Skocz do zawartości
squdo

Sump C O R N E R - poproszę opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich;

szafka jaką dysponuje zmusza mnie do wykonania sumpa z wykorzystaniem rogu by zwiększyć jego pojemność.

Wstępnie wymyśliłem coś takiego tylko z obliczenia mi wychodzi iż w przypadku awarii pompy pomieści on około 6,5 L.

Muszę obadać ile potrzebuje awaryjnej pojemność

Akwarium to też corner 170L.

Starałem się przewidzieć dużą komorę dla pompy obiegowej by woda jak najbardziej ją wygłuszyła.

Rezerwa to miejsce na RO do automatycznej dolewki; mniej więcej 11,5 L - myślę, że na tydzień powinno wystarczać przy akwarium z pokrywą. Ewentualnie może przedzielę tą komorę nawet na pół i nie będzie ona zalewana wtedy natychmiastowo zyskuję 5,8 L

Rzucie proszę okiem i wyraźcie opinie.

sump.jpg


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nietypowe i bardzo fajne. W sumie kształt sump'a nie ma znaczenia, ważne aby był funkcjonalny. Mam pytanie odnośnie ścianek działowych. Czy komora na odpieniacz musi być dokładnie taka? A może zrobić to jednym kawałkiem prostopadle do ścianki dzielącej refugium i na pompę obiegową? Mniej zabawy i kombinowania.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem zrobić maksymalnie duże komory dostosowując się jednak do odpieniacza. Przyjalem ze 20x12 wystarczy na jakis przecietny


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym zrobił większą komorę na odpieniacz np postawić ściankę odcinajacą ten kąt prosty na obiegową tak wiele nie potrzebujesz.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 cm na odpieniacz? Zeby tylko pompa sie o szyby nie obijala...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zmniejsz komorę na pompę, a zwiększ na odpieniacz, powiększanie komory na pompę jest żadnym sposobem na jej wyciszenie. Analizując wysokosci poszczegolnych komór wychodzi na to ze woda z odpieniacza i dzie do komory z pompą, a potem do refugium, chyba że się mylę. Kolejność powinna być odwrotna, najpierw odpieniacz, na końcu pompa, komora pompy też jest za wysoka, spokojnie starczy 15 cm, nie wiem jaką będziesz miał pompę, ale dla większości to wystarczająca głębokość. Reasumując - zwiększyć komorę na odpieniacz kosztem komory na pompę, i jeszcze raz pomyśleć nad wysokościami komor.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

squdo: przemyśl może takie rozwiązanie. Trochę inne wymiary i kierunki, może taka wizja się przyda:

4130-sump_trojkat.jpg


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzejanc, dobry projekt, trzeba by tylko jakoś wodę ze zrzutu wyhamować żeby nie robiła burzy w refugium i będzie super ;) ja bym tylko jeszcze jednak poziom wody w komorze z pompą zmniejszyl, będzie większa rezerwa na pomieszczenie wody w przypadku zaniku napięcia.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb: zgadza sie, nad tym też myślałem, ale już nie pisałem, zostawmy właścicielowi coś do wykombinowania. Zahamować wodę można na kilka sposobów. Martwi mnie jednak wysokość przy pompie. W sumie 21cm to i tak nieduże pole do popisu. Dużo będzie zależało od dolewki, żeby działała dobrze, bo jeśli komora z pompą będzie jeszcze płytsza, to zostanie niewiele wody dla pompy...


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na rure zrzutowa zaklada sie trojnik i z burzą(i halasem) problem rozwiązany.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzejanc i spółka ;)

Pomysł 'grzejanc' już rozważałem na początku, jednak zrobiłem sobie test głośności pompy powrotnej w 50L akwarium i tak doświadczalnie wyszło mi że pompy moje najciszej pracują oddalone o conajmniej 7 cm od ścianek i pompa podwieszona około 7 cm nad dnem, a najlepiej jeszcze z 10 cm wody nad pompą. Cisza jest tu priorytetem.

SEB; chyba woda jednak popłynie dobrze czyli z odpieniacza do refugium.

A teraz ciekawostka; przynajmniej dla mnie.

Na allegro się ktoś ogłasza że robi akwa na zamówienie za 1,2 zł / L - ten sump wycenili mi na 450 zł ;)


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

squdo, zrobisz jak uważasz, nas już morszczyzna nauczyła ze priorytety szybko sie zmieniają, a dobre rady zawsze w cenie, Ciebie jeszcze nie ;) wszystko przed Tobą;)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

priorytetu cisza nie przeskoczę.

O dziwo przeskoczyłem już 2x priorytet fundusze ;)

wymyśliłem przy okazji żeby zrezygnować z pompy cyrkulacyjnej w akwa a wykorzystać do tego pompę obiegową zakładająć Hydor Flow. Nawet takowy zakupiłem tylko Chinski i trochę terkocze przy obracaniu. Dzwoniłem do eRybki i Tomek powiedział, że te oryginalne też trochę słychać.

Może ktoś z Was ma doświadczenia za jakimś podobnym systemem; byle cicho było


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja musi byc,pompa obiegowa jej nie zastapi,a Hydor flo zmniejsza wydajnosc i lubi sie zaciąć.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

squdo, nie wyważaj otwartych drzwi:waving zauważyłeś żeby ktoś z nas używał tego rozwiązania? W praktyce potwierdzonej przez wielu wyszło że najwygodniejsze, najcichsze, najbardziej energooszczędne i najefektywniejsze są dobre pompy cyrkulacyjne :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam nic przeciwko pompą cyrkulacyjnym, niestety tylko strasznie moim zdaniem szpecą akwarium. Rozważam co prawda koralię nano jednak moim zdaniem i tak jest za duża to to podobno najmniejszy sprzęt.

Biorę jeszcze pod uwagę zabudowanie jej skałą tylko nie chcę zmieniać kompozycji


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szpecą to po jakims czasie akwaria z kiepską cyrkulacją:) ale jak już pisalem - zrobisz jak uważasz :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już sump i myślę że warto jeśli powiem gdzie mi go zmontowali i skąd przysłali : F.P.U.H " Myciok".

Trochę ich zareklamuje ale dla wspólnego dobra i oszczędności. Przeciętnie projekt mojego sumpa wyceniano na około 300 zł. Rekord był za chyba 600 zł.

Oni zrobili mi za 120 zł !!! i wysłali ładnie zapakowany co prawda moim kurierem.

W szoku bylem ze tak tanio i bardzo się zdziwiłem ze wszystko jest jak ustalaliśmy.


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.