Skocz do zawartości
slawomirdyl

Wywaliłem akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba wywaliłem akwarium w powietrze :banghead przez głupotę zachciało mi się podnieść kh. Ph spadło gwałtownie i wynosi 7,80 w ciągu dnia korale zaczeły od spodu bieleć. Zrobiłem podmiankę 20 % ze zbiornika

ustabilizowanego. Teraz czekam co dalej, to co mogłem wywiozłem do kolegi :banghead


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH 7.80, to moim skromnym zdaniem nie przyczyna. W nocy, zwłaszcza nad ranem taka wartosć się może utrzymywać i nic się nie dzieje. Ja też kiedyś zaliczyłem ostry spadek pH przy sorbencie fosforanów AM i jakoś wszystko przeżyo.

To bielenie to chyba raczej coś innego?

Ale niech inni się wypowiedzą.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie w nocy tyko teraz


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#258669 slawomirdyl :

Chyba wywaliłem akwarium w powietrze :banghead przez głupotę zachciało mi się podnieść kh. Ph spadło gwałtownie i wynosi 7,80 w ciągu dnia korale zaczeły od spodu bieleć. Zrobiłem podmiankę 20 % ze zbiornika

ustabilizowanego. Teraz czekam co dalej, to co mogłem wywiozłem do kolegi :banghead

Sławku, a czym podnosiłeś kh?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#258681 kosek :
#258669 slawomirdyl :

Chyba wywaliłem akwarium w powietrze :banghead przez głupotę zachciało mi się podnieść kh. Ph spadło gwałtownie i wynosi 7,80 w ciągu dnia korale zaczeły od spodu bieleć. Zrobiłem podmiankę 20 % ze zbiornika

ustabilizowanego. Teraz czekam co dalej, to co mogłem wywiozłem do kolegi :banghead

Sławku, a czym podnosiłeś kh?

NaHCO3


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#258704 kosek :
#258693 slawomirdyl :

NaHCO3

W takim razie coś dziwnego się stało z pH, bo soda do pewnego poziomu podnosi pH, a im wyższe KH tym pH bardziej stabilne.

Można zapytać ile tego dałeś i w jakim czasie?

Właśmie to mnie zastanawia ? Zawsze dawałem ballinga 100 ml na 800 L w obiegu zaprzestałem na miesiąc bo mi wapno i magnez podskoczył i zbijałem te parametry, podnosząc kh lałem tylko sodę w tych samych ilościach

czyli 100 ml


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, ph 7,8 nie jest złym wynikiem. U siebie w akwa mam wieczorem 8,0 , a o 7.00 rano 7,6 i wszystko oki. Korale bieleją z bardzo wielu przyczyn, choć jedną z nich jest niskie ph, ale raczej poniżej 7,5. Nie napisałeś jakie miałeś kh i o ile nastąpiła zmiana (jaki był skok). Gwałtowne skoki kh również wpływają na kondycję korali i to bardzo. W moim akwa korale bielały bo za mało było papu. Choć i ja zastanawiam się nad podniesieniem ph do granicy 8,2 w ciągu dnia i 7,8 nad ranem.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobilem błąd zbyt gwałtowny skok kh


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki skok ? Ile masz teraz?

Przyjmij to niestety spokojnie. Jak juz bieleja to gwaltowne nastepne zmiany pogorsza sytuacje, sam wiesz.

Ale tytul mrozi krew!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#258723 Stani :

Jaki skok ? Ile masz teraz?

Przyjmij to niestety spokojnie. Jak juz bieleja to gwaltowne nastepne zmiany pogorsza sytuacje, sam wiesz.

Ale tytul mrozi krew!

Z 8,2 na 7,8 w ciągu dnia w okresie tygodnia :banghead


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie to. Powiedz jak zmieniles kH z ilu na ile w jakim czasie ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 8 na 9 przez 5 dni lejąc po 100 ml dziennie oraz dozując stront 60 ml tygodniowo i jod ze trzy krplelki dziennie. Zmieniłem sól na TM bio activ na momęt czyli 4 podmiany na ocean instant żeby zbić Ca i Mg bo przesadziłem z ballingiem


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie może być kh , ja zwiększyłem kh z 8 na 9,6 w ciagu jednej dolewki.

I nie było żadnych problemów , na pewno dobrze karmisz korale ? nie masz za sterylnego akwa ? Jak po4 i no3 ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że teraz jest w modne "sterylne akwarium" ale to nie to

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też uważam ze to nie kh kiedyś podskoczyło mi w 3 dni z 8 do 11 i wszystko było ok


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną nie jest gwałtowna zmiana KH ani pH. Przynajmniej wydaje mi sie to bardzo wątpliwe. Uważam, że może być to bardziej dramatyczne zachwianie równowagi jonowej powstałe w wyniku lania samego NaHCO3. Ballinga trzeba zawsze lać w równych dawkach. W prawdzie CaCl2 można "niby" lać oddzielnie bo HCO3 powstaje samoistnie z wody i dwutlenku węgla (atmosfera i woda w akwarium) jednak samego wapnia nie da się wyczarować. Twardość jest więc pdniesiona "sztucznie" i ma sie nijak do rzeczywistej zawartości równoważnych jonów Ca2+ + 2HCO3-. Dodatkowo zachiwany stosunek molowy jonów Cl- i Na+ nie wynosi wtedy 1:1 i nie powstają odpowiednie ilości chlorku sodu (tak jak to obliczył Balling). Wprowadzasz same jony Na+ i HCO3-, które są bezuzyteczne bez równoważnych jonów wapnia (szkielet koralowca = 99%CaCO3). Dlatego tak ważne jest lanie równych dawek ballinga. Nawet jeżeli lejąc równe dawki twardość nie jest wzorowa to nie jest to groźne. Ponadto lanie samego NaHCO3 powoduje spadek stężenia wapnia w wodzie, który możesz mieć teraz na dramatyczne niskim poziomie. Co pokazują testy na wapń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#258771 PanMandaryn :

Przyczyną nie jest gwałtowna zmiana KH ani pH. Przynajmniej wydaje mi sie to bardzo wątpliwe. Uważam, że może być to bardziej dramatyczne zachwianie równowagi jonowej powstałe w wyniku lania samego NaHCO3. Ballinga trzeba zawsze lać w równych dawkach. W prawdzie CaCl2 można "niby" lać oddzielnie bo Załuż swój wątek powstaje samoistnie z wody i dwutlenku węgla (atmosfera i woda w akwarium) jednak samego wapnia nie da się wyczarować. Twardość jest więc pdniesiona "sztucznie" i ma sie nijak do rzeczywistej zawartości równoważnych jonów Ca2+ + 2HCO3-. Dodatkowo zachiwany stosunek molowy jonów Cl- i Na+ nie wynosi wtedy 1:1 i nie powstają odpowiednie ilości chlorku sodu (tak jak to obliczył Balling). Wprowadzasz same jony Na+ i HCO3-, które są bezuzyteczne bez równoważnych jonów wapnia (szkielet koralowca = 99%CaCO3). Dlatego tak ważne jest lanie równych dawek ballinga. Nawet jeżeli lejąc równe dawki twardość nie jest wzorowa to nie jest to groźne. Ponadto lanie samego NaHCO3 powoduje spadek stężenia wapnia w wodzie, który możesz mieć teraz na dramatyczne niskim poziomie. Co pokazują testy na wapń?

Tu masz chyba rację, przy zbijaniu wapnia mogło polecieć ph, ale wapń i magnez o wzorcowych parometrach, problem pojawił się przy dodawaniu NaHCO3 jako jednego suplemętu z ballinga.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wapń jest na dobrym poziomie to znaczy, że wczesniej musialo być go naprawdę dużo :) Teraz trzeba spokojnie obserwować akwarium, bo przywrócenie równowagi bedzie długotrwałe. Można wlać tyle CaCl2 ile się wlało NaHCO3 (oczywiście minus % tego co zabrały podmiany). Celem jest stworzenie równowagi z ballinga: 2[Na/Cl] i Ca/HCO3 w stosunku 1:1. To potrwa, bo trzeba skorelować to z naturalnym spadkiem CaCl jaki będzie miał miejsce w wyniku konsupmcji wapnia. Inny sposób.. dramatycznie duże podmiany z dojrzałego akwarium w celu usunięcia z akwarium jonów zaburzających równowagę. Swoją drogą ciekawe jak to wpływa na pozostałe pierwiastki śladowe. Tutaj mogę tylko przypuszczać, że mogły powstać osady trudnorozpuszczalne niektórych mikroelemntów. W związku z tym postawiłbym na podmiany. To rozwiązanie powinno być skuteczne i bezpieczne. Nie ryzykowałbym jednak lania CaCl2 zwłaszcza gdyby moje rady okazały sie błędne - znam sytuacje tego zbornika bardzo pobieżnie. Dodatkowo trudno jest odtworzyć ile faktycznie się tego NaHCO3 wlało i jak bardzo równowaga jest zaburzona. Dobrze by było gdyby ktoś jeszcze to potwierdził zanim zostaną podjęte jakiekolwiek działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.