Skocz do zawartości
Gość kawa93

Odpieniacz DIY nie pieni

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kawa93

Witam. Zrobiłem odpieniacz DIY ze strzykawek by tomko, pompka 90 l/h, kostka lipowa Aquael. Niestety nie chce pienić :/ wina odpieniacza odpada, bo u tomko działał bardzo ładnie. Więc pozostaje pompka lub kostka. Wydaje mi się, że to przez to, że z kostki bąbelki idą mi bardzo grube - wina kostki czy pompki? Odpieniacz chodzi już ponad dobę i nic. Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez zdjęć trudno powiedzieć cokolwiek konstruktywnego.. Prawdopodobnie trzeba obniżyć kubek względem wody. 90l powietrza na godz. to bardzo mało, ale do odpieniacza ze strzykawek na pewno wystarczy. "Niestety nie chce pienić" jak to rozumieć? czy tworzą się mikrobąbelki? Czy chodzi o to, że brudna piana nie podchodzi do góry i nie przelewa się do kubka? Zdjęcia pracującego "odpieniacza" powinny pomóc w ocenie problemu :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Chodzi o to, że tworzy maksymalnie 0,5 cm piany, zamiast tworzyć piany tyle, żeby właziła do kubka :) A bąbelki są dość spore - nie mikro, tylko raczej takie jakie wypuszczają filtry wewnętrzne, tzw. brzęczyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być kilka. Zbyt wysoko wystający odpieniacz nad lustro wody, słaba pompka, coś z napięciem powierzchniowym, kwestia kostki od pompki powietrznej, a także samo wykonanie odpieniacza.. naprawdę bez zdjęć ciężko ten problem rozwiązać. Jeżeli bąbelki są spore to raczej to jest problem (powyżej 0,5-1mm?). Po prostu wtedy nie tworzy się właściwa piana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

No to juz mam rozwiązanie problemu - bąbelki mają ok. 1 mm. Tylko czy to wina kostki, czy pompki? Bo tomko przy swoim odieniaczu pisał, że pompę ma ustawioną na 20%, a pompa ma 300l/h - czyli ok. 60 l/h. Wychodzi na to, że problem z kostką. Trzeba ją jakoś specjalnie przygotowywać przed użyciem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

ostatnio nie wkładałem rąk do akwa z tydzień :) także to nie to. (a przy okazji - dlaczego z tego powodu odpieniacz siada?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo włożenie rąk do akwarium wpływa na napięcie powierzchniowe wody, to podstawa przy formowaniu piany. Ja nadal obstawiam, że to wina zbyt wysoko wystającego odpieniacza ponad lustro wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

To że za dużo wystaje napewno nie - nawet jeśli woda jest do kubka, i tak nie pieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi dopiero dobę! Naciapałeś tam rękoma, a na dłoniach dużo tłuszczu, zanim się umyje dokładnie odpieniacz to i 3 dni. Opuść go jak najniżej i daj mu chociaż dobę, nic nie reguluj. Potem możesz zacząć coś kręcić i wymyślać, ale pierwsze dwa dni to daj mu na umycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kostkę aquaela to nie uzyskasz dobrej piany, zmień kostkę na Aqua Medic i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Zapomniałem odpisać - zmieniłem kostkę na AquaMedic i pieni rewelacyjnie :) Także morał z tego taki - NIE KUPUJCIE KOSTEK AQUAELA! No cóż, temat można zamknąć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jak masz kostkę aquaela to nie uzyskasz dobrej piany, zmień kostkę na Aqua Medic i po sprawie" No tylu filozofowało, a tylko jeden mądrze napisał i ot po temacie... IDEALNA kostka to klucz do poprawnego działania odpieniacza tego typu i koniec tematu, a do tego dosyć mocna pompka jednak moim zdaniem znacznie podnosi jego skuteczność poniżej 200l/h bym nie zakładał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.