Skocz do zawartości
Gość konto_usuniete

Plazmowa żarówka przyszłości - Czy to już kres diody LED?

Rekomendowane odpowiedzi

znane już od dawna. Pytanie jak chcesz utrzymać temperature w baniaku przy takim świetle ?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O świetle plazmowym słyszałem już około 2 lata temu. Oczywiście jest to przyszłość w akwarystyce morskiej. Czemu zatem jeszcze nie weszło to w życie? Odpowiedź jest prosta. Musimy jeszcze nakupić ledów.. Na youtube jest też ciekawy film prezentujący światło plazmowe.

Co do problematycznej temperatury, to chodzi tu bardziej o utrzymanie temperatury źródła światła. Dla porównania: HQI ma srawność koło 8% tzn 92% mocy idzie na ciepło. W przypadku plazmy jest to 80-95% mocy na światło (literatura póki co podaje bardzo różnie). Jest to naprawdę bardzo ciekawa technologia, ale jeszcze poczekamy na jej upublicznienie pare lat. Po prostu producenci chcą zarobić na ledach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak .......... ten temat przerabialiśmy i okazało się że plazma jest do .........


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byli z tym na targach w Norymbergi makaroniarze. Wsadzili to w dosyć konkretną oprawę i odpalili. Efekt nie powiem powalający na kolana - z takiego małego pierdzidełka tyle światłości... byliśmy z chłopakami pod wrażeniem. Czas pokaże jak udoskonalą tą technologie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#261655 slawomirdyl :

No tak .......... ten temat przerabialiśmy i okazało się że plazma jest do .........

@slawomirdyl

jakieś konkrety?

w archiwum znalazłem tylko tego posta:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=147815#147815

i tego

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=155669#155669

@loccutus

Właśnie o tym mówię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z plazmą jest jeden - niewielu ją widziało w akcji, jeszcze mniej ją posiada :strutin Nie mniej jestem przekonany z uwagi na to co widziałem, że pytanie o plazmę nad akwarium nie powinno brzmieć "czy" lecz "kiedy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może doczekamy czasów, kiedy każdy w swoim pokoju będzie miał na suficie takie swoje małe słoneczko :strutin Ciekawe czy w komplecie będzie leżak i okulary. Naprawdę fajnie wypada porównanie pomiędzy 400 i 250W.

A za tym zaraz pójdą inne pomysły i nad akwarium magnetrony zaczną wieszać:


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261659 loccutus :

Problem z plazmą jest jeden - niewielu ją widziało w akcji, jeszcze mniej ją posiada :strutin Nie mniej jestem przekonany z uwagi na to co widziałem, że pytanie o plazmę nad akwarium nie powinno brzmieć "czy" lecz "kiedy".

Dodam jeszcze jedno ale ? A co z odprowadzeniem ciepła ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jakiego ciepła? nawet jeżeli jakieś urządzenie ma moc 250W i miałoby sprawność grzałki (czyli ogrom mocy przechodzi na ciepło) to i tak tragedii nad akwarium by nie było. Lampa HQI grzeje nieporównywanie bardziej niż plazma - prawie jak grzałka. Z t5 jest tylko nieco lepiej, a nawet ledy mocniej grzeją. Skoro plazma daje 2x wiecej światła niż ledy z tej samej mocy tzn, że mniej się grzeje.. w końcu tej mocy cieplnej z powietrza nie pobierze, skoro już została ona oddana jako światło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem;) pomacać na targach nie dali a pani ze stoiska twierdziła, że to sie grzeje mniej niż HQi, co zwazywszy na sprawność ma sens - czyli wychodzi na to że kłopotu niet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A plazma daje min 14 000 K ? Pewnie tak jak LED :strutin


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ta lampa była na targach. Sęk w tym, że na oko to miała z 7000K, żółto jak cholera i jak kiedyś szukałem, to nigdzie w necie nie mogłem znaleźć żadnej plazmy z wyższą temperaturą.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261690 Slawekkrzyzanowski :

Muwicie o tych co bedzie mozna kupic pod koniec roku

http://reefbuilders.com/2010/05/15/sfiligoi-vision-lifi-light-plasma-arc-beautiful-fixture/

SK

nie inaczej :strutin

Efekt na żywo nie powiem super, - zaczyna świecić na niebiesko jak aktynika, i czym bardziej się "nagrzewa" tym bardziej robi sie białe światło....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261695 snocho :

Dokładnie ta lampa była na targach. Sęk w tym, że na oko to miała z 7000K, żółto jak cholera i jak kiedyś szukałem, to nigdzie w necie nie mogłem znaleźć żadnej plazmy z wyższą temperaturą.

Mówił Michał ten polak co stał z nimi na stoisku że będzie wyższe CT też.

żółto..?? no tak biorąc 20kK za odnośnik będzie żółto...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ściskałem się wtedy z Hansem, to nie słyszałem ;]


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261696 loccutus :
#261690 Slawekkrzyzanowski :

Muwicie o tych co bedzie mozna kupic pod koniec roku

http://reefbuilders.com/2010/05/15/sfiligoi-vision-lifi-light-plasma-arc-beautiful-fixture/

SK

nie inaczej :strutin

Efekt na żywo nie powiem super, - zaczyna świecić na niebiesko jak aktynika, i czym bardziej się "nagrzewa" tym bardziej robi sie białe światło....

Jak zawsze :)

czym bardziej się "nagrzewa" tym bardziej robi sie białe światło....:)

teraz będziemy mieli lampę XXXXXXXL czyli piąta lampa w tym roku :) a tamte są złe ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słąwku, gdzie Ty widziałeś tyle modeli lamp plazmowych w tym roku? Chyba, że chodzi Ci ogólnie o wszystkie lampy do akwarium, to było ich znacznie więcej niż 5, ale to chyba nie znaczy, że akurat dyskutowana lampa Sfiligoi jest zła/dobra?


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261717 snocho :

Słąwku, gdzie Ty widziałeś tyle modeli lamp plazmowych w tym roku? Chyba, że chodzi Ci ogólnie o wszystkie lampy do akwarium, to było ich znacznie więcej niż 5, ale to chyba nie znaczy, że akurat dyskutowana lampa Sfiligoi jest zła/dobra?

Nie :strutin napisałem o piątej generacji super lamp LED :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne, choć ciężko mi złapać jakiekolwiek nawiązanie do tematu plazmy lub do wcześniejszych wypowiedzi, chyba już za późna pora na mnie.

Ja widzę z tą plazmową lampą Sfiligoi inną niedogodność. Lampy w ich wykonaniu są super. Kłopot zaczyna się przy płaceniu. Za taką samą lampę, jak ta na reefbuilders tylko z żarnikiem HQI 400W życzą sobie ponad 1000EUR. Boję się pomyśleć ile doliczą za nowość, jaką jest plazma. Czas pokaże...


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

snocho

Tak jak zawsze :strutin zabawa z nowowościami może to przyszłość, a może przeszłość tym razem nie miałem okazji być w Norymberdze ale plazma może być przysłością 7 000 K nie jest barierą raczej nasza mętalność nie dopuszcza pewnych wyników, ale czy kiedyś ktoś namawiał w USA na podwojenie temp barwnej ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261714 slawomirdyl :

Jak zawsze :strutin

czym bardziej się "nagrzewa" tym bardziej robi sie białe światło....:)

teraz będziemy mieli lampę XXXXXXXL czyli piąta lampa w tym roku :) a tamte są złe ?

Przyznam szczerze że nie pierwszy raz nie mogę zatrybić o czym piszesz, ale o ile wcześniej po przeczytaniu kilka razy dawałem rade to teraz mnie zabiłeś... widocznie taki masz specyficzny styl pisania... albo rzeczywiście dla mnie też już pora nie ta?

Jaka piąta lampa, o co Ci chodzi - które są złe? Gdzie Ty widziałeś juz 4 plazmy w tym roku... Jacy amerykanie i jakie LEDy w kontekscie WŁOSKIEJ lampy PLAZMOWEJ :)??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odkopię stary watek. Rzućcie okiem na tę stronkę: www.luxim.com. To oni stoją za " żarówką" plazmową. Z niej traficie na www.chameleongrowsystems.com (lampy do hodowli roślin) i www.straylightoptical.com (gdzie między innymi znajdziecie lampę do akwariów - http://www.polar-ray.com/Stray-Light-PlasmaGrow_p_203.html . Cena biorąc pod uwagę ew. zyski chyba nie powala. Tylko co zrobić z przyzwyczajeniem do temperatur barwowych do jakich jesteśmy przywiązani?:googleye


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.