Skocz do zawartości
deral

Lampa LED powered by Cree

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jak sami wiecie temat led jest na topie. Jedni strasznie zachwalają jakie to światełko fajne i same achy i ochy wysyłają pod adresem lamp LED. Drudzy sceptycznie podchodzą do tematu, że wykresu nikt na par czy pur czy coś tam nie chce pokazać, że żadnych testów na potwierdzenie cudowności LED nikt nie zrobił, że światło lipa w porównaniu do substytutów (ci prawdopodobnie nigdy styczności z LED nie mieli). Ja należę do grupy pierwszej i postanowiłem sklepać sobie lampkę.

Koszt projektu około 600 dolarów. Nie drogo się wydaje w porównaniu z lampami oferowanymi przez dystrybutorów w sklepach. Moja lampa niestety nie posiada wszystkich tych bajerów, które posiadają lampy dostępne w sklepach. Jedynie mam regulację natężenia światła na obiegu zarówno białym jak i niebieskim (regulacja potencjometrami). Brak wschodów i zachodów słońca, niestety. Być może jednak niedługo zrobię coś takiego na ARDUINO. Mam nawet projekt i schemat wykonania gotowego projektu. Zainteresowanym mogę wysłać na priv.

Do projektu wykorzystałem następujące materiały:

24 x CREE XP-G R5 Cool White XPGWHT-L1-0000-00H51

24 x CREE XR-E Royal Blue XREROY-L1-0000-00A01

2 x radiator (41cm x 21cm)

4 x Mean well ELN 60-48P

4 x 80mm wentylatory 14dBA

klej-pasta termoprzewodząca Arctic Silver Premium

kable zasilające, kabelki do ledów, jakieś tam kontowniki aluminiowe i parę śrubek

Głównym elementem są ledy. Na fotce XR-E royal blue

4070-p1000549.jpg

Radiatory (znalazłem zdezelowaną miarkę z centymetrami żeby nikt cali nie musiał przeliczać :-) )

4070-p1000550.jpg4070-p1000551.jpg

4070-p1000555.jpg

No i kleimy. Nie stosowałem dodatkowych śrubek żeby przymocować LEDy. Arctic Silver klei wystarczająco dobrze. Nie ma specjalnych problemów jednak żeby ewentualnie LEDy odkleić (przetestowane).

4070-p1000569.jpg

Zasilacz i driver w jednym.

4070-p1000577.jpg

Śmigło (mam takie cztery, po dwa na radiator).

4070-p1000580.jpg

Wszystkie LED polepione do radiatora.

4070-p1000585.jpg

4070-p1000588.jpg

Podłączyłem dwie baterie 1,5V do drivera, żeby sprawdzić czy LEDy, które polutowałem odpalą. Wszystkim robiącym projekty proponuję sprawdzić LEDy zanim przykleimy do radiatora. 2 baterie paluszki i jedziemy każdego LEDa. Ja tego nie zrobiłem i dlatego wiem, że LEDy można okleić :-)

4070-p1000593.jpg4070-p1000594.jpg

Niebieskie ustawiłem na 0,8 A a białe na 1A żeby ich nie przesilać za bardzo.

4070-p1000602.jpg4070-p1000604.jpg

Tak wygląda lampka z przodu i z tyłu.

4070-p1000595.jpg4070-p1000599.jpg

Zostało mi jeszcze parę poprawek w wyglądzie i dopieszczenie lampki. Ale szczerze czasu brak i prawdopodobnie lampka będzie musiała poczekać. Mimio wszystko leży już na akwa i muszę powiedzieć, że światlo robi wrażenie. Pod niebieskim korale wyglądają jakby były radioaktywne, coś w stylu białej koszuli pod ultrafioletem. Wcześniej miałem T5. Porównać tego ze sobą nie można, poprostu jest przepaść pomiędzy T5 a LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no super to wygląda jeszcze tylko jak bym mógł prosić no ,ale to możesz później oczywiście to jak ledy łączyć :/ :)


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny opis fajne foty, ale brakuje najważniejszego fotki jak to wisi nad akwarium :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno wywaliłem na śmieci fajny i spory radiator od wzmacniacza samochodowego, a może komuś by się przydał to takiej lampy.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Położyłem na akwarium. Moje akwa to akryl z badziewiastymi wzmocnieniami od góry i pokrywą czarną błyszczącą, która jest identyczna jak szafka. Wszystko akryl, ogólnie bardzo ładne (według mnie), tylko pomiędzy akwa a pokrywą mam tylko 10,5 cm wolnego miejsca. Nie zamierzam zmieniać pokrywy więc będzie jak jest. Lampa leży jakieś 4 cm od powierzchni wody dlatego nie stosowałem soczewek. Co do fotek, cienki ze mnie fotograf i sprzęt bylejaki. sPRYTny pewnie by się przydał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednego driver'a zasilane jest 12 LED'ów? Fajna lampka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#259772 parman :

Z jednego driver'a zasilane jest 12 LED'ów? Fajna lampka :)

Tak mój jeden driver zasila 12 LEDów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te ledy XP-G to dokladnie z jakiego binu sa ?

Pozdrawiam i gratuluje lampy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#259789 pikaczu2000 :

A te ledy XP-G to dokladnie z jakiego binu sa ?

Pozdrawiam i gratuluje lampy :)

Właściwie z każdego:0A, 0B, 0C, 0D, 0R, 0S, 0T, 0U, 1A, 1B, 1C, 1D, 1R, 1S, 1T, 1U, 2A, 2B, 2C, 2D, 2R, 2S, 2T, 2U, 3A, 3B, 3R.

Teoretycznie najgorzej około 6500K ale i tak dużo lepiej niż moje T5 12000K (moje obserwacje).

Jeżeli chodzi o niebieskie tu masz link http://www.cree.com/products/pdf/XLamp7090XR-E_B&L.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaopatrzylem sie w 1b XP-G. Mam nadzieje ze nie bedzie tragedii.

A czy bedziesz mial jakies zabezpieczenie przed parujacą wodą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Powiedz deral ile Cię to wyszło :) w przeliczeniu na firmowe lampy w USA ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie super, czy dałeś jakąś osłonę na LEDy przed wilgocią i wodą? ja osobiście dorzuciłbym jeszcze 2xT5.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje fajna lampka.

Tylko zastanawiam się dlaczego postanowiłeś kable puścić górą na widoku, zamiast dołem gdzie nikt (poza rybkami) ich nie widzi? Meanwelle też wywaliłbym osobno bo generuja niepotrzebne ciepło.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pieknie, z takim zasilaniem kazdy moze juz sobie zrobic sciemniana lampe led i sciemniac czy to profiluxem czy PWM z wlasnego sterownika. Nawet umiejetnosci elektroniczne nie potrzebne ( tylko manualne :-) )

gratuluje rozwiazania. Ja bym jednak wywalil ten gaszcz kabli z radiatora, strasznie przydko to wyglada.

Zejdz 2 kablami w otulinie gdzies pod akwa i tam zasilanie - tak jak to sie normalnie robi.

Sam radiator z ledami wyglada ladnie, ale te kable juz nia - pamietaj - na koncowy efekt sklada sie i estetyka wykonania :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! A tak jeszcze zapytam: ledy o mocy 3 W? I czym sie różnią np. ledy CREE XP-G R5 Cool White XPGWHT-L1-0000-00H51 od CREE XPGWHT-L1-0000-00G51 R4? Czy to jakaś duża różnica (w cenie napewno) i czy można zastosować te R4? Czy ewentualnie można użyć diod XR-E na MCPCB? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie zabezpieczeniem przed parującą wodą jest cienkie plexi na akwa. Jak już wspomniałem akwa jest akrylowe (jak widzieliście akrylowe akwa wiecie o czym mówię). W planach cienka szybka ale dopiero może w przyszłym tygoniu.

Zako lampka wyszła mnie 600-650$. Nie chcę porównywać do markowych lamp bo to nie ma sensu. Poza tym w stanach jedyną dobrą lampą sprzedawaną na rynku jest PacificSun.

Arctic silver schnie 5-10 min. Nie odklei się na pewno.

Kable górą dlatego, że lampę przymocuję do pokrywy. Podnosząc pokrywę będę widział tylko część lampy z LEDami. Meanwell właśnie w tym miejscu, ponieważ nigdzie indziej dla nich miejsca nie ma. Przy czterech śmigłach po 9 godzinach wszystko zimne jak trup. W planie ściemniacz PWM.

Różnica pomiędzy CREE XP-G R5 Cool White XPGWHT-L1-0000-00H51 a CREE XPGWHT-L1-0000-00G51 R4 moim zdaniem żadna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@deral

Dzięki za odpowiedź. Te ledy mają po 3W mocy? Jakie dałeś drivery i na jakie natężenie są ustawione? I jakie wymiary ma zbiornik (długość i głębokość)? Przepraszam, że tyle pytań :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parman tak ledy mają 3W. Drivery to cztery Meanwell 60-48P. Białe LEDy (XP-G) chodzą na 1A, niebieskie (XR-E) chodzą na 0,8A. Akwarium ma wypukłą przednią szybę (bowfront), wymiary: długość 120cm, wysokość 50cm, szerokość 33cm do 43cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i rakieta stary, wpraszam sie na wizyte zeby zobaczyc jak to cacko dziala w warunkach bojowych :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie: natężenie prądu reguluje się na tych zasilaczach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee to wypasiony ten Mean Well :). Dzięki!

P.S.

Czym różni się model ELN-60-48D od ELN-60-48P? I tu i tu można podłączyć 12 szt. led?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.