Skocz do zawartości
Wojtesu

Led diy- schemat połączenia....

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tak powoli przymierzam się do zrobienia na próbę lampy Led ale totalnie nie wiem jak połączyć ledy z driverem i zasilaczem oraz może da sie wpiąć taki regulator?

http://www.ibis.krakow.pl/miekki_start_bt4.html

Może ktoś ma rozrysowany schemat dla laika i mógłby udostępnić będe zobowiązany...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj ze Sławkiem "Slawomirdyl" :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ogólnie to wiem jak szeregowo połączyć diody ;-) ale gdzie wpiąć driver, zasilacz i resztę to już inna bajka. Wiem że potrzeba do tego trochę wiedzy elektronika pewnie ale wydaje mi się że przy prostym schemacie dałbym sobie rade...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#257669 Wojtesu :

driver, zasilacz i resztę

Na ile się orientuję :p driver=zasilacz. Jaką 'resztę' masz na myśli?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gniazdo w ścianie :p - Zasilacz - Driver - Ledy. Jeśli masz jeszcze do tego sterownik PWM no to musisz go wpiąć do drivera a zasilić ze zasilacza.

Driver to nie to samo co zasilacz :p Zasilacz dostarcza energii a driver 'kształtuje' tą energię tak by nie zaszkodziła LEDom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie- jak pisałem moja wiedza w tej kwestii jest znikoma :p


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia tylko jak ten regulator z linku bedzie zachowywal sie na zasilaczu impulsowym ?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loccutus jak zawsze można na Ciebie liczyć, dzięki. Jeśli dobrze rozumuję to ilość ledów w szeregu uzależniona jest od drivera, ale pytanie czy jest możliwość zasilenia większej ilości takich modułów np. 7led na driver jednym zasilaczem?


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście - wszystko zależy od wydajności zasilacza. Zakładając że masz zasilacz 24V/5A (strzelam) a jeden łańcuch ledów pobiera 1A/24V to jak łatwo obliczyć można takich łańcuchów podłączyć teoretycznie 5. Teoretycznie bo dziś metki na zasilaczu tworzy pan od Marketingu a nie inżynier, zatem kupując zasilacz 100W weź pod uwagę że w sposób ciągły może on oddawać pewnie z 80% tego co na metce :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można i zasilić 20 ledow na jednym driverze i 1 zasilaczu;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silver200 a możesz podać jak to zrobić, jakiś schemacik?

czyli takim np. driverem

http://allegro.pl/item966761910_zasilacz_przetwornica_driver_led_350_700_1000_ma.html

zasile 8 diod np Cree XP-G XPGWHT-L1-0000-00H53 do tego zasilacz ?

Nie wygląda to tak strasznie, więc może dam rade :p


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem to zasilacz :p


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek dlaczego problem to zasilacz?


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki driver i podpinasz 4 x 5 szt led. sam schemat podeśle Ci producent drivera, napisz ile chcesz ledów, jakim napięciem i jakim prądem zasilać, a on prześle schemat.

ja mam 950mA x 4 wiazki, wiec driver jest na 3,8A, w sumie to można by dac nawet 5x5 led, a jak byś chciał mniejszym prądem, to jeszcze więcej.

jezu, żeby ktos nie pomyslał, że ja taki mądry jestem;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak driver jest na 3,8 A ? diody nie plona ogniem piekielnym ? chyba ze rownolegla polaczenie ?

Przykladowe polaczenie: http://www.wheresmydrink.com/wordpress/wp-content/gallery/nano/allwiring.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#257693 Wojtesu :

Sławek dlaczego problem to zasilacz?

Praktycznie do naszych lamp zasilacz trzeba zaprojektować samemu i wykonać. "Nadprądowy" się zgadza czy nie ? :p


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee tam sławek przesadza, Wojtesu, akurat z tych co wrzuciłeś, to nada się każdy, byle spełniał potrzebne parametry. Gdzieś, kiedyś nadprądowy właśnie mi radził te zasilacze, jak się skarżyłem, że moja hińszczyzna hałasuje;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silver200 a może wiesz jak wyliczyć te parametry? jakiś wzór?


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nada sie tylko potrzebujesz drivera przed wiazka Ledow. Np 24 ledy pojda na jednym zasilaczu w 4 grupach laczonych po 6 ledow to okolo 24V. na jeden lancuch dajesz max 1A wiec zasilacz w pryblizeniu 24V i 4A ale zeby mial zapas i nie pracowal na maxa wiec np. http://allegro.pl/item993799790_zasilacz_impulsowy_s_145_24_145w_24v_6a_fvat.html (polecany przez loccutusa :p )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak najtaniej zrobic do tego wschody i zachody z jednoczesna mozliwoscia manualnego dobrania koloru bialego i niebieskiego? Zupelny laik ze mnie i nawet nie wiem pod jakim haslem wklepywac w google:(


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy_zarazony pod haslem sterownik PWM lub regulator PWM,ktory mozna podlaczyc do drivea jesli ma takowe wejscie. Wschody i zachody chyba mozna zrobic uzywajac sterownika miekkiego start/stop (chyba jest link do niego na poczatku tego watku).

Duzo informacji jest na drugim watku odnosnie lamy LED DYI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że mamy problem z definicjami więc zróbmy to od początku ku potomnym :p

Definicje dla akwarystów:D

Napięcie - różnica potencjałów wyrażana we Woltach (V) Akwarysta bardziej strawi temat jeśli powie mu się że napięcie to ciśnienie słupa wody na dno akwarium. Im wyższy słup wody tym wyższe ciśnienie - im większe napięcie tym większa różnica potencjałów.

Natężenie - prąd - ilość elektronów przepływająca przez przewodnik. Akwarystycznie to można porównać do ilości wody płynącej przez rurę.

Zasilacz "zwykły" (nie mylić z zasilaczem prądowym dedykowanym do zasilania LED)- urządzenie podłączane do gniazdka w ścianie którego zadaniem jest obniżanie napięcia do zakresu tolerowanego przez urządzenia do niego podłączane. Z uwagi że w zasilaczu występują niebezpieczne dla życia napięcia dlatego NIE ZALECAM podejmowania prób ich wykonania przez osoby "niekumate elektrycznie". Zasilacz "zwykły" charakteryzuje się tym że dostarcza do odbiornika zawsze taką samą wartość napięcia niezależnie od apetytu urządzenia na prąd. Inaczej.

Jeśli zasilacz porównamy do instalacji zasilającej akwarium we wodę, i powiedzmy żę w akwarium mamy 30 cm wody (naszego napięcia), to niezależnie od tego jaką grubą rurą spustową zaczniemy tą wodę z akwa spuszczać (pobierać PRĄD), to zasilacz będzie zawsze dążył do utrzymania wysokości słupa wody (napięcia) na stałym poziomie. Oczywiście jeśli przekroczymy jego zdolności maxymalne (prąd max) no to lipa - woda zacznie opadać (napięcie bedzie spadać).

Zasilacz prądowy - urządzenie podłączane do gniazdka w ścianie zawierające w sobie zasilacz zwykły i driver. Zasilacz tym razem nie utrzymuje słupa wody na stałym poziomie, ale tak nim reguluje (napięciem) aby niezależnie od grubości rury spustowej płynęła ZAWSZE taka sama ilość wody. Zasilacz prądowy utrzymuje stały przepływ prądu przez odbiornik kosztem czy dzięki zmianom napięcia zasilającego. Jeśli będziemy chcieli czerpać ze źródła za duży prąd niż jest ono w stanie dostarczyć to prąd będzie spadał bo "nie starczy" na niego napięcia. Inaczej - ilość wody w rurze nie może się zwiększyć ponad pewien poziom wynikający z wysokości słupa wody bo zabraknie ciśnienia. Comprende?

Driver - urządzenie podłączone do zasilacza "zwykłego", WYMUSZAJĄCE przepływ określonego prądu przez Diody LED. Oczywiście kosztem napięcia. Dlatego można do drivera podłączać diody szeregowo - jedna za drugą - suma napięć zasilających będzie się zmieniała regulowana przez driver, ale prąd popłynie przez wszystkie diody (nasza rura spustowa) taki sam. Driver można sobie z powodzeniem wykonać samemu do czego ZACHĘCAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o jakim driverze mowa bo to jest bardzo duży prąd i raczej sie z takim nie spotkałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale się kolega namęczył :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.