Skocz do zawartości
Engell1

Cyjano po wymianie wody?

Rekomendowane odpowiedzi

walczyłem z cyjano kilka miesięcy, nic nie pomagało dopóki nie zmieniłem odpieniacza na Delteca, wstawiłem mocne pompy i zacząłem lać wódę, od ponad pół roku mam spokój, mechaniczne usuwanie nie pomagało, zresztą nic dziwnego, nie można wyczyścić całkowicie akwarium, to jest uważam niewykonalne, zawsze coś zostanie i zacznie odrastać na nowo, a wtedy zamiast odpoczywać przed swoim akwarium człowiek się tylko denerwuje


Akwarium 185x65x60

Sump 225 l

170 kg żywej skały i 90 kg piachu

Zalane 1.04.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPDATE 07.04.10

od 2 tygodni leje : Zeo Bak, Zeo Food, Zeo Start 2, Coral Snow + Wódkę ( ok. 4 ml dziennie) i odpukać cyjano nie ma ( w kilku miejscach tylko bardzo małe ilości).

Teraz musze sie zabrać za Aiptasie

pozdrawiam


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Engell1

Gratuluję!

Dawajcie znać komu się jeszcze udało swoimi metodami.

Ja po wielu bojach ostatecznie ustaliłem sposób postępowania:

- podniosłem mocno pH

- zwiększyłem ilość Ca (Dolewałem KENT Ca)

- Wlewałem co tydzień zwiększoną dawkę JODU - KENT Tech-I

- Włączałem UVkę 36W co 3 dni na 2 godziny po południu

- No i solidnie zwiększyłem cyrkulację aż do przesady. Miękasom nic się nie stało

- przy podmiankach zbierałem to Cyjano

pH mam teraz od 7.9 do 8.5 i staram się nie obniżać.

No i POMOGŁO!

Druga sprawa że sukcesywnie przechodzę z soli Preis na TM Bio Active System


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na anglojęzycznych stronach można wyczytać że bardzo skuteczne w walce z cyjano jest podniesienie redox w akwa. Czytałem że zastosowanie perhydrolu może również pomóc

Inną wymienianą metodą jest nadmanganian potasu (ale on wybije też sporo "dobrych" kolonii bakteryjnych więc trzebaby pomyśleć o dozowaniu bakterii w ampułkach po "terapii")

jeśli znajdę konkretniejsze i sprawdzone informację to zamieszcze je na forum


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygrałem walkę z cyjano w dość nietypowy sposób - cierpliwością w oczekiwaniu na stabilizację parametrów i podmienianiem wody... po ciemku. Pół roku i zbliżam się do końca tej batalii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pozbylem sie glownej plagi przez podanie nadmanganian potasu (2 dawki w odstepach 48h), dodatek Coral snow oraz przy podmianie sciagalem wezykiem przed podaniem drugiej dawki nadmanganianu). Czas usuniecia cyano okolo tygodnia. jest jeszcze kilka malych ogniska ale juz mi nie bruzdza.

Puki co wszystko zyje. Musze dodac ze mam same miekkie koralowce nic wymagajacego.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#253672 pikaczu2000 :

Ja pozbylem sie glownej plagi przez podanie nadmanganian potasu (2 dawki w odstepach 48h), dodatek Coral snow oraz przy podmianie sciagalem wezykiem przed podaniem drugiej dawki nadmanganianu). Czas usuniecia cyano okolo tygodnia. jest jeszcze kilka malych ogniska ale juz mi nie bruzdza.

Puki co wszystko zyje. Musze dodac ze mam same miekkie koralowce nic wymagajacego.

pozdrawiam

o jakich dawkach mówisz mam problem z powracającymi cjano w zbiorniku kolegi który stoi u Niego od ponad roku i cjano w sumie jest tam cały czas czy nadmangamian nie szkodzi Sps-om i Lps-om ??


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja pozbyłem się cyjano przez wyłączenie światła na kilka dni a potem dawałem ZS2 + Coral Snow + Zeobak i food

Jak na razie jest spokój

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nas woje akwarium dalem 2x po 1ml (10%) ,tak jak wspominalem we wczesniejszym poscie. Wody jest jakies 130-140l, i same miekkie. Nie wiem jak na inne koralowce dziala(sps itp.), moim nic sie nie stalo ( rybka, krewetka tez nie).

Od zastosowania minol ponad miesiac i nic zlego sie nie dzije. Cyano tez nie atakuje. Oczywiscie KMnO4 to srodek dorazny. W moim przypadku powodem byl i jeszcze jest odpieniacz kostkowy (tak mi sie wydaje).

Nadmanganian to silny utleniacz wiec nie nalezy przesadzac z nim!!!!!!!!!

Ma tyle samo przeciwnikow co i zwolennikow (moze tych ostatnich nawet mniej).

Wiecej informacji mozna znajsc na zagranicznych forach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.