Skocz do zawartości
SosnAlthar

Lampa LED DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zrobieniem lampy do zbiornika 300L - czytałem wiele wątków na ten temat i wiele opinii słyszałem.

Założenie: doświetlić dobrze 120cm długości zbiornika - diody których chciałbym użyć to 3W Bałe i 3W Niebieskie w obudowie typowej jak luxeon z soczewkami 60 stopnii.

Pytanie ile diod użyć i w jakich proporcjach?

Za wszelkie odpowiedzi i konstruktywne uwagi będę wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SosnAlthar jakich diod dokładnie zamierzasz użyć? Luxeon, które? 3W białe czy niebieskie nic nie mówi. Dokładnie firma, model itd.

Moim zdaniem, 48 - 52 na soczekach 60 w zupełności wystarczy. Sam zastosowałbym 50/50. Lepsza może być jednak kombinacja kiedy przeważają niebieskie. Przy 50/50 dałbym regulację przyciemniania na jedne i drugie. Co do diod zastosowałbym Q5 Cool-White Cree XR-E Star albo Q4 (białe), Royal Blue Cree XR-E Star (niebieskie), przydałyby się również ze 4 szt. UV.

Druga kombinacja trochę bardziej kosztowna Cree XP-G (białe) i Cree XP-E royal blue (niebieskie), no i ze 4 szt. UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nigdy nie zastosowałbym takich diod. Po pierwsze, nie to że chińskie ale uwierz mi, że białą diodą mogą nazywać coś co świeci na żółto. Po drugie wątpliwa sprawa z parametrami, bardzo często nijak się mają do rzeczywistości. Z tych 3W zrobi się 1, a ze 110lm zrobi się 30. Chcesz zrobić lampę użyj sprawdzonych i markowych ledów. Tak na marginesie jedna sztuka tych ledów kosztuje 10$. Staryyy!!! Gdybyś tyle zapłacił to tak jak dałbyś się okraść na życzenie. Ledy Cree kupisz w stanach po 6 do 9 dolarów za sztukę. Na przykład Cree XP-G kosztują 8,5$. Cree XR-E widziałem gdzieś po 5,5$. Wysyłają nawet do Polski. Musisz mieć tylko konto na paypal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra - kto mi powie pokaże wytłumaczy jak montować do radiatora diode XP-G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzybsonik widziałem, super ceny! Faktycznie olać stany. Jak się rozpisywałem, byłeś szybszy.

SosnAlthar możesz ją przymocować na specjalny klej i dwie śrubeczki z lewa i prawa. Tylko uwaga!!! Metalowy łepek śrubki nie może dotykać płytki więc trzeba zastosować podkładki, które odizolują śrubę od płytki. Można też użyć śrubek, które zrobione są z zajemocnego plastiku (nie pamiętam jak się nazywa). Mogę podesłać Ci na priv parę postów od tubylców ze zdjęciami, to ci wiele może rozjaśnić.

SosnAlthar nawet 5 sztuk za dychę bym nie kupił. Szkoda nerwów i kasy.

Klej, którego powinieneś użyć to Arctic Silver - klej termoprzewodzący.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie tylko o diodach selekcjonowanych XP-G


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diody selekcjonowane tzn. chodzi o XP-G R5 XPGWHT-L1-0000-00H51?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są dobre


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myśle : dlaczego nikt nie próbuje w takich lampach ledów o większej mocy np zamiast 30 ledów po 3waty dać 3 po 30w ? a dodam że są ledy nawet 300w !


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To proste

Kiedyś chciałem ściągać LED 100 watów za 150 dolarów za sztukę tylko problem polega na tym że wszystkie te diody są o niskiej tem barwnej i do akwarystyki morskiej się nie nadają no i jeszcze problem z chłodzeniem

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

tak się trochę wtrące o jakiej temperaturze barwy najlepiej kupić białe diody XP-G ,bo wcale nie jest prosto kupić takie blisko 8300K bo takie są najwięcej?

i jak ktoś wie gdzie i na płytkach to proszę o info

pozdrawiam


150L ,Koralia2, JVP-101 i JVP-100,Koralia Nano 1600, Odpieniacz onet z pompą Tunze Hydrofoamer Silence 9420.040, Dozownik DIY, Dolewka DIY, Oświetlenie DIY - 105 W Cree LED (White,Royal Blue,Red)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"3 po 30w " każda dioda która jest krotnością 1W ma mniejszą sprawność świetlną w lm/w bo to tak jakby kilka diod w jednej diodzie i dlatego traci się na sprawności świetlnej i to dosyć sporo... Np. 3 diody 1W dadzą więcej lumenów niż pojedyncza dioda 3W więc pod względem sprawności świetlnej (czyli praktycznie energooszczędności) to jest nieuzasadnione stosowanie takich diod 10W i więcej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szpacy najlepiej to barwę, która sie nazywa "zimna biała" (cool withe). Ledy XP-G teoretycznie maksymalną temperaturę mają 8300K (jak jadą na 1500mA). Przeważnie w projektach nie obciąża się na maksa diod żeby przedłużyć ich żywotność. Więc diody chodząc na 1000mA dadzą jakieś 6500K-7000K. Poczytaj na stronie pierwszej postu tam masz napisane gdzie i jakie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie te czasy że ktoś wciskał że lampy LED są budowane ze specjalnie selekcjonowanych LED o barwie 10 000 K

a diody 6 300 K nie nadają się :) Jaskoś moja lampa pracuje na tych diodach i nie nażekam :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie wszystko powyżej 7500K wpada już leciutko w niebieski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze zadac glupie pytanie!:) Ile °K ma niebieski ten kolo 450 nm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.