Skocz do zawartości
mufti

Jak z UV na wojnę z Cyjano się wybrałem...

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu wszelakich próbach walki z cyjano postanowiłem zastosować metodę z UVką. Jak by nie patrzeć, bakterie to są w przeciwieństwie do glonów. Dodam, że próbowałem, prawie wszystkiego oprócz chemiclean.

Zbieranie rurką już mi się znudziło, a do tego dziadostwo to jeszcze bardziej się po akwarium rozlazło.

Wczoraj więc zrobiłem tak, że najpierw rozruszałem cyjano po piasku, skałach ile się dało, starając się przy tym rozbijać to na drobniejsze kawałki. Normalnie pasowałoby to wybrać, ale olałem to. Zaczęło pływać w wodzie przy pełnej cyrkulacji.

1. Zjechałem z odpienianiem do połowy ustawiając suchutkie odpienianie.

2. Wyłączyłem oświetlenie zostawiając tylko aktynikę niebieską.

3. Włączyłem lampę UV 36W z baaaardzo wolnym przebiegiem (chyba coś z 100-200 l/h).

4. I tak zostawiłem to na 4 godziny. Przy okazji UVka podgrzała wodę do T=28oC.

5. Po tym czasie wyłączyłem UVkę.

Rano Cyjano nadal było, ale nic więcej się nie namnożyło. Pomyślałem, że d*pa...

Teraz wieczorem patrzę, a tu przy pełnym oświetleniu cyjano zniknęło w większości baniaka!

Gdzieniegdzie jeszcze siedzi, ale w sumie to tak na oko z 90% poznikało.

Dam znać jutro, czy to wróci, czy nie.

Nadmienię, że oblewało mi wszystko: piasek, skały, glony wyższe, LPSy i nawet częściowo Sinularie!

Parametry wody teraz:

pH=8.34

ORP=412 mV

NO3=2 mg/l

NO2=0 mg/l

T=26.5 oC

G=1.023 g/cm3


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano nadal po Cyjano śladu nie ma prócz małych grupek ale w mało istoitnych miejscach, do tego zmniejszających się.

Kurde, czyżby ta metoda pomogła mi zwalczyć tą plagę w 4 godziny? Sam jestem w szoku, pod wieczór znowu sprawdzę.

Nadmienię, że akwarium działa normalnie na full, tzn. pełne ośiwetlenie, karmienie, dozowanie itd...

Przypuszczam, że albo UV wybiło bezpośrednio Cyjanobakter z wody, albo UV wybiło coś, czym to Cyjano się żywi...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zadziałało to super,zasadniczo cały ten temat jest jednym z bardziej zagatkowych..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano to nie drapieżniki, raczej nie jadło niczego co mogłoby UV zabić. Prędzej własnie samo padło albo może skok temperatury jakoś pomógł. Pytanie tylko, czy nie wróci po wyłączeniu UV.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze przez to mieszanie zmienily sie warunki (NO3 i PO4)?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#242351 Stani :

A moze przez to mieszanie zmienily sie warunki (NO3 i PO4)?

Myśle że nie, sam kiedyś walczyłem z tymi glutami jak pamiętasz, wszystko miałem ozon, UV i jak

zaciemniłem akwa to pomogło ale teraz zastosował bym raczej dozowanie azotanów ale to tylko

taki pomysł nie wiem czy tak naprawdę by się sprawdził

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Panowie, dzisiaj Cyjano trochę się pokazało, ale w ilości powiedziałbym jakieś 20% tego co było.

Włączyłem UVkę jesze na 2 godziny, czyli połowę poprzedniego czasu naświetlania, po czym wyłączyłem.

Po tym zabiegu Cyjano zniknęło mi prawie całkowicie, pozostały jeszcze malutki kępki w mało interesujących miejscach.

Ciekawe, czy to "metoda na głoda" ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy masz UV? Jak duzy baniak ? Jaki przepływ przez UV? W jakiej temperaturze ?

Ja swoje "osiągi" z Cyjano mam dla następujących ustawień:

-pojemność akwarium 220L brutto

-UV o mocy 36W (mniejsza 9W, 5W nie działały wogóle!)

-czas działania UVki 1 dzień: 4h, 2 dzień: 2h, pod wieczór

-przepływ ok. 100-200 l/h (bardzo malutki)

-temperatura podnoszona do 27.5-28oC w trakcie (UV podgrzewa wodę)

-odpieniacz ustawiony na bardzo suchą pianę

Ze swojej strony radziłbym tu zastosować silne uderzenie potężną dawką w krótkim czasie, niże męczyć to przez 24/dobę małą lampą. Przy krótkim silnym działaniu nie zachwiejemy równowagi biologicznej baniaka w przeciwieństwie do stsowania UV bez przerwy. Tak mi się wydaje :strutin

Dzisiaj rano jak na razie zero Cyjano...

Po południu polazało się znowu jakieś 20% , ale nie Włączyłem lampy UV. Teraz samym wieczorem Cyjano się chowa. Jtro znowu zadziałam, bo nie chcę na raz walić tym UV-C po baniaku...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak tam wojna?

Bo trzyam kciuki, u mnie się też pojawiło :/ po wsypaniu piasku.


Było...300l + 34kg LR - Euphyllia, Zoa, Capnella, Xenia, Sinularia sp.

Jest 500l + sump 45kg LR ...i coś tam pływa :)

Pozdrawiam

Głosiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#243655 Glosiu :

No i jak tam wojna?

Bo trzyam kciuki, u mnie się też pojawiło :/ po wsypaniu piasku.

[/quote

U mnie też. 2 tygodnie temu wsypałam :)


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idzie, idzie! Do przodu Panie i Panowie. Co prawda nie ma efektu z dnia na dzień, ale z 90% ilości spadło na jakieś 20% i się nie zwiększa. Teraz zrobiłem 3 dni przerwy w naświetlaniu (żeby nie zakłócić za bardzo trównowagi biologicznej w wodzie) i dzisiaj znowu włączę UV-ke na 4 godziny, a jutro na 2. Sprawdzę w ten sposób tą systematyczność, czy wpływ promieni UV-C powtórzy się z przewagą dla nas jak za pierwszym razem :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mam pierwsze efekty, ale dziwne to trochę jest. Zastosowałem następujące rzeczy:

- podniosłem temp. do 26,5oC

- zmieniam sól z Preis na Tropic Marine Bio Active (?)

- UV włączana co 3 dzień na 4 godziny, zwiększyłem przepływ do 500 l/h

- odłączyłem Rowaphos z powodu totalnego wybicia fosforanów (0 glonów, prócz tych na szybie w formie łatwo usuwalnej mgiełki)

- 2 razy zapodałem Kent Tech-I czyli Jod.

Odkąd podałem więcej Jodu, Cyjano wyraźnie się wycofało do dużo mniejszych skupisk. Nie wiem czy ma to związek z samym stężeniem jodu?.

Zmieniam też jednocześnie sól z Preis Meersalz na Tropic Marine Bio Active Life. Być może ta zmiana ma też wpływ na owe zjawisko?

Wkrótce dam znowu znać, czy jest to trwała tendencja do wywalania Cyjano mniej inwazyjnymi metodami niż Chemiclean...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jak do tej pory ustaliłem zwiększyłem przepływ przez lampę 36W UV-C do ok. 500l/h w godzinach popołudniowych kiedy to Cyjanobakterie najbardziej bujnie się rozwijają, ale też tuż przed czasem wyłączania wstępnego oświetlenia. Czas naświetlania ustaliłem na ok. 3 godziny. Co 2 dzień.

2. Wlałem ok. 10ml płynu KENT TECH-I, czyli związków jodu jak dotąd 2 razy w odstępie tygodniowym. Jod ma znaczenie odkażające i dodatkowo w chwilowej większej dawce jest pierwiastkiem będącym w postaci związków chemicznych, które są bakteriobójcze same w sobie. Krótkotrwałe działanie nie zaszkodzi w akwarium, ale zauważyłem istotny wpływ na zmniejszenie się ilości Cyjanobakterii.

Dodatkowo nie stwierdziłem istotnego wpływu na Cyjanobakterie poprzez:

- zmianę rodzaju soli

- po0dniesienie temperatury

- obniżenie pH

- zwiększanie/zmniejszanie PO4, NO3 itd... Żadnych różnic

itp.

Reasumując przytoczone przeze mnie w 2 powyższych punktach proste zabiegi u mnie zaczęły przynosić pozytywny efekt w walce z Cyjanobakteriami.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat, jak tam Mufti dalej stosujesz UV-ke ? Jak efekty ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz stosuję UVke 36-watową 24/dobę z przepływem ok. 300l/h (czyli 2 razy wolniejszy przepływ). A to głównie po to, aby zwalczyć zielony osad z szyb. Przy okazji Cyjano mi całkowicie ustąpiło. Więc sukces mam za sobą w tym względzie.

Nie mogę potwierdzić, czy to 100% zasługa UVki, która zabija wszelkie zarodniki oraz bakterie (cyjanobakterie to też bakterie), ale równocześnie zmieniłem sól na TM BA. I to zbiegło się akurat w czasie.

Zastosowanie soli TM BA zaowocowało oprócz czystej wody niestety tym nalotem na szybach. Teraz więc walczę UVką z tym. Średnio to wychodzi. Więc za radą kolegów następna podmianka za 2 tygodnie 2/3 TM BA + 1/3 AS IO. I zobaczymy :nono


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek nie zapominaj ze uv zabija tez dobre bakterie takze uwazaj. Kup chemi pure elite to CI pomoze z cjano.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, spokojnie :nono

z UVką już sobie poradziłem z Cyjano z 100% skutkiem. U mnie Cyjano nie ma. Ba! ostatnio włożyłem skałkę z Cyjano (przypadkiem) i też umarło po włączaniu UV.

Mało tego, doświadczalnie stwierdziłem, że UVka jest skuteczna przy ciągłym działaniu i to przez całą dobę.

Oczywiście postępowałem ostrożnie sprawdzając stopień filtracji co jakiś czas. I nawet - o dziwo! - NO3 spadło nawet jeszcze bardziej do wartości prawie niewykrywalnych ;) ;)

Oczywiście NO2=0 więc jak na razie zero problemów.

Teraz cały czas sprawdzam wpływ lampy UV na zieloną mgiełkę na szybach (sól TM BA). Zamówiłem też AS IO jako domieszkę.

Jak na razie efekt połowiczny, nalot zmniejszył intensywność występowania o połowę, ale nie zniknął całkiem. Nadal trze przecierać czyścikami i skrobakami.

Chemi-Pure Elite zamówiłem. Ale to jest półśrodek. Zbija skutecznie NO3 do zera. Ale to NO3 i tak muszą wytworzyć bakterie, które bacznie "obserwuję" mierząc NO3 w trakcie włączania UV.

Zamawiam jeszcze Purigen, ale to na koniec zostawiłem.

Za niedługo dam znać co i jak.

P.S. Wyminiłem HQI 70W na HQI 150W! Teraz to będzie glonów na szybach! ;) ;)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrym bakteriom nic nie zagraża - te osadzają się na wszelakich podłożach, a w słupie wody jest znikoma ilość.


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja tak sie zastanawiam nad zasadnoscia mieszania soli TM BA z innymi "slabszymi" solami a nie lepiej zastosowac np AS Reef Crystals i9 w razie jakis niedoborow zastosowc jakies suplementy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.