Skocz do zawartości
parman

Pompa obiegowa - wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

@seb

Baniak będzie miał 180x65x60 cm. Pompa? Właśnie temu założyłem ten wątek :). Nie wiem jaki odpieniacz. Coś doradzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spory baniak, wiesz co, pójdę zaraz do mojego miejsca odosobnienia i zmierzę swój przelew bo nie pamiętam, zmierzę długość, wysokość, wysokość spiętrzenia na krawędzi ( nie mam grzebienia) i podam Ci tutaj. Co do odpieniacza to ja mam swój film i swoją teorię, wszystko zależy od obsady jaką planujesz, z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że za mały odpieniacz to niedobrze, za duży to bardzo dobrze, tyle że do czasu, w pewnym momencie wchodzisz często na rownię pochyłą z której już często nie ma powrotu i kończy się upadkiem zbiornika... Generalnie to ja osobiście nigdy więcej mocnego odpieniacza na pompie z igłą... Zbyt dużo jest przykładów na totalne hekatomby po roku dwóch...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb

wszelkie sugestie mile widziane odnosnie odpieniacza :). Co do obsady to sporo ryb, miękasy i lps-y. boję sie pchać w sps-y, bo będę miał nie za mocne oświetlenie. Myślałem tylko o T5 8x80W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem, zmierzyłem, mam wycięcie właśnie 30x5 cm, i przy pompie Eheim 1262 czyli 3400l/h na poziomie zero i po podniesieniu praktycznie w linii prostej spiętrzenie na przelewie bez grzebienia to około 5 mm, więc do krawędzi baniaka zostaje 4,5 cm. Co do światła to nie narzekaj, przy tylu rurkach zależy jeszcze jaka lampa, śmiało mozesz się pokusić o sps-y i obstawiam że tak się właśnie stanie :) A w kwestii odpieniacza, to nie będę nic sugerował, ja nauczylem się na własnych błędach i tak jak napisałem nie włożę już odpieniacza na igle do baniaka z koralami, to tylko moje zdanie, szkół jest wiele, podrodze jeszcze sprawdzilem pienidło na beckecie i wszystko ok tylko dysza lubi się zapychać byle paprochem. W tej chwili używam Schurana na dyszy Venturi i jestem wniebowzięty, właśnie czekam na drugiego, model większy, będzie pracował w drugim obiegu.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb

Lampa będzie DIY (lubię dłubać :)). Słyszałem o Schuranie. Do takiego baniaka jak mój to co byś polecił? Przecież mnie nie namawiasz do kupna :)! Możesz mi wysłać na priva swoją opinię i co byś polecił (który model, byle pracował w sumpie).

P.S.

Swoją drogą dzięki za odpwiedź :). Gdzie moje maniery :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To żadna tajemnica, po prostu z czasem dorosłem do tego że najlepszą radą jest nie dawanie kategorycznych rad :) potem zdarza się często że to co działa u jednego w baniaku niekoniecznie sprawdza się u drugiego i kończy się na wzajemnych żalach i wyrzutach, niepotrzebnie zupełnie. Dlatego podkreślam że to co stosuje wynika z moich doświadczeń i czasem z wyważonych rad niektórych akwarystów z dużo większym stażem ode mnie. Jaką drogą pójdziesz Ty to tylko Twój wybór. Co do pienidła to ja używam Jetskima 150, a kupuje jeszcze używanego Jetskima 200. Ten którego używam jest rekomendowany przez producenta do 1000 litrów, Jetskim 200 do 2000 litrów. Żeby było śmiesznie mimo swoich niewielkich w sumie rozmiarow śmiem twierdzić że przynajmniej mój jest w stanie te 1000 litrów obsłużyć, w tej chwili obsluguje jakieś 600 litrów z dość intensywnie karmioną obsadą i po koralach widać że daje sobie radę. Najsmieszniejsze jest jednak to że tak naprawdę w porównaniu do odpieniaczy których juz używałem, wydaje się że on niespecjalnie cokolwiek robi, takie same odczucia ma KrzysiekL, od którego kupuje wiekszy model. Ten odpieniacz sprawia wrażenie jakby wywalał tylko wtedy kiedy faktycznie ma coś do wywalenia, resztę czasu mieli sobie na luzie. Zalety to po pierwsze znikoma wrażliwość na wszelkie zabiegi w akwarium, czyli wkładanie łap, karmienie, sprzatanie itp. Nie znaczy to ze nie gaśnie, bo takich odpieniaczy nie ma, ale gaśnie na kilka minut w przypadku kiedy odpieniacz na igle gaśnie na kilka godzin. W drugą stronę to przy karmieniu niektórymi pokarmami "pianotwórczymi" jak np. różnego rodzaju ikra, poprzednie odpieniacze musiałem wyłączać bo potrafiły przelać kubek, z tym nie zdarzyło mi się to nigdy, owszem przyspiesza na jakiś czas, piana jest inna, ale potem się uspokaja i dalej robi swoje. Nie wspomnę juz o bezwzglednej ciszy :) Koniec końców, dzięki znikomej wrażliwości "na bodźce" odpieniacz pracuje średnio 23 godziny na dobę, a nie kilkanaście, jak to ma miejsce przy odpieniaczach na igle, które jeśli gasną na kilka godzin to potem często przelewają kubek co nie dziwi skoro w wodzie nagromadzi się sporo syfu przez te kilka godzin czy kilkadziesiąt minut. Póki co ja osobiście jestem bardzo zadowolony, znalazłem odpieniacz ktorego szukałem i prędko nie skuszę się na zmiane przede wszystkim sposobu tworzenia piany (dysza), myslę że producent ma tu drugorzędne znaczenie, choć nie może to być firma "Krzak".

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli taki Jetskim 150 wystarczyłby do mojego baniaka (w obiegu będzie ok. 850L)? Jak piszesz, że za duży to też niedobrze na dłuższą metę to chyba mniejszy powinien wystarczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sztywnego przelicznika, mój w moim systemie się sprawdza, u kogo innego może się nie sprawdzić. Powiem co myślę, zrobisz jak uważasz. Przy normalnej obsadzie i normalnym karmieniu, z porządnej jakości żywą skałą ja bym nie wsadził wiekszego niż 150 do 850 litrów, ale to ja, wiem jakie są objawy wyjałowienia wody, bo to przerobiłem, i już więcej tego blędu nie popełnię. Następna ciekawosktka apropo mojego odpieniacza, przed chwilą wlaśnie rozebrałem go na części pierwsze i umyłem porządnie pod kranem bo juj mocno zasyfialy był. Celem testu specjalnie nie wytarłem go do sucha. Wszyscy wiemy ile czasu odpieniacz po takim zabiegu dochodzi do siebie zanim zacznie pienić. Ile czasu dochodził Schuran? Wcale nie dochodzil :) Już sobie odkłada pierwszy pakiecik gęstej kremowej pianki takiej że mozna ją nożem kroić :) Jedyną jego "wadą" która mi z racji konstrukcji sumpa nie przeszkadza jest to że minimalna ilość bombelków dostaje się do sumpa, z racji swojej takiej a nie innej budowy jest to nieuniknione, ale jak mówię, przy normalnym bubble stopie nie ma to znaczenia.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No odnośnie obsady to chciałem dosyć mocno zarybić baniak, ale tak w granicach rozsądku (nie ławica :)). Jeszcze jedno pytanie (na razie): jakiej wysokości jest komin w twoim baniaku (od górnej krawędzi akwa do podstawy komina)? Ja myślałem o 25 cm, ale może nie ma takiej potrzeby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komin ma wysokość akwarium, czyli 30 cm. Zależy jak rozwiążesz spływ, jeśli założysz ori sitko AM to te 25 cm może być na styk.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zrobię 30 cm, ale od wycięcia i tak będzie 25 cm. Powinno być ok. I tak komin będzie zamaskowany za płytą :), a więc te 5 cm mnie nie zbawi. Dzięki seb za te wszystkie informacje! Dobrze jest liczyć na czyjąś pomoc :). Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.