Skocz do zawartości
dperkowski

Sump + komory na dolewke i podmiane

Rekomendowane odpowiedzi

Moje główne pytanie : czy to ma sens ?

Zbiornik główny 360-400l.

Z tyłu sumpa robię wzdłuż komorę o pojemności około 60l.

Komora podzielona na 2 części (dolewka + solanka na podmiany).

Z założenia jedna z części zawsze jest prawie pusta (gdy mieszam solankę to komora z RO jest nieznacznie zapełniona, poza podmiankami komora na solankę jest pusta).

Ścianka całej komory około 1 cm niższa od całości.

W razie zaniku prądu, awarii - jest w stanie przyjąć nadmiar wody z komina.

Przegroda dzieląca komorę na samym dole ma otwór z odpowiednim zaworem. W czasie normalnej pracy jest zamknięty.

Gdy wyjeżdżam na np. 2 tygodniowy urlop zawór jest otwarty i mam 60l wody do dolewki (Komora oczywiście wtedy by była jakoś przykrywana)

Pozostałą powierzchnie sumpa mogę już na styk projektować bez żadnych zapasów na wodę z komina.

Dodatkowo w czasie podmianek mogę wykorzystywać komorę na RO na sciągnięcie wody ze zbiornika (dodatkowy zawór na spływie i rura bezpośrednio do komory).

Proszę o plusy i minusy według Was takiego rozwiązania. Wiem że wiele rzeczy wychodzi w praniu, a mi jako początkującemu w tematyce morskiej może brakować na tym polu wyobraźni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minusy to nie ma możliwości wyjecia od czasu do czasu pojemnika na wodę do podmianek i dokladnego umycia go, więc ilość syfu bedzie tylko wzrastala, rozcienczana tylko przez dolewki RO. Po oprożnieniu komory z woda do podmianki nie ma mozliwości jej umycia, a wiesz chyba jak kurz i syf lepi się do wszystkiego co jest mokre od slonej wody. Połączenie tych dwóch komor to juz chyba najgorszy punkt tego pomysłu, mieszanie się wody w tych dwóch komorach mija się z celem i burzy podstawową zasadę że w miejsce odparowanej wody dolewamy czyste H2O. Na koniec dostęp do tych baniaków, mają być z tyłu, jak włożysz tam rękę w celu chociażby otwarcia czy zamknięcia tego zaworu, o czyszczeniu tych zbiorników nie wspomnę. Jeszcze jedno, napisałeś że w razie awarii prądu te zbiorniki przyjmą wodę ze splywu, a co bedzie w przypadku gdy baniak na RO będzie pełny, a w zbiorniku na podmiany będzie już przygotowana woda na podmianę? Albo z drugiej strony, zalóżmy że zbiornik na RO bedzie pusty, zaleje go woda ze spływu, jak później odessasz ją w całości żeby zalać znów czystą RO? A co bedzie jeśli ledwo odessasz i osuszysz a tu jak na złość znow będzie zanik napięcia? Szlag Cię trafi co? :) Pomyśl o tym:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, widzę że wszystko rozbija się o to że zbiornik do podmianek będzie musiał być co jakiś czas myty. Dostęp do tylnej komory będzie dość uciążliwy i może to bardzo wszystko utrudnić mi życie.

Zostaje mi zmienić koncepcję i zastosować tylną komorę tylko do dolewek. Widziałem trochę projektów sumpów z takim rozwiązaniem. Jakby tutaj ktoś miał swoje przemyślenia to także proszę o plusy i minusy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.