforest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Youtube jest kilka porównań, np. tu: https://www.youtube.com/watch?v=hcFDxBpwhBk

Edytowane przez Dominik.kdp (wyświetl historię edycji)

>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście T5

HQI 70 W to wielka lipa jeżeli chodzi o barwę światła, chyba że zdecydujesz się na wersję 150 W wtedy masz większy wybór w żarnikach.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rekin1, Ralfiwroclaw podłączył się pod temat z 2010 r., też początkowo nie zauważyłem :)


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasami tak bywa :thumbup:


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

up

czy HQi 150W 20000K to zbyt wysoka temperatura barwowa jak do akwarium morskiego..>?

nie tylko 2 sprawy: po pierwsze ilość światła dawanego przez żarnik 20000K - może być trochę ciemno, po drugie czy ci się będzie podobać - będzie chyba "dość" niebiesko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc chyba dobrym rozwiązaniem będzie 150W HQi + T5 niebieska i myślę że to powinno rozwiązać problem

np zgadza się, temat stary ale po co zakładać nowy wątek skoro można ten "podnieść"

nie tylko 2 sprawy: po pierwsze ilość światła dawanego przez żarnik 20000K - może być trochę ciemno, po drugie czy ci się będzie podobać - będzie chyba "dość" niebiesko

więc chyba dobrym rozwiązaniem będzie 150W HQi (10000K) + T5 niebieska i myślę że to powinno rozwiązać problem

Edytowane przez ralfiwroclaw (wyświetl historię edycji)

160L , 5kgLR, Odpieniacz Diy, Oświetlenie 1 x150W HQi 2x39W T5, Grzałka 200W, JVP-101, Pompa HX-6530, Sól Aquaforest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniał MiQ przy żarniku 20000K będziesz miał odczucie, że światła jest mało, a poza tym ta temperatura barwowa dla niektórych jest już zbyt wysoka i niezbyt "wpada w oko". W swoim akwarium stosowałem przez ostatni rok żarnik blv 20000K o mocy 400W i myślę, że teraz przejdę na żarnik Giesemann Megachrome Crystal.

Myślę, że przy zastosowaniu żarnika 10000K będziesz odnosił wrażenie, że jest "za żółto" i ciężko będzie Ci to "nadrobić" niebieskimi świetlówkami.

PS Swego czasu " na topie" były żarniki CoralVue ReefLux 12000K jednak najładniejsze światło dają przy balaście elektronicznym.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

up

czy HQi 150W 20000K to zbyt wysoka temperatura barwowa jak do akwarium morskiego..>?

Temperatura jest OK, ale wiele zależy od producenta żarnika, rodzaju balastu w lampie i pozostałego oświetlenia jakie masz nad akwarium.

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.