Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Po jakim czasie skala traci swoje właściwości ? Na co należy patrzeć i skąd kupować skale. Czy jest sens kupić używana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastsowanie "używanej" skały to dobre rozwiązanie,znacznie skraca okres dojrzewania.

Warunkiem jest by skała nie była zapuszczona i pochodziła z dobrze działającego zbiornika.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co masz na myśli mówiąc zapuszczona? Jak długo mogę z niej korzystać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała powinna być czysta,wolna od plag i nie może pochodzić z akwarium gdzie był wysoki poziom PO4.

Dobrą skałę poznasz po kolorze i zapachu.

Skała z zapuszczonych zbiorników jest czarna i śmierdząca.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie tzw. suchej skały rafowej. Planowałem założenie zbiornika na ceramice + LR, lecz po kontrowersyjnych wypowiedziach i różnych opiniach na temat ceramiki, zdecydowałem, iż bezpieczniej będzie sucha skała + LR. W związku z tym mam pytanie, czy TAKA lub TAKA skała jest tym, czym nazywana jest sucha skała? Proszę moderatorów o wyrozumiałość w kwestii linków, nie mam jak inaczej tego pokazać.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@premiero, sucha skała rafowa jak wynika z nazwy to sucha skała rafowa, żywa skała, którą wyjęto z wody i wysuszono.

zerknij na FOTO-STORY kiviego. tam na fotkach masz wszystko ładnie pokazane.

martwa skała również nadaje się do zbiorników rafowych, należy tylko pamiętać o tym, że:

-dobrze jest ją trochę pomoczyć w wodzie RO,

-dojrzewanie na suchej skale trwa dłużej

-dłużej też czekamy z zasiedlaniem zbiornika.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Story kiviego to znam na pamięć. Z resztą jest to chyba jedno z najczęściej czytanych i najskuteczniej zachęcających do przygody z morszczyzną.

Moje pytanie nie jest bezzasadne, ponieważ można zadać sobie pytanie "czym jest żywa skała". Dosyć ciekawy artykuł znajduje się TUTAJ. Z niego wynika, że LR to po prostu

(...) ogólnie mówiąc, gruz raf koralowych zbierany i sprzedawany akwarystom. Ten "gruz" składa się ze szkieletów koralowców, lub mieszaniny takich szkieletów, scementowanych razem przez glony wapienne. Po dokładnym sprawdzeniu materiałów składających się na rafę koralową stało się oczywistym, że koralowce są tylko jednym z przejawów życia na takiej rafie i chociaż występują w wielkiej ilości i w zauważalny sposób, to ich faktyczny udział procentowy w ilości żywych stworzeń na rafie jest relatywnie mały. W swoich pionierskich badaniach nad rafą koralową na atolu Enewetak w roku 1955 E. i P. Odumowie (jedni z pierwszych badaczy raf) wykazali, że ogromna większość niebakteryjnej biomasy na rafie koralowej stanowią właściwie różne formy glonów. Odkryli oni, że wszędzie znajdywały się wielorakie typy glonów. Oczywiście, były tam glony rosnące w tkankach koralowców takie jak zooxantele ale ponadto były tam glony rosnące samodzielnie i gęsto pokrywające rafę koralową. Algi na powierzchni rafy były różnorodne w formie i należały do wielu grup, od wielkich zielonych glonów takich jak Codium, przez koralowate glony czerwone i zielone aż po diatomy (okrzemki) i dinoflagellaty (nocoświetliki pierwotniaki z rzędu brudnic). Właściwie, to znaleźli oni wystarczającą ilość glonów na rafie, by rozważyć czy nie było by znacznie bardziej sensownie nazywać takie rafy "glonowymi" zamiast "koralowymi".

Biorąc pod uwagę jak wygląda proces dojrzewania, stwierdziłem na podstawie story kiwiego (i nie tylko jego), że skała jest dopiero zasiedlana i porastana glonami wapiennymi i innymi organizmami dzięki obecności LR, a podstawą musi być odpowiednio porowaty materiał. Oczywiście najlepszym materiałem biologicznym wydaje się być naturalny koralowiec i stąd moje pytanie, czy się nadaje jako baza do akwa. Niestety nie mam doświadczenia praktycznego w tej materii (jedynie tony przeczytanych materiałów), stąd moje pytanie.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to martwa skala ma kolor szaro - bury, kawa z mlekiem itp. Bylbym ostrozny z wydawaniem kasy na jakies cukiereczkowe kamienie. Skala ma byc podstawa pod zywa skale, z czasem zarosnac glonami wapiennymi i koralami.

Te dwa kawalki ze zdjecia kiedys beda zywa skala, ale czy akwarium ma wygladac sztucznie jak bombonierka to juz sam zdecyduj.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani jak zwykle szybszy :) nie mam również pojęcia dlaczego ten "koralowiec czerwony" jest czerwony :) Powinien być bury.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam z dzieciństwa że wszystko co z kamienia miało kolor czerwonawy bo dużo było zawrtości żelaza w wodzie


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno obydwie sa dobre.

Wiele osob chce ze skala przywlec jakies zoanthusy czy inne korale, zeby juz cos sie w akwarium bujalo. Czesto wiele rzeczy przezyje, ale osobiscie wolalbym sam "sadzic" korale a do tego potrzebna jest wolna powierzchnia.

Takze nie patrzylbym na to, czy na skale cos rosnie tylko wybral jakas czysta, pachnaca piratami, Angelika, urlopem.

Wazne jest to, co jest wewnatrz skaly.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy TAKA skała będzie właściwa? Czy ktoś kupował może już u tego sprzedawcy? Podobno to naturalna, wyschnięta skała, wyciągnięta z oceanu indyjskiego i sprzedający ma jej kilka ton. Przymierzam się do zakupu, więc proszę o poradę.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#252587 premiero :

Czy TAKA skała będzie właściwa? Czy ktoś kupował może już u tego sprzedawcy? Podobno to naturalna, wyschnięta skała, wyciągnięta z oceanu indyjskiego i sprzedający ma jej kilka ton. Przymierzam się do zakupu, więc proszę o poradę.

Nadaje się tylko ? Spowolni proces dojżewania akwarium za 10 kg dasz 150 zł za żywą ok 250 - 300 czy to śię opłaca kąbinować ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#252587 premiero :

Czy TAKA skała będzie właściwa? Czy ktoś kupował może już u tego sprzedawcy? Podobno to naturalna, wyschnięta skała, wyciągnięta z oceanu indyjskiego i sprzedający ma jej kilka ton. Przymierzam się do zakupu, więc proszę o poradę.

skąd to jest wyciagniete?

chyba ze stoczni gdańskiej:clowning


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko że suchej kupię 40 kg i dodam z 10 kg żywej, a samej żywej aby objętościowo wyszło to samo będę musiał z 60-70 kg. Ponadto z suchą łatwiej będzie pokombinować aby ułożyć coś ciekawego, jakieś kryjówki dla rybek lubiących schronienia itp. A różnica w cenie wychodzi ogromna (no chyba że tysiąc złotych to dla kogoś mało). Jeżeli chodzi o dojrzewanie zbiornika, to nie jestem osobą która musi mieć wszystko w jeden dzień. Sprzęt kompletuję powoli, staram się robić to rozsądnie. Pośpiech jest złym doradcą, więc zakładam że samą suchą skałę najpierw wymoczę przynajmniej miesiąc w wodzie RO, a dopiero potem będę zalewał solniczkę i dodam LR.

skąd to jest wyciagniete?

chyba ze stoczni gdańskiej

A skąd ten sarkazm? Rozumiem że kolega kupował (widział), używał i twierdzi że to się nie nadaje? Zależy mi na zakupie z pewnego źródła.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero,

kombinujesz dobrze i oczywiscie ze zamiast kasy mozesz zainwestowac wiecej czasu. Problem powstaje przy kiepskawych warunkach w akwarium, przewaznie w pierwszym roku. Wtedy przede wszystkim na tej martwej pojawiaja sie glony itp.

Po roku lub dwoch roznicy nie powinno byc widac. Jesli o takiej ilosci czasu myslales, to nie ma sprawy.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli po roku jak najbardziej można kupic skałę suchą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy skala może leżeć 2-3 dni bez wody? I czy nic się nie stanie?


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie po roku mozesz kupic taka martwa skale, tylko po roku od chwili wlozenia do akwarium, mozesz zaczac myslec, ze ta skala jest zywa. Rozumiemy sie ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ni chuchu :) a trzy razy przeczytałem:clowning

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz leprzy wzrok ja cztery:clowning


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jest w stanie sprawdzić wiarygodność sprzedającego tą rzekomo suchą skałę? Widziałem, że na innych aukcjach oferował tuff wapienny, który na zdjęciach, jak dla mnie, wyglądał identycznie jak ta sucha skała rafowa co teraz oferuje. Nie chcę wsadzać do baniaka byle czego i nie wiadomo skąd wyciągniętego.

Stani, jak już wcześniej wspomniałem, nie spieszy mi się. Zakładałem okres 6-12 mcy do ożywienia skały.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posluchaj, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to po prostu nie kupuj, nie wymagaj od kogokolwiek żeby podjął decyzję za Ciebie. Po drugie, na baniak 375 litrów wystarczy Ci 30 kilo dobrej jakości skały, więc weż ołówek i po prostu policz ile zaoszczędzisz kupując suchą skałę do której jakości masz zastrzeżenia, a potem podejmij decyzję czy warto wydać kilka(naście) tysięcy zlotych na to żeby przez rok czasu mieć w salonie zbiornik retencyjny zamiast akwarium rafowego. Osobiście nie liczyłbym że w pół roku ożywisz 40 kilogramów suchej skały 10 kilogramami żywej.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, źle mnie zrozumiałeś. Decyzje podejmuję samodzielnie, na podstawie opinii i rad mądrzejszych ode mnie :) To tak jak z samochodem. Jeżeli masz znajomego w mieście oddalonym o 1000 km gdzie jest auto który ci się podoba, to nie jedziesz tam w ciemno, tylko prosisz znajomego żeby go obejrzał. Może ma ewidentne, widoczne uszkodzenia, może silnik pracuje nierówno itp.

A ja bardzo dziękuję za porady :) . Oczywiście wolałbym startować na LR, nawet zarezerwowałem 50 kg LINK z działającego zbiornika, niestety sprzedający nie odpowiada na swoje ogłoszenie :).


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.