Skocz do zawartości
Luki

watchman gobby+alpheus..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy ktos posiada w swoim baniaku takie zestawienie i czy faktycznie one zyja w tzw. symbiozie?

pozdro


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk kupił sobie babkę i krewetkę - nie wiem czy akurat te


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Luki ja kupiłem ze 2tyg temu w Berlinie.

Yellow Watchman gobby i alpheus sp. (tiger pistol shrimp).

Rewelacja polecam. Gobby jak patrol rutkowskiego czai się przy norce i pilnuje zeby krewetce nic sie nie stalo. Kreweta za to za zarciem biega (dziela sie po polowie) i kopie norki jak komunista vietkongu (wyjscia awaryjne kilka opcji :) ). Tylko z piachem biega jak spychacz - lepiej zeby w poblizu nie bylo nic co moze zasypac. Dlatego wymagają grubej warstwy piachu.

Krewetke widać niezbyt czesto ale nie ma jakis wielkich problemow zeby zobaczyc jak sobie te zaskakujace duo spaceruje w dzień. Nie oddalają sie jednak daleko od norki - wiec nie sa to najaktywniejsze zwierzaki w akwa.

Tu zdjecie czesci ekipy 1 dni po wsadzeniu nowych zwierzakow. Nowe strasznie zainteresowane ale przyjeły zwierzaczki bezstresowo (jedynie slimak dla techmexa gdzies mi sie zapodział bo go znalezc od tygodnia nie moge)

818-ekipa.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super

Moje pytanie jest nastepujace: Czy ty je kupiles jako "parke" czy poprostu same sie dobraly w twoim akwa?

pozdro


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako parkę - bo jak kupisz osobno to nie masz pewnosci ze ten rodzaj krewetki pistoletowej pasuje danej babce - choć jeśli to alpheus sp. to nie powinno byc problemu.

Aha no z yellow watcham gobby to raczej nie problem ale możesz miec kłopoty z kupnem samej krewetki potem bo u nas raczej sie krewetek pistoletowych nie sprowadza bo ludzi irytuje ich strzelanie i nie ma chętnych - więc zamów parkę.

Co to "wystrzałów" krewety to jeszcze nie słyszałem ale w nocy w biurze mnie nie ma a ona podobno zazwyczaj w nocy sobie "strzela"


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta kreweka pistoletowa co żyje w raz z tym gobbym to ta krewetka zaciekle tepiona przez ludzi co dostają ją z żywą skalą??


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie.

Tobie chodzi o krewetkę modliszkową (mantis shrimp) a ona "raczej" nie ma wspólasów :) - no chyba że trzyma ich na obiad.

Ta krewetka sparowana z gobbym to krewetka pistoletowa (pistol shrimp) - też nie jest zazwyczaj mile widziana w zbiorniku i ludzie ją często tępią, ale to raczej ze względu na irytujące odgłosy wystrzałów jakie w nocy wydaje. Alpheus sp. (obejmuje sporo podgatunków) jest nieszkodliwy - choć inne większe krewetki pistoletowe (nie alpheus) potrafią "zaszaleć" w akwarium.

Odgłosy wystrzałów powstają gdy krewetka szybko "strzela" szczypcami. Szybkość zamykania szczypca jest tak duża że pęd wody wraz z falą dzwiękową wydostającej się ze szczypca potrafi ogłuszyć ofiarę - oczywiście do dalszej konsumpci :)

Tyle przynajmniej wyczytałem kiedyś gdy zachorowałem na tą parkę.

Alpheus sp. jest tak malutki ze jedyne na co mogłby zapolować to małe wieloszczety.

Choć ostatnio mi ślimak techmexa zaginął w akwarium i mam nadzieje ze odpoczywa po jedzeniu gdzieś w kokonie przez ostatnie 10 dni ale coraz bardziej spod byka patrze na mojego arrow craba i na ukwiałka heteractis magnifica bo to jedyni kandydaci na morderców 4cm ślimaka - mój alpheus ma niecałe 3cm więc to nie on.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smk a jak wpusciles to towarzystwo wzajemnej adoracji do akwa to od razu znalazly sobie swoj kacik czy trwalo to jakis czas?

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz patrzeć gdzie wpuszczasz krewetkę bo dopadnie pierwszego kamienia i wykopie przejścia podziemne jak vietkong w dosłownie kilka minut wywalając hałdy piachu w promieniu 10cm od norki. Więc jak masz jakieś korale na piachu to uważaj na nie.

Gobby zwiedził kawałek akwarium i od razu wrócił do krewetki (na zdjęciu u góry siedzi pod głazem po lewej ale nie wysilaj sie bo nie zobaczysz - jest w norze skryta). Wszędzie wędrują razem.

Niestety po kilku dniach przeniosła się cała ekipa do innej części akwarium gdzie ich już tak dobrze nie widać. Krewetka przez noc wywaliła w tylną część akwarium chyba z 10cm dodatkowej warstwy piachu tworząc przy tym sieć korytarzy i wyjść. Powodem musiała być za mała warstwa piachu w pierwszej obranej pozycji - także sporo piasku lub drobnego żwirku w akwa musisz mieć.

W jej starej norce zamieszkała sobie moja nowa dartfish

818-dartfish.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, bo wczoraj zakupiłem Alpheusa i diamond watchman gobby. Po wpuszczeniu do akwa krewetka z predkoscia swiatla spierdzielila pod pierwsza lepsza skale a gobby siedzial bez ruchu jakies pare godzin. Jak narazie krewetka gdzie przekopuje sobie norki bo wywala troche zwirku a rybek siedzi jakis sploszony pod skalka ale nie a w ktorej sie schowala krewetka tylko z drugiej strony akwa. Od czasu do czasu wychyla sie spod tej skaly i siedzi nieruchomo. Mam nadzieje ze sie spikna jakos i dogadaja , hehe :)

pozdro


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A techmex tak na tego ślimaka czekał:):)

Oby się znalazł:):):D:) Bo był bardzo ładny:D:D:D


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rosiczka miej wiare - nie "był" tylko mam nadzieje że "jest" :) :) :D

Luki - a kupiłeś je jako parkę? w akwa sklepowym wcześniej były razem? Poszperaj czy ten gobby z tą krewetką żyje razem.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie szperalem i wynika z tego ze tak, moga byc razem ale w sklepie siedzialy osobno i nie wiem czy to byl madry zakup, hehe


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No watchamn juz powoli zadomowil sie w akwa, zaczal odplywac od tej skalki przy ktorej waruje, hehe

A krewetka kopie tuneliki ale siedzi praktycznie caly czas pod jedna skalka i co jakis czas wystawia szczypce. Zobaczymy, pozyjemy, moze cos z tego bedzie.

pozdro


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o strzały TO SĄ GENIALNE jeśli tylko większa ryba się zbliży zbytnio do norki to łup! Nie wiedziałem ze zwierzak 3cm może być tak głośny (ale nie jest to uciążliwe). Z C. cintus (ten żółty ze zdjęcia na górze) mieszkały sobie po sąsiedzku ale mi cintus gdzieś zaginą podczas wyjazdu

:)

I niem mam pojęcia co go zjadło..... podejrzewam krewetkę boksującą to bydle nocą mi poluje ...

Ale następną babke będziemy mieli na 100%


Garfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.