Skocz do zawartości
waldimas

sucha skala porada

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem nie warto ryzykowac.

Cos podobnego kupilem sobie jakis czas temu do akwarium slodkowodnego jako dodatek do lawy wulkanicznej.

Po dokladnym przeplukaniu wyplynely z tego duze ilosci czerwonego piasku (prawdopodobnie szczatki po zyciu ktore bylo na tej skale). Ostatecznie wszystko wyladowalo w koszu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie na luz z tym badziewiem ...U mnie w Łodzi to takie gratisy mozna dostac ..ale po co to komu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To materiał, który absolutnie nie nadaje się do akwarium rafowego. Z bliska wygląda to strasznie. Widziałem, na żywo. Jakby ktoś szklane, czy krzemianowe rurki pozelpiał cementem. Nie polecam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakos nie moge zrozumiec tego - czy moglby mi ktos wytlumaczyc co zlego jest? dlaczego sie pytam, bo za oceanem wrecz przeciwnie wiekszosc ludzi zaczyna od martwej skaly. dlaczego? po pierwsze nie wprowadzasz do akwarium jakich kolwiek nie chcianych rzeczy. cycling wychodzi o niebo szybciej. skala jest 1/2 tansza. ladniejsza.

wiec zaczynasz od martwej skaly - dorzucasz kawalek z akwarium ktore jest "czyste" i masz po kilku tygodniach to samo tylko bez niepotrzebnych rzeczy.

teorie ze "zywa" skala to naprawde zywa - jakos mi sie wierzyc nie chce, bo nikt nie bedzie trzymal, przewozil w wodzie zanurzona skala z fiji na drugi kraniec swiata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogarnij sie chłopie ...jak czegos nie kumasz ,to znaczy ze mało poczytałeś i wiedze masz znikomą ....Albo nauczyciel do kitu ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#252082 rafal07013 :

teorie ze "zywa" skala to naprawde zywa - jakos mi sie wierzyc nie chce, bo nikt nie bedzie trzymal, przewozil w wodzie zanurzona skala z fiji na drugi kraniec swiata.

Samolotem w kilkanaście godzin transportuje się skałę owiniętą w mokre gazety a w środku siedzą różne zwierzęta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to sobie obejrzałem, jest to czymś barwione bo martwa skała koralowa jest po prostu biała. To za to jest pięknie wybarwione. Do tego cenowo tez nie jest atrakcyjne bo mały kawałek waży tyle co dwa razy więcej prawdziwej skały.

rafal07013, żywa skała nie jest przewożona w wodzie bo nie wiele by w niej przeżyło. Ale jak jest dostęp tlenu to już co innego. Poza tym gdybyś widział skałę przywożoną świeżo z transportu to byś teraz głupot nie wypisywał.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aptasia, mojano, flatworms, crabs - co jeszcze moze byc w zywej skale czego nie chcecie miec w akwarium?

zdjecie suchej skaly i co z tego zrobilem:

IMG_0038.jpg

i tak bylo jasno - nigdy nie mialem w akwarium: mojano, aptasia, flatworms, crabs, czy bubble algaes etc.

aby akwarium zaistnialo dodalem male kawalki zywej skaly od akwarium kumpla ktore wiedzialem, ze jest "czyste".

nie wspomne, ze latwiej jest stworzyc jakies ciekawe budowle na "sucho" niz robic to na "mokro".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu może i jest to martwa skała, ale widać że mocno zanieczyszczona. A czym? trudno orzec.Wieć lepiej nie ryzykować. Martwa skała ma kolor białawy ewentualnie jakieś plamki po glonach itp

Chciałam dodać zdjęcie...ale przy czarno-białych fotkach (żałoba) to i tak nie widać.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze Ty cos widzisz - czego ja nie widze - ale moze jeszcze jedno z blisko -

IMG_0036.jpg

#252114 TMK :

Na zdjęciu może i jest to martwa skała, ale widać że mocno zanieczyszczona. A czym? trudno orzec.Wieć lepiej nie ryzykować. Martwa skała ma kolor białawy ewentualnie jakieś plamki po glonach itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To o czym jest ten temat to nie to co wy tutaj wklejacie - przyjrzyjcie się jeszcze raz!!!

http://allegro.pl/item987867612_skala_koralowa.html

Martwą skałę można dodać do akwarium - nie ma problemu ale nie to co jest w tym ogłoszeniu na allegro.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafal07013 nie da się ukryć że zrobiłeś, ale waldimas pytał o inny, konkretny kawałek skały a on śjakoś inaczej wygląda.


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze link do reefcentral - zakladam TMK ze znajdziesz "zanieczyszczenia" na wielu zdjeciach.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1678248

ja tam nie mam nic przeciwko zywej skale - ale niech ktos wytlumaczy czy warto jest ryzykowac wprowadzeniem rzeczy do akwarium, ze nie sa porzadane a wrecz przeciwnie ludzie tempia niz oprzec akwarium na martwej skala ktora zaszczepic zyciem z kawalka czystej zywej skaly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ rafal07013 to było o zdjęciu zamieszczonym wcześniej, z pytaniem o to czy warto kupić. Twoja skał jest ładan a o klorach- chciałam właśnie wstawić fotke jakie plamki i przebarwienia zdarzają się na skałce ale czano białe foki sie wyświetlaja


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mowie, ze to te same kawalki - chodzi mi bardziej o podejscie do tematu "zywa" skala to dobra a "martwa" skala to be i fe.

aby nie owijac w bawelne to powiem szczerze ze za oceanem to jest podejscie troche na odwrot. ludzie zaczynaja od martwej bo tansza, czystrza, wyczyszczona a szczepia ja kawalkami zywej ze zbiornikow, ktore sa "czyste"

#252118 basterek-4 :

rafal07013 nie da się ukryć że zrobiłeś, ale waldimas pytał o inny, konkretny kawałek skały a on śjakoś inaczej wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mowie, ze nie widac na zdjeciu bardziej szarych czy bialych miejsc.

ale po 3-4 miesiacach jak jest to pokryte purple algae dostajesz taki wynik - zobacz zdjecie na dole ostatnie.

http://www.marcorocks.com/index.asp?PageAction=VIEWCATS&Category=49

#252120 TMK :

@ rafal07013 to było o zdjęciu zamieszczonym wcześniej, z pytaniem o to czy warto kupić. Twoja skał jest ładan a o klorach- chciałam właśnie wstawić fotke jakie plamki i przebarwienia zdarzają się na skałce ale czano białe foki sie wyświetlaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał jak chcesz pogadac na temat żywej/martwej skały to załóż osobny temat, bo ten jest o tej konkretnie skale z allegro - więc nie zaśmiecajcie wątku.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec czemu wszyscy tak na "nie" przeciwko tej suchej skale z allegro? czy moze ktos tak w punktach powiedziec dlaczego nie? jak dawac rade to oparta na konkretach. ja podalem konkrety gdzie mozna zobaczyc, ze akwaria b. ladnie wygladaja z martwa skala i jest wiele plusow. wiec podaj moze jakis konkret koledze niz mi doradzac.

#252125 krzysiek75 :

Rafał jak chcesz pogadac na temat żywej/martwej skały to załóż osobny temat, bo ten jest o tej konkretnie skale z allegro - więc nie zaśmiecajcie wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta konkretna skała z allegro wyglada jakby wysychała w jakimś czerwonym mule. Czyli- nie wiadomo czym nasiąkła. Dlatego ten kawałek NIE. Na dalszych zdjęciach widać ładną martwą skałę.

Martwej uzywa sie nie tylko dlatego, że jest tańsza, ale również daltego, że łatwiej z niej coś zbudować. Wady -im więcej martwej skały tym trudniejsze dojrzewanie.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, nie będę ci punktów wyliczał bo powinieneś zrozumieć że jeżeli skała jest czymś malowana, nasączana, to taka skała się po prostu nie nadaje. Ona może przez kilka lat oddawać związki chemiczne do wody i truć bardzo powoli zwierzaki które bez wyraźnych objawów będą schodziły z tego świata. Problem w tym że jak już założysz akwarium to zwykle nie masz już drugiego zbiornika żeby po pierwsze wszystko co jeszcze żyje przełożyć gdzie indziej, a poza tym w takiej sytuacji musisz wywalić już wtedy całą skałę i piach (bo mogły już nasiąknąć trucizną) i od nowa wszystko zakładać. Przekalkuluj więc czy warto ryzykować. Jeżeli uważasz że warto to "Kup Teraz" !!!


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że lepiej brać żywą skałę po troszeczku a częściej niż kąbinować, na początek np 10 kg

a za miesiąć np. 5 kg itd. powoli ale do celu.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka osób przerabiało już temat ceramiki od Balona i z kombinowaną martwą skałą może być podobnie. Jakby ktoś nie doczytał jakie mogą być problemy to:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=214037#214037


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.