Skocz do zawartości
Andrzej12345

Przedawkowanie stront, jod

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni forumowicze.

Czy przedawkowanie strontu lub jodu a może aminokwasów, wpływa na kolor korali? Nie mam szczególnej obsady ale te które są (Montipory, Seriatopory kilka Acropor) zdecydowanie utraciły kolorystykę. Nie widać procesu chorobowego lecz wyłacznie zdecydowaną utratę pigmentu. Czy może to być spowowodwane przedwakowaniem??

PS

Nie zmieniałem położenia lampy.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale ciemnieją jeśli przedawkujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co powoduje utratę barwnika???


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz może ile i czego lejesz, a potem będziemy dumać. DSB w glównym czy w sumpie? Refugium duże? Spaghetti rośnie?

Odpieniacz jaki? Na jakiej pompie? Jak, jak często, czym i w jakiej ilości karmisz korale?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jod jest pierwiastkiem bardzo lotnym wiec jego sterzenie nie bedzie sie dlugo utzrmywac wzbiorniku , ale samo jego stosowanie spowoduje ciemnienie koralowcow miekkich , np. xenia reaguje niemal natychmiastowo


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. Więc do rzeczy: solowiec, plankton czerwony, wrotka(razem ok. 1 kostki co 2 dzień), 2 razy w tygodniu Plancto, 2 razy w tygodniu FINE FOOD lub CORAL ENERGY na zmianę z PLANCTO po 1/2 minimalnej. Ale problemy jakie zauważyłem to nie pierwszy raz właśnie po stroncie i jodzie (dawkowanie po ok. 10 kropli 1 raz w tygodniu). Cała filtrownia wraz z DSB i REFUGIUM w piwnicy. Dla akwa 240 l całość ma ok 160 l. więcej. Sump 3 komorowy w środkowej 10 cm piachu wraz z glonami. Spagetti ładnie rosną są zielone i nie widać oznak gnicia lub innych patologii.

Odpieniacz Blau Aq.. z pompą Otp 1000

Pomiary w dniu dzisiejszym (Salifert):

PO4 = 0,04

NO3 = niewykrywalne

pH = 8

kH = 9

Ca = 410

PS

Acry mają bardzo jasną komstrukcję , zielone długie polipy.

Seriatopory lekko (jak nigdy) wyciągnięte polipy

Montipora nienaturalnie jasna

Najgorszy stan przedstawia Lobophylia - prawie biała (bez zooxanteli) pompuje się

Chyba wyczerpałem temat??


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#250012 Andrzej12345 :

Dzięki za zainteresowanie. Więc do rzeczy: solowiec, plankton czerwony, wrotka(razem ok. 1 kostki co 2 dzień), 2 razy w tygodniu Plancto, 2 razy w tygodniu FINE FOOD lub CORAL ENERGY na zmianę z PLANCTO po 1/2 minimalnej.

Postaraj się przez tydz nie karmic korali, niech wytworzą zooxantele które pokarmem zastąpiłeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lobophylie jednak bym karmil bo przy NO3 0 to moze jednak glodowac.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ogólnie wskazujecie na przekarmienie???


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obstawiam niedokarmienie. Potężna filtracja jak na taki zbiornik, jeśli sps-y są tak jasne że aż Cię to niepokoi, to moim zdaniem jedziesz już na ostrzu noża, ja bym skręcił odpieniacz na sucho, karmił przez jakiś czas korale codzienni, co drugi dzień, jakąś godzinę po zgaszeniu światła, a jod i stront zastąpiłbym jakimiś preparatami które również je zawierają, ale oprócz tego zawierają inne pierwiastki śladowe np ABC grotecha i zamiast dawkowania raz w tygodniu, podzieliłbym dawkę na porcje dzienne. Tak jak napisałem, to tylko moje zdanie, może jeszcze ktoś się wypowie, a Ty podejmij decyzję w którą stronę pójść.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc podejmuję. Odstawiam stront i jod. Dawkowałem go dotychczas bardzo rzadko i było w porządku. Jak zacząłem częściej się narobiło. Zobaczymy za parę dni jak się ma zbiornik. No i oczywiście odpieniacz na sucho. Dzięki i oczywiście życzę wszystkim Wesołych Świąt.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#250074 seb :

Ja obstawiam niedokarmienie. Potężna filtracja jak na taki zbiornik, jeśli sps-y są tak jasne że aż Cię to niepokoi, to moim zdaniem jedziesz już na ostrzu noża, ja bym skręcił odpieniacz na sucho, karmił przez jakiś czas korale codzienni, co drugi dzień, jakąś godzinę po zgaszeniu światła, a jod i stront zastąpiłbym jakimiś preparatami które również je zawierają, ale oprócz tego zawierają inne pierwiastki śladowe np ABC grotecha i zamiast dawkowania raz w tygodniu, podzieliłbym dawkę na porcje dzienne. Tak jak napisałem, to tylko moje zdanie, może jeszcze ktoś się wypowie, a Ty podejmij decyzję w którą stronę pójść.

Pozdrawiam

seb

Moim zdaniem masz rację, ostatnio takich przypadków jest coraz więcej.

Moje doświadczenie jest o niebo mniejsze niż kolegi Seb'a :playing ale ja bym nawet wyłączał odpieniacz na część dnia i zobaczył czy coś się będzie zmieniać.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze analizując przypadek. Ostatnio w zbiorniku zwiększyła mi się ilość Xenii. Wygląda pięknie. Być może ona pochłania to co wartościowe w większych ilościach niż pozostałe korale. To powoduje że ogólny bilans substancji odżywczych w akwa jest zachwiany, co wpływa na korale bardziej wymagające??


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, moje doświadczenie z takimi objawami wzięło się stąd że sam w taki właśnie sposób wysadziłem baniak, co za dużo to niezdrowo, dotyczy to również filtracji:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej pociągnę ten wątek, gdyż sprawa mnie nurtuje w dalszym ciągu. Wszystkie korale są takie jakieś wyblakłe. Od czego może zależeć intensywność nasycenia kolorystyki (może światło jest zbyt intensywne??) A może chemia wody?? Może podpowiecie na co zwróć uwagę.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I światło i chemia ma na to wpływ, myśle żę musisz pokombinować z ilością światła bo masz go sporo jak na taki baniak, zobacz ile ja go mam..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrzej12345,wedle opisu w twojej stopce masz fizycznie na 240L,400w samego swiatelka,nawet spesom moze przeszkadzac taki nadmiar i korale zaczynaja sie pozbywac zooksanteli,to co my widzimy w koralowcach jako kolor to w rzeczywistosci nagromadzone w jego komorkach pigmentowych wiele rodzajow wlasnie zooksanteli,tak sie moze rownierz stac jesli sie umiescilo w akwa spesy od kogos kto je trzymal pod slabszym swiatelkiem[i jakie te swiatelko mialo barwe[K] ]] ,temat jest naprawde ciekawy,a jesli korale "ciemmnieja"-czy znaczy to od razu iz poziom po4 i no3 jest zbyt wysoki?,wiele zrodel podaje wlasnie w tym momencie namnarzanie sie w jego tkankach kolejnych koloni pozytecznych komorek,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc podwyższę trochę lampę. Ze światłem zbyt wiele nie zrobię, taką mam lampę. Mogę tylko podwyższyć i skrócić czas naświetlania, ale czy to na początek dobry pomysł?? Co radzicie??


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj wyżej i na 10 godziń, obserwój jeśli będzie gorzej to wydłóż świecenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej chwili mam 8h na wysokości 25 cm


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe uzupełnienie: HQI 14K- 8 h, actinic+dzienna - 12h


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI to minimum 30cm nad ustrem wody. Podnieś wyrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobione, nie chcę robić radykalnych zmian. Podwyższyłem na 33 cm. Czasy chyba zostawię.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy wspomóc teraz proces jakąś chemią??


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tez coś z tym odpieniaczem zrobił bo jest za duży 1000L/H :playing

on ci wszystko co wlejesz wyciągnie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.