Skocz do zawartości
parman

Proszę o poradę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Zamierzam założyć baniak o wym. 180x60x60 cm. W związku z tym mam pytanie odnośnie średnic rur do hydrauliki. Wiadomo, że będzie komin. No i właśnie jakiej średnicy polecacie do odpływu, jakiej rewizji no i oczywiście powrotu. Pompa powrotna myślę, że będzie NewJet 4500 lub 6000. Komin kwadrat czy trójkąt? Dziękuję za wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie w 300L zastosowałem spływ 32 rewizja 25 i powrót 25 bez komina

221-8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko powiem, że przy takim baniaku nie robiłbym akwa z kominem wewnątrz akwarium nie rozumiem dlaczego nadal tylu ludzi robiąc akwarium szpeci je już na starcie waląc duży komin w środku kiedy można w tylnej ściance wyciąć ładne miejsce na grzebień i przykleić komin na zewnątrz z tyłu taki baniak wygląda dla mnie o wiele lepiej bo cały sprzęt na widoku ogranicza się do pomp cyrkulacyjnych i komin nie zajmuje dodatkowego miejsca i nie oszpeca :) Ludzie mają tendencję do bezmyślnego małpiego powtarzania czegoś co ktoś raz wymyślił i się sprawdziło szczególnie u nas ponieważ patrząc na baniaki za granicą ta tendencja już tak bardzo nie występuje tam ludzie więcej kombinują i często ich rozwiązania są o wiele lepsze :) Także korzystając z okazji wyrażę swoją opinię : tylko komin ZEWNĘTRZNY jeśli tylko się da czyli nie ma jakichś ograniczeń gabarytowych i wtedy akwarium pięknie czyściutko wygląda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpiszę się pod tym co napisałeś, właśnie skleiłem sobie baniak, z kominem zewnetrznym, tyle że ze względów czysto funkcjonalnych komin jest z boku i mogę powiedzieć że nigdy więcej komina w środku :) Co do rur to pod pompę NJ 4500 (moim zdaniem wystarczy) spływ i rewizja 32, powrót 25.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245574 seb :

Podpiszę się pod tym co napisałeś, właśnie skleiłem sobie baniak, z kominem zewnetrznym, tyle że ze względów czysto funkcjonalnych komin jest z boku i mogę powiedzieć że nigdy więcej komina w środku :googleye Co do rur to pod pompę NJ 4500 (moim zdaniem wystarczy) spływ i rewizja 32, powrót 25.

Pozdrawiam

seb

Komin w akwarium ? to archaiczne rozwiązanie masz rację


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak :Komin w akwarium ? to archaiczne rozwiązanie w środku akwa czy zewnętrzny. PRZELEW TYLKO PRZELEW .


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb

Mógłbyś wrzucić foto jak to u Ciebie wygląda? Mam obecnie pudełko przelewowe i myślałem, że komin będzie lepszy. Ale widać się mylę :googleye.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, cyknę fotki i wkleję tutaj, dziś, tyle że sporo później, bo ide włąsnie orać dalej :googleye

Pozdrawiam

seb

znalazłem fotkę w czasie klejenia cykniętą, dla potrzeb sytuacji obróciłem zdjęcie zebyś mial wyraźniejszy obraztakiego rozwiązania. komin


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb

Dzięki za foto. Mógłbyś, proszę, napisać jakie wymiary ma ten przelew? Na foto nie widać, ale czy on jest do samego dołu akwarium? Jak głębokie jest to wycięcie w baniaku (od górnej jego krawędzi)? Przepraszam, że tyle pytań, ale to bardzo interesująca alternatywa :googleye. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parman daj splyw i rewizje 40mm, a powrot 32. jak bedziesz mial chec na wieksza pompe to sie nie bedziesz martwic, a roznica ceny hydrauliki w zasadzie bardzo mala. ja mam nj4500 i daje rade na 32/32/25 ale z checia bym dolozyl...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parman, zmierzę poźniej i napiszę wymiary, "komin" jest do samego dołu, ale akwarium ma tylko 30 cm wysokości :googleye

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, rozumiem. Czyli nie musi być wysoki na 60 cm, chociaż tak pewnie bezpieczniej, bo podstawa będzie miała podparcie :googleye. Dzięki seb!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa nie musi mieć podparcia, nie ma najmniejszego znaczenia konstrukcyjnego więc robisz jak Ci pasuje.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245623 piona :

A co bedzie jak rewizja sie zapcha ??..Oczywiscie chodzi o boczny komin....

a co za różnica czy komin jest w środku czy na zewnątrz jak się zatka to i tak i tak będzie powódź bez znaczenia czy komin w środku akwa czy na zewnątrz , przynajmniej aja to tka rozumiem ...


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Odświeżam temat. Czy śrubunki na rurę fi40 jako spływ i rewizja mogą być? Trochę sie boję, że 32 może być za mało, a zawsze lepiej mieć zapas i ewentualnie przytłumić spływ zaworem :). I jeszcze pytanie techniczne do @seb: czy wystarczy wycięcie w akwarium o wym. 5cm x 20cm? To odnośnie komina zewnętrznego (jednak podoba mi się ten pomysł i taki zamierzam zrobić :)). Dzięki za za wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20cm szerokości to zdecydowanie za mało , bardzo Ci się poziom wody podniesie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaki wymiar proponujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i ja się podepnę:

Kombinowałem dzień cały z pudłem przelewowym - nie ma to sensu - koszta podobne jak gotowe a jakoś chyba gorsza.

Gotowiec odpada - bo w nich jest tylko 1 rura spływowa a ja wolę mieć 2.

Zastanawiam się teraz jednak na kominem - tyle, że szkoda mi miejsca w akwarium na taki klocek.

Więc rozważam zewnętrzny, ale tu kolejny problem:

Akwarium będzie miało boki odkryte - więc nie chcę aby na którymś z nich wisiał komin, zatem robimy tylko na tylnej ścianie. - tak jak parman

Zastanawiam się tylko czy to nie będzie brzydko wyglądało bo będzie widać te krawędzie którymi kmin dotykał będzie do tylnej szyby i ich klejenie.

A przecież chcę mieć jeszcze tło, a do tła kuminu przyklejał przecież nie będę.

Macie może fotki jak to wygląda po zalaniu akwa? Taki komin na tylnej ścianę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! A może warto by rozważyć przelew z rurek ? Jest chyba najmniej kłopotliwy do wykonania, u mnie śmiga w słodkim (a od kilku dni w morskim) bez zarzutu ,poza tym odchodzi docinanie i klejenie szkła.


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hym to mnie też zastanawia: Dlaczego każdy kombinuje z kominem, z pudełkiem przelewowym, z kominem zewnętrznym, buleniem za śrubunki itp, - a rozwiązanie niby banalne, - tylko dla czego tak się nie robi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dlatego, że przelew czy komin zapobiega zbieraniu się się "filmu" na powierzchni wody. Jak masz rurkę to ona zasysa wodę z pewnej głębokości, a jak masz przelew/komin to wówczas woda się zlewa z powierzchni, a z nią wszelkie śmieci, kurz itp.

Oczywiście można stosować róże surface skimery itp, tylko to szpeci baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.