Skocz do zawartości
Arti_surf

ReefMAX by Arti_surf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :p

Fanem akwarystyki jestem od dawna- kiedyś 300l słodkiego z paletkami, niestety zlikwidowane w trakcie przeprowadzki. Około rok temu podczas wizyty u mojego przyjaciela zobaczyłem jego zapierające dech w piersiach 600l słonego szaleństwa i od tego momentu wiedziałem, ze chciałbym założyć swoja własną solniczkę. Niestety z powodu pól-rocznego wyjazdu za granice postanowiłem odłożyć realizacje mojego pomysłu. Nie zmarnowałem jednak tego czasu i w marcu 2009 roku zalogowałem się na forum. Przez ponad 12 miesięcy przyglądałem się i zbierałem niezbędną wiedzę a także wielokrotnie konsultowałem moje często dziwne :p pomysły z Piotrem- osobą bez, której nie powstałoby moje akwarium. W tym miejscu chciałbym Ci PODZIĘKOWAĆ za pomoc w planowaniu i realizacji mojego małego słonego akwarium. :whip

A teraz slow kilka o samym akwarium. Zdecydowałem się na wybór dość popularnego, jak ostatnio widać na forum, zestawu Reef MAX. Dodatkowo dokupiłem

-cyrkulacje Tunze 6025

-13 kg żywej skały

-9kg żywego piachu

-zalałem w 100% wodą z działającego akwarium.

W pierwszej komorze zmieniłem filtracje na Chemi-pure i purigen oraz zostawiłem część bio-kulek (raczej w celu wyciszenia wody niż filtracji :bow ) Fabryczne świetlówki na razie pozostawione bez zmian i świecą 12h aktynika i 10h białego

W ten sposób po złożeniu wszystkiego w jedna całość wygładało to tak:

3740-puste.jpg

3740-skala metne.jpg

3740-ostateczne ustawienie.jpg

Po kilku dniach zauważyłem pierwsze ślady życia. Na skale pojawiła się cała masa rurówek (około 20 szt. w tym dwie czerwone), kilka sztuk kiełży, 3 ślimaki stomatella, 1 jeszcze niezidentyfikowany krabik(ciężko zrobić zdjęcie, ma około 0,5cm szybko się chowa i jest raczej nieśmiały ale po szczypcach wygląda raczej na glonożerce), małż oraz 3 jak się potem okazało wieloszczety:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=255337#255337

kiełż

3740-kielz.jpg

Krab porcelanowy

3740-krab porcelanowy.jpg

małż i stomatella

3740-malz i stomatella.jpg

zoa na spróbowanie

3740-zoa 1.jpg

glony

3740-dojrzewanie.jpg

*malutkie kropki na przedniej szybie to jajka ślimaków (nasariusów), które złożyły je tam 3 dnia po wprowadzeniu do akwa oraz coś ala małe kiełże biegające po szybie.

Tak więc w obecnym momencie w 3 tygodniu funkcjonowania akwa w zbiorniku znajdują się:

Ślimaki

stomatella 3 szt

turbo

tectus

nasarius 5 szt

Kraby

krab jeszcze nie zidentyfikowany lokator

krab porcelanowy

wężowidło

Jak widać na zdjęciach miałem już małą plagę algi brunatnej która cofnęła się już w 90% a w obecnej chwili akwarium jest całe zielone.. ale zaobserwowałem, że zielone glony też się już cofają. Myślę, że spora w tym zasługa ekipy sprzątającej która ma ogromny apetyt :bow

W najbliższym czasie planuję zakup 2 dodatkowych ślimaków (po sztuce Tectusa i Turbo) Krewetki czyszczące (2 szt.)

W troche dłuższej perspektywie czasu chciałbym dołożyć:

-rozgwiazdę piaskową

- 2 błazny

-cinctusa

-może hexatemie

-może mandaryn picturatus

Mile widziane uwagi i komentarze a także krytyka :p

W następnym podejściu postaram się wrzucić trochę więcej i napewno lepszych jakościowo zdjęć.

Pozdrawiam

Artur :p


[105 l] ReefMAX, start 20.04.2010 ::: 13kg LR, 9kg LS ::: Cyrkulacja Tunze 6025 ::: oświetlenie 3 x 24W + nocny LED

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=28572&n=last#bottom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolejnego ReefMAX-a.

Napisz czy wywaliłeś te waty z 3 komory i jak Ci działa odpieniacz.


Borsuk nie żyje !!! :(

4669-2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz dziala mi calkiem niezle wywala ladna brazowa piane... niestety dosc mokra ale on chyba poprostu tak dziala :)

Natomiast jezeli chodzi o te fizelinowe patyki z 3 komory to chwilowo jeszcze je mam ale planuje tam zainstalowac bio-paletki.

Chcialbym to zrobic z pompka Eheim 600 z regulowana wydajnoscia. Jesli chodzi o sam filt przelewowy to w gre wchodzi albo DIY http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=28576&n=last#bottom albo sa tez dwie inne (napewno drozsze)opcje

-filtr przelewowy AM SR/HR400 (okolo 200zl)

-Grotech UF-070 (okolo 250)

w najblizszym czasie postaram sie podjechac do sklepu i pomierzyc to czy zmiesci sie do 3 komory. A Ty jak rozwiazales kwestie 3 komory w panelu?


[105 l] ReefMAX, start 20.04.2010 ::: 13kg LR, 9kg LS ::: Cyrkulacja Tunze 6025 ::: oświetlenie 3 x 24W + nocny LED

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=28572&n=last#bottom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadziłem małą pompkę aqua szuta z 1 kolankiem i 2 rurkami od deszczowni i miesza mi się absorbent kenta na okrzemki.


Borsuk nie żyje !!! :(

4669-2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolejnego posiadacza tego zbiornika :)

Nie ma co narazie krytykowac.. wszystko ładnie idzie. U mnie fizelina nadal siedzi, ale będę się przyglądał Twoim staraniom dot. peletów - sam się nad tym zastanawiam.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powitać nowego:kapelusz

Czytałem trochę i się dowiadywałem o bio-paletach i...

W reefmax-sie odpadają za słaby mamy odpieniacz co może za skutkować jeszcze gorszym odbiciem na NO2, NO3 i PO4...

Ale każdy ma swoje zdanie i ja mam właśnie takie jeśli chodzi o reefmax-a i bio-palety.

U mnie działa wszystko jak fabryka dała i jest ok, a było tyle komentarzy na temat bio-bali i tych patyków z fizeliną... W tym tygodniu w dwóch koszykach z bio-balimi załaduje chemipur i purigen.

Pozdrawiam:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie w reef-max moczę kulki tydzien i narazie bez zmian

a odpieniacz pieni jak pieni i tyle jak by było dużo więcej związków to chyba by dawał radę, bo u mnie nieraz brudną kleistą pianę wywala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Sprytny - tez slyszalem i czesciowo podzielam opinie, ze do palet przydalby sie mocniejszy odpieniacz ale chyba mimo wszystko sprobuje troche porzezbic w tym temacie. A jak "serwisujesz" patyki z fizelina? wymieniasz co jakis czas, pluczesz?

@ MiQ - wiem, ze po tygodniu nie mamy za bardzo o czym rozmawiac jesli chodzi o efekty dzialania palet w Twoim zbiorniku ale napisz prosze, jak to rozwiazales technicznie? ktora komora? jaka pompa itp.

Z nowosci bylem dzis w AquaMedic na malych zakupach. Kupilem Mitraxa, Nasariusy z ciekawa skorupka (czarna z zoltymi paskami) dwie krewetki czyszczace i absolutnie wspaniale zwierzatko... Dollabelle :) pogromce glonow. Niestety dzis juz mam zgaszone swiatlo i nie chce stresowac zwierzakow ale jutro zrobie kilka zdjec i zaladuje na forum.

Pozdrawiam i ide ogladac Pudziana :)


[105 l] ReefMAX, start 20.04.2010 ::: 13kg LR, 9kg LS ::: Cyrkulacja Tunze 6025 ::: oświetlenie 3 x 24W + nocny LED

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=28572&n=last#bottom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten żółto-czarny to chyba nie nasarius bo nasariusy to kopiące ślimaki chyba a ten czarno-żółty u mnie na skałach siedzi

moje akwarium + peletki:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=254027#254027

filtr jest w pierwszej komorze (przed odpieniaczem), pompa maxi-jet 1000 i na pewno jest za duża bo zawór przykręcony na połowę i jeszcze przepływ mógłbyć mniejszy a jak się skręci zawór to pompa zaczyna hałasować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patyki z fizelina przy każdej podmianie wody dokładnie pukam wodą którą spuściłem z podmiany.

Nie dowiadywałem się jeszcze ile nowa fizelina kosztuje jak toś wie niech da znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ sPRYTny - tu masz dwa linki do fizeliny:

patyki z fizelina (dopasowane do ReefMAX)

http://sklep.acropora.pl/Filtry_grzebienowe_do_REEFMAX-917.html

a tu masz sama fizeline

http://www.sklep.aquamedic.pl/index.php/product/show/id/5906

ogolnie nie jest to zbyt droga sprawa

@ MiQ, Zielony Minaj - macie 100% racji to nie nassariusy ale z budowy bardzo podobne i o dziwo wiekszosc sie kopie w piasku :). Bella wspanialy zwierzak, w mojej opinie wyglada jak maly hipopotam :) ale cudownie sie gimnastykuje zeby powyzerac glony z wszystkich zakamarkow. Co do jej diety to tez slyszalem, ze jak skoncza sie glony (co narazie mi nie grozi :) ) to moze byc problem z jej wykarmieniem. Czy ktos z Was probowal ja karmic czyms innym? np suszone algi? MiQ bardzo fajnie rozwiazales temam paletek. Poczekam chwile az beda jakies efekty w Twoim zbiorniku :) i wtedy zaczne cos dlubac

Przejzalem sporo watkow z waszymi ReefMAXami... czy tylko ja mam jedna pompe cyrkulacyjna? Przygladalem sie wielokrotnie i nie znalazlem martwych stref ale patrzac na wasza podwujna cyrkulacje zaczynam miec pewne obawy czy nie kreci sie za slabo.

Troche sie sciemni to zrobie troche zdjec i zapakuje na forum :)

Pozdrawiam!!!


[105 l] ReefMAX, start 20.04.2010 ::: 13kg LR, 9kg LS ::: Cyrkulacja Tunze 6025 ::: oświetlenie 3 x 24W + nocny LED

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=28572&n=last#bottom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minal juz miesiac czasu odkad odpalilem mojego ReefMaxa i zaczynam sie zastanawiac jak mozna rozwiazac problem automatycznej dolewki w tym zestawie. W glownej czesci zbiornika jest praktycznie caly czas taki sam poziom wody wiec jedyne miejsce gdzie mozna byloby zamontowac dolewke to pierwsza komora w panelu.

ja znalazlem narazie takie dwa rozwiazania:

1) dosc popularna dolewka Witka: http://www.allegro.pl/item1018714831_czujnik_poziomu_wody_aquawitt_02.html

myslalem o rozwiazaniu grawitacyjnym ze zbiornikem na RO postawionym na szafce powyzej akwa

2) ciekawe urzadzanie http://www.allegro.pl/item1042740977_automatyczna_dolewka_shark_aquatrend.html

Czy ktos z Was rozwiazal juz w swoim RM ten problem lub ma jakis pomysl jak to zrobic?

Pozdrawiam i zachecam do dyskusji :clapping


[105 l] ReefMAX, start 20.04.2010 ::: 13kg LR, 9kg LS ::: Cyrkulacja Tunze 6025 ::: oświetlenie 3 x 24W + nocny LED

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=28572&n=last#bottom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wywalisz koszyki z bio-balami i zastosujesz grzebień tak jak to zrobił np. kapuhy,

będziesz mógł zastosować automatyczną dolewkę w pierwszej komorze.

Co do systemu automatycznej dolewki..

Nie wiem jak Tobie ale mi średnio woda odparowuje około 1L/24h nie za wiele moim zdaniem.

Jak kupisz sobie taką dolewkę to musisz mieć też jakiś baniak na wodę by z niego automatyczna dolewka pompowała Ci wodę do RM. Jak juz pewnie wiesz woda RO nie może za długo stać wiec jaki chcesz mieć ten zbiornik na RO 2L?? hmm..

Proponuje Automatyczną dolewkę z elektor-zaworami założonymi na osmozę np. coś takiego Allegro + drugi czujnik zabezpieczający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.