Skocz do zawartości
matali1

54l start

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Kiedyś planowałem start piko rafki w kostce 25/25/25 i pisałem nawet o tym na forum, ale wkoncu ten zbiornik ostatecznie został przeznaczony na krewetkarium. Teraz po przypływie gotówki postanowiłem postawić coś wiekszego... Jest to standardowy zbiornik 60/30/35. Do solniczki już mam:

-pompę JVP-101 3000L/H

-oświetlenie 15W T8 aktynika + 24W T5 10000k

-odpieniacz DIY na kostkę

W akwarium planuje 2 błazenki + ukwiał dla nich i jakieś niewymagające miękasy oraz ok 5kg LR i 2,2kg LS:)

1. Nie chce stosować zadnych dodatków, chciałbym utrzymać pierwiastki potrzebne do życia korali tylko dzięki podmianom wody co tydzień ok 5L. Czy sól Kent będzie do tego dobra? Bardzo odpowiada mi jej cena która w porównaniu do polecanej TM pro reef wypada bardzo dobrze.

2. Czy jest ktoś na forum z Mińska Mazowieckiego kto dałby mi za piwo wode z podmianki z działającego zbiornika?

3. Cyrkulacja nie za duża?

4. Co jeszcze muszę dokupić?


akwarium zlikwidowane:( kiedys bedzie duuuzo wieksze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam;)

Może nie jestem super expertem ale postaram się w miarę możliwości i wiedzy pomóc;)

Ad1 W tak małym akwarium i przy planowanym dozowaniu mikroelementów wybrałbym jednak najlepszą polecaną sól którą z tego co widzę jest właśnie TM (KENT z pewnością jest uboższy)

Ad2 Jestem z innego końca Polski a nawet gdyby to dopiero urządzam swoją solniczkę:strutin

Ad3 Jeżeli głównie miękasy to chyba troszku dużo

Ad4 Przydałoby się RO+|DI(chyba że masz jakieś źródło tego typu wody), coś do mierzenia zasolenia (z tego co już zdążyłęm wyczytać salimeter JBL jest chyba najlepszą opcją jakość/cena), grzałkę, i chociaż podstawowe testy

Pewnie wiele rzeczy pominąłem więc niech wypowiedzą się inni bardziej edukowani:strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cyrkulacji to jednak 1 pompa 3tys to kiepskie rozwiazanie, 2 po ok 1500l/h bedzie lepszym rozwiazaniem.

Sol Kent jest tania ale tez malo wydajna,wiec bedziesz ją czesciej kupowal.Ja osobiscie nie bylem zadowolony z tej soli.Swietlowki biale polecam 15000K zamiast 10000K.

Pomysl jeszcze o automatycznej dolewce i chlodzeniu(wentylatorki komputerowe sie znakomicie sprwdzą).


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

@matali1

Z wodą mogę pomóc, ja używam soli Preis-Meersalz

do mnie masz niedaleko, możesz wpaść choćby jutro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki darek...napewno wpadne po wode...ale jeszcze nie teraz bo dopiero kompletuje sprzet...planuje za miesiac kupic skale wiec wtedy :strutin nie wiem czy oplaca mi sie kupowac osmoze jak potrzebuje 20l miesiecznie plus dolewki odparowanej...


akwarium zlikwidowane:( kiedys bedzie duuuzo wieksze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261223 matali1 :

dzieki darek...napewno wpadne po wode...ale jeszcze nie teraz bo dopiero kompletuje sprzet...planuje za miesiac kupic skale wiec wtedy :strutin nie wiem czy oplaca mi sie kupowac osmoze jak potrzebuje 20l miesiecznie plus dolewki odparowanej...

Latem moze parowac Ci z akwarium 1-2l wody na dobe,bedziesz wozil w bankach 80l wody miesiecznie?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z pompka mozesz pokombinować i dać ją na lustro wody bo tak to będzie wir, Peniek dobrze prawi lepsze by były mniejsze pompki poszukaj na targowisku często się ogłaszają morszczaki z takimi pompkami kolo 1,5 tys to na początek byś mógł 1 kupić i spróbować ustawić


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ja polecam tematy o podobnej wielkosci zbiornikach npa moj :-) mam ten sam zbiornik i mam koralie nano + 1 ale teraz bym 1 wymienil na nowa ewoution 1 bo jest chyba znacznie mniejsza filtr ro bardzo przydatny nawet przy 20 litrach miesiecznie nie ma problemu z lataniem gdizes po wode itp tygodniowo schodzi mi przynajmniej 10litrow wody co do ilosci skaly mam 8 a anwet 9kg i nie wydaje sie duzo wiec 5 moze byc ciut przy malo ale dojdzie ci skaly z zyciem jak bedziesz kupowal jakies miekkie czy grzybki, piachu mam z 7kg i jest ok przy 2kg bedzie to moze ok 1cm pewnie nawet i nie bo ja mam moze ze 3cm co do oswietlenia hmm ja mam swieltowki firmy blau i mam pozytywne zdanie ladnie kolory wygladaja przy tej kombinacji 3x24 15k ,blue i aktynika to chyba tyle z mojej strony mam nadzieje ze troszke pomoglem.


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie,w tak malym szkielku tylko zywa skala,zadnych substytutow.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie substytut...po paru miesiacach nie bedzie sie roznila od zywej


akwarium zlikwidowane:( kiedys bedzie duuuzo wieksze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwa morskie 3 lata a Ty wcale,ale widze ze wiesz lepiej.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek ma rację. Wskazana skała nie ma nic wspólnego ze skałą martwą stosowaną w akwarystyce morskiej. Widać, że to jakiś twór poddany nieciekawej obróbce. Stosuje się to chyba do akwarium z pyszczakami itp. Taka oszczędność pomoże Ci co najwyżej.. wysadzić akwarium. Już lepiej kup mniej, ale żwyej niż więcej 50/50. W tak małym zbiorniku dodatek martwej to niedobry pomysł. Już lepiej kup używaną za 25 zl/kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak przedmówcy, żywa skała z działającego zbiornika jest nawet lepsza niż frachtowa, z którą trzeba troszkę poczekać żeby się ustabilizowała, a z okolic Warszawy co chwilkę na targowisku masz oferty likwidacji zbiornika z LR nawet po 18zł za kg... za taką cenę naprawdę nie warto szukać suchej, zwłaszcza że później masz kuę frajdy jak coś z żywej zaczyna wyłazić albo wyrastać (moja skała kupowana z sumpa była obrośnięta małymi miękasami, makroglonami a ślimaków nagoskrzelnych to parę różnych powyłaziło... nie mówiąc o kiełżach które namiętnie się przeganiają w akwa czy krabach dzikuskach :clapping rurówkach które może nie zachwycają kolorami, ale potrafią sprawiać frajdę, kolorowymi wieolszczetami (które akurat systematycznie staram się odławiać bo mi rosną na potęgę) wężowidłami czy małymi rozgwiazdami - które akurat budzą największe zainteresowanie wszystkich moich znajomych :) )

a skała z sumpa nie jest obrośnięta algami wapiennymi (sporo osób ma obiekcje do skuteczności takiej skały jako medium filtracyjnego, skały, moim zdaniem nie do końca uzasadnionych ale jeśl iw nie weirzysz to szukaj właśnie skały z sumpa)

co do cyrkulacji- tak jak koledzy podkreślili, dobrze byłoby zrobić ruch z dwóch stron akwarium z przepływem objemującym całość, 2 pompki to rozsądna ilość, chociaż do miękkasów musisz coś słabszego dorwać (u mnie 6000 l/h w 130 l całkiem jepowykręcało tak że rosną w dość nienaturalnych pozycjach :))

odpieniacz kostkowy jest ok, polecam kostki AM i silny napowietrzacz (taki kilkuwyjściowy, zależnie od wielkości odpieniacza, ja mam ok 350l/h i pieni naprawdę fajnie - do suchej piany włącznie )

Pozdrawiam


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa startuje ok polowy czerwca. czekam jeszcze na pare przesylek. potem albo kupie zywa z erybki albo najchetniej z dzialajacego zbiornika:) wcale nie wiem najlepiej. po prostu zadalem pytanie i nie uzyskalem na nie odpowiedzi;)


akwarium zlikwidowane:( kiedys bedzie duuuzo wieksze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy mozna dac grys bazaltowy 0,5mm zamiast zywego piachu? w paru akwariach na forum widzialem takie rozwiazanie


akwarium zlikwidowane:( kiedys bedzie duuuzo wieksze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#263006 matali1 :

czy mozna dac grys bazaltowy 0,5mm zamiast zywego piachu? w paru akwariach na forum widzialem takie rozwiazanie

Na naszym forum,jestes pewny????

Niemozliwe.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 wyjatek,zreszta juz nie aktualny bo piach wymieniony.

Kup zwykly drobny piasek koralowy 7zl/kg. a z bazaltem daj sobie spokoj.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i kolejny problem. wkleilem do akwa panel boczny no i powstaje pytanie jak na niego nakleic tlo? przeciez z obu stron bedzie woda... mozna po prostu przykleic go na silikon od wewnetrznej strony akwa? jest to tlo niebieskie wykonane z plastiku. nie bedzie reagowalo z solanka?


akwarium zlikwidowane:( kiedys bedzie duuuzo wieksze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:kapeluszWitam. Jestem pierwszy raz na forum więc się przedstawię. Nazywam się May i mam 15 lat, od wielu lat posiadam 50l akwarium słodkowodne z wieloma gatunkami mniejszych rybek no i idzie mi dobrze. nawet bardzo ;D:clapping no ale trzeba się rozwijać tak więc zainteresowałam się akwarystyką słonowodną. Chciałabym przerobić całkiem moje akwarium słodkowodne na słonowodne ;D i wiem ze koszty będą wysokie...ale...chciałabym aby ktoś przybliżył mi tak bardzo dokładnie i szczegółowo wszystkie produkty jakie musiałabym kupić do 50- litrowego aquarium słonowodnego. te wszystkie pompy itp...no i włącznie z szacowaną ceną jeśli mozna prosic. oczywiście chciałabym aby znajdowaly się w nim rybki

bardzo zależy mi na małych błazenkach , kolcobrzuchach karłowatych, cardinals, damsels... proszę o radę, czy na początek przygody z akwarium słonowodnym są to rybki odpowiednie i jak to wszystko musiałoby wygladać prosze o przybliżenie i dokładny opis :)

z góry dziękujęi pozdrawiam ;* 8):):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta skała z allegro, którą pokazałeś wogóle nie nadaje się okrobnie muli o brudzi wodę na czerwono ma w sobie ogromne ilości nalotu kturego nie da suę wyczyścić. wiec nawet gdybyś miał akwa 1000l to i tak jest do niczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@May

Zdaje sie, ze kolcobrzuch to ryba, ktora powinna byc trzymana w slonawej lub nawet slodkiej wodzie.

Poza tym, zajrzyj do dzialu Nasze akwaria, masa ludzi relacjonowala zakladanie zbiornika od zera.


108L, 60x40x45cm, miniflotor, 2 x JVP-101, oświetlenie 6x24W, poki co skała dojrzewa :)

Start zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i zbiornik zalany! woda jest cala nowka ale dodalem cala fiolke bakterii na start. teraz aqwa stoi od 3 dni z 5,5kg odgazowanej skaly z erybki i 4,5kg suchego piachu i nie widze zadnych glonow, a swiece 10000k 10h a aktynika 14h czyli tyle ile bedzie docelowo. czy to mozliwe ze skala jest tak odgazowana ze nie bede mial wogole wysypu glonow?

PS: chetnie przyjme za piwo albo nawet cala zgrzewke szczepke xeni oraz zoa :reading


akwarium zlikwidowane:( kiedys bedzie duuuzo wieksze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.