Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

mam skałke z zoa zielone od 3 tygodni bylo ok rozmiar ma 10 cm dluga 8 wysoka zamontowalem hqi i gorna czesc zoa kurczy sie i mocno na zielono swieci a przy gruncie jest wszystko ok czy to moze byc ze ma zbyt duzo swiatla czy jest madrze ja przemieszczac ?


300 l zbiornik 80 l sump obieg 4500 cyrkulacjia 2x 5000 swiatlo 3x 14000 power compact 1x marine blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ,że moze być za duże swiatło ..przestaw ja w bardziej zaciemnione miejsce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje musiały się przyzwyczaić, w pierwszych dniach trochę potraciły kolorki ale teraz jest już wszystko ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniej barwne-mniej światła te bardziej ubarwione więcej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki rozumiem mniej swiatla mniej barw ale jednoczesnie sa coraz o mniesze i znikaja ale te tylko co rosną rosły ku gornej czesci skaly czycos nie tak ?


300 l zbiornik 80 l sump obieg 4500 cyrkulacjia 2x 5000 swiatlo 3x 14000 power compact 1x marine blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@luckystrike,przyczyna zanikania zoa moze tez byc zbyt duza cyrkulacja,ale wowczas juz najczesciej jak sie tak dzieje ,pojedyncze polipy sie samoistnie odrywaja w poszukiwaniu lepszego miejsca,lub brak jakiegos konkretnego pierwiastka sladowego,zoa nie tylko do wzrostu potrzebuja swiatelka,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zanikają zoa to mogą mieć jakiegoś pasożyta. Można spróbować wykąpać w roztworze wody utlenionej (na 1L wody ro 100ml wody utlenionej), około 20min. Jeśli mają dużo światła są bardzo krótkie i rozłożyste, jeśli mają mało robią się długie i polipy kierują ku górze. Spróbuj przestawić zoa w inne miejsce o innej cyrkulacji, po paru dniach powinieneś wiedzieć gdzie im odpowiada. Jeśli chodzi zaś o karmienie, to drobny pokarm jak najbardziej się nada, a oprócz tego można podawać witaminę C (cebion, cevikap) w płynie (co pomaga na wzrost, 2 krople na 100L wody raz w tygodniu), ja stosuję tą metodę od jakichś 3 tygodni i widzę pierwsze efekty, zoa które rósły bardzo wolno i się nie otwierały, nabrały kolorów, otwierają się i są pierwsze przyrosty.


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zniknely zielone zoa z jednej dosc duzej skaly. Najpierw przestaly sie otwierac a potem poprostu znikaly. Nic nie pomagalo, zostala gola skalka :googleye


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszkę nie do końca tematycznie ale też o zoa- mam pytanie - czy ktoś opatentował sposób jak ograniczyć wzrost zoa? bo potroiły swoją ilość w ciągu miesiąca i niedługo całą skałkę zajmą (dość sporą), odkąd zacząłem lać mleko rosną jak szalone (i te brązowe też się wybarwiły teraz są żółte prawie fluo)

a co do Twoich zoa- może masz jakiegoś lokatora co je podjada? u mnie część jest trochę zmasakrowana ale wiem że to zasługa pustelnika który generalnie muszlą obija wszystko i wszystkich ;/ po takiej nocnej wędrówce nie otwierają się później pół dnia, więc duże zwierzątka swoją nocną aktywnością też mogą je stresować. może masz np. wurdemanni która je podjada? (zakładając że za mocne światło i cyrkulacja nie są przyczyną)


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tej pory lałem pasteryzowane 2% w ilości 1 ml / 135 l ok. 5x w tygodniu, ale od tego tygodnia zacząłem lać 0% (chcę zobaczyć czy odpieniacz będzie po nim siadał tak jak po 2%, w końcu tłuszcze zmniejszają napięcie powierzchniowe wody).Generalnie po mleku wszystko lepiej zaczęło rosnąc, ale widać że zaczęły się też problemy z zielonymi glonami (podejrzewam że korale są w stanie przerobić całe mleko ale z ubocznymi produktami zwiększonego metabolizmu białkowego czyli azotanami już bakterie sobie nie radzą... zwłaszcza że dodatkowo karmię rybki mrożonkami). Mimo wzrostu takich zielono-brązowych glonów na szybach (w małej ilości, ale więcej niż wcześniej, takich "farfoclów"), testy Saliferta pokazują NO3 na 0. Zmiany te są jednak niewielki i glony dają się jak na razie opanować. No i w końcu leniwe turbo przerzuciły się z ogołoconej już do bieli skały na szyby :googleye


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupilem teraz w aptece 24H - JuvitC bede lal krople 1 na tydzien.

Do tego codziennie leje wodke.

Myslicie, ze oprocz tego lac jeszcze mleko? czy poczekac na rezultaty z witaminy C?

Juvit C

http://www.hasco-lek.pl/pl/index/html/id:613/act:show/pid:397/ptitle:JUVIT_C

na pudelku pisze, ze 1ml zawiera kwas askorbowy 100mg i substancje pomocnicze: glicerol, disodu edetynian i wode oczyszczoną.

Mam nadzieje, ze sie nadaje, kropelka juz poszla do baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#269409 LiZaRd :

na pudelku pisze, ze 1ml zawiera kwas askorbowy 100mg i substancje pomocnicze: glicerol, disodu edetynian i wode oczyszczoną.

myślę że w takich ilościach nie zaszkodzi baniakowi, edytynian sodu (EDTA) jest jednak chelatorem metali i wiąże mikroelementy (w tym magnez, wapń), a więc ogranicza ich dostępność dla organizmów w tym dla korali (ale z drugiej strony może też wiązać metale ciężkie np. miedź czy ołów!). EDTA rozkładany jest do dwuketonowych pochodnych, które nie są biodegradowalne i będzą się kumulowały. sama dawka śmiertelna EDTA to ok. 2g/kg masy... więc musiałbyś raczej wlać tego tony, ale nie wiem więc czy się nadaje do przewlekłego stosowania.

glicerol zostanie zmetabolizowany

a witamina C nie wyklucza mleka (podajemy je ze względu na białka rozpuszczalne w roztworach wodnych - albuminy które są trawione do aminokwasów), witamina C jest szybko utleniana w tej postaci (zwłaszcza w wysokim pH) - a więc jest niestała w naszych akwariach. Nie wiadomo w jaki sposób witamina C miałaby być zużywana przez korale lub jak ma pomagać. Wg Reef Central nie ma potwierdzenia naukowego na poprawę po wit. C, sam jeszcze poszukam jeśli dotrę do źródeł to napiszę :strutin

natomiast jeśli ktoś chciałby dawać aminokwasy a nie białka jak w mleku a nie chce przepłacać może spróbować alternatywę dla firmowych zawiesin aminokwasów - kwas L-asparaginianowy, np w tabletkach albo poszukać w formie do sporządzania zawiesiny.

na RC ostatnio sporo o tym piszą, ludzie twierdzą że asparaginian jest skuteczny w żywieniu korali, ponoć bardzo skutecznie działa na acropory. po prostu proszkują tabletki i wrzucają do sumpa, po paru dniach się rozpuści samo (w objętości malutkiej łyżeczki do testów saliferta). Nie jest to jednak chyba powszechna praktyka, więc ciężko obiektywnie ocenić skuteczność, ale myślę że warto się temu bliżej przyjrzeć :googleye


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje CEVIKAP i wstępnie muszę przyznać, że jest lepiej. A co do zanikania zoanthusow, to na amerykańskich forach, jest właśnie podany przepis na kąpiel w roztworze wody utlenionej, w samym ro, w samym ro (z tym samym ph co w baniaku), albo w roztworze płynu lugola. Ja stosowałem roztwór ro+woda utleniona, na 3 różnych odmianach, jedna nie przeżyła.


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daje 2 krople na 130L co tydzień. Na razie widać efekty, jedna odmiana (fiji super orange), która dosłownie pół roku wegetowała, jest otwarta w pełni i są już pierwsze przyrosty. Ale poczekam jeszcze z miesiąc aby potwierdzić skuteczność wit C, bo w sumie to trochę zbiegło się rozpoczęcie podawania wit c, ze zmianami w akwa (tj. cyrkulacja, biologia, parametry, światło), choć po wcześniejszych zmianach w akwa nie było żadnych zmian jeśli chodzi o zoa, natomiast po tej witamince, np. odmiana "eagle eyes" praktycznie podwoiła swoje rozmiary i generalnie zoa lepiej wyglądają, więc coś w tym jest. Możemy wrócić do tematu, za jakiś miesiąc. Wtedy będzie na pewno więcej wniosków.


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam temat zapisany, odswiezymy go za miesiac :strutin bede mial wtedy rowniez swoje spostrzezenia :googleye

moge prosic o link do Twojego baniaka? Glownie interesuja mnie te zoanthusy o ktorych piszesz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lizard przesłałem Ci foty na PW


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa dyskusja jesli ktos lubi zoa- ja lubie nawet bardzo,jestem w kraju ten tydzien ,jeszcze dzisiaj odwiedze apteke :),bardzo prosze o uaktalnianie tego watka tym bardziej,ze kolorowe rzadkie zoa sa moim zdaniem delikatne i maja wolne przyrosty pozdrawiam ps, enigma wyslij mi rowniez fotke jak mozesz


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#271680 lolek :

...kolorowe rzadkie zoa sa moim zdaniem delikatne i maja wolne przyrosty ...

Mam od Pa_blo zoa z granatowym srodkiem i zlotymi tipami. Przez ladne kilka miesiecy poprostu sobie siedzialy. Szczepka miala wielkosc troche wieksza od 5zl. W pewnym momencie jak ruszyly to musze je "karczowac", zeby nie zarosly calego akwa :)

A inne, pieknie krzewiaca sie zielone, bedac w tych samych warunkach nagle zniknely, o czym pisalem wyzej.

I tak bywa :/

Pozdrawiam wszystkich milosnikow tych pieknych stworzen


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.