Skocz do zawartości
Żeglarz

Oświetlenie do 100x60x60h pod SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zanim zarzucę to forum milionem pytań o postawienie nowego baniaka, mam zasadnicze pytanie skierowanie do użytkowników którzy przetestowali oba systemy oświetlenia mianowicie HQI i T5 (o ledach nie wspominam bo uważam że pod SPS to raczej niewypał :) ale to tylko moje subiektywne zdanie oparte wyłącznie na analizie tego forum).

Dlatego też pytam się o 2 w/w systemy.

Analizowałem kilka przypadków opisywanych na forum.

1. HQI

2. HQI + T5

3. T5

Led jedynie jako oświetlenie nocne.

Te kilka przypadków oczywiście miało szereg swoich wariacji.

- żarniki HQI 15k

- żarniki HQI 20k

- actynika

- reffcoral

- itp itd

Jako że na forum dużo jest spekulacji i cała mnogość wariacji w rozwiązaniach praktycznych i teoretycznych w różnych zbiornikach o różnych wymiarach, proszę o dyskusję na temat oświetlenia do zbiornika 360 l w standardzie 100x60x60h.

Głownym elementem hodowli będą SPS i LPS. Ryby również (tak dla zachowania równowagi i dożywienia korali)

Analizę chciałbym rozpocząć od poruszenia następujących kwestii:

1. Połączenie HQI i T5

- jakie połączenie będzie najlepsze. Tzn jaki żarnik o jakiej temp barwowej i o jakiej mocy świecenia

- jakie konkretnie T5. Moc i temp barwowa

- ilości

2. Samo HQI

- - jakie połączenie będzie najlepsze. Tzn jaki żarnik o jakiej temp barwowej i o jakiej mocy świecenia

3. Samo T5

- jakie konkretnie T5. Moc i temp barwowa

Jeżeli ktoś ma doświadczenia z każdym rodzajem w/w również proszę o wypowiedź dlaczego dane rozwiązanie jest mniej lub bardziej korzystne.

Proszę pamiętać że analizujemy standardowy baniak i aby dyskusja miała sens i wnosiła pewne usystematyzowanie wiedzy proszę o wypowiedzi w następującym kanonie:

- propozycja

- uzasadnienie czyli wpływ proponowanego oświetlenia na życie. Chłodzenie. Zużycie energii. Itp.

Ponieważ bez uzasadnienia przekazywana treść mimo iż jest cenna merytorycznie bardzo często jest pomijana jako nieistotna i nie nakłania do refleksji.


250 full opti (80x80x45) / tunze 6045 / RO + DY / Sump 85 - czeka na zalanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo HQI to chyba raczej nie do końca:) brakuje aktyniki..

ja bym dodał jeszcze jednak LED + T5 pod rozwagę. U siebie mam i zadowolony jestem. w większym baniaku planuje podobnie.

co do kolorów i temp barwnych to raczej kwestia indywidualna, dużo już tego było :))


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze 2 x 150 W HQI 14-16 tys. K i 2 x 39 W T5 ATI BluePlus ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#263549 Stani :

Moze 2 x 150 W HQI 14-16 tys. K i 2 x 39 W T5 ATI BluePlus ?

Co prawda możliwości rozmiaru 60 szerokości i 100 cm długości nie dają wiele do popisu i wydaje się być nieuniknionym zastosowanie HQI + T5 jeśli tak to dlaczego akurat HQI w 14-16 a nie np 20 oraz T5 w bluplus?

Wiadomo że pod SPS trzeba zachować odpowiednie natężenie oraz temperaturę tylko jak to się ma do tego konkretnego przypadku rozmiarów akwarium które de facto narzuca tu juz pewne ograniczenia w zastosowaniu konfiguracji swietlnej.

Brakuje mi na forum dyskusji o rozważaniach na konkretne tematy. Sporo jest informacji odnośnie oświetlenia ale sa to przyklady nazwijmy to indywidualne lub co najwyżej ogólne zasady. Wszystkim wiadomo że standardowe wymiary akwariów są o wiele tańsze niż na zamówienie a i też utrzymanie SPS w niewielkim litrażu jak 300-500 L nie jest kosmicznie drogie. Sam mam możliwość założenia nawet 1500 ale co ja tam włoże?:) Akurat nie stać mnie na wydatki rzędu setek zł miesięcznie na utrzymanie tego litrażu w SPS dlatego tez propaguje bardziej realne cele do osiągnięcia gdyż naczytałem się już tyle samo wątków o zakładaniu akwariów jak i ich likwidacji.


250 full opti (80x80x45) / tunze 6045 / RO + DY / Sump 85 - czeka na zalanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#263554 Żeglarz :

to dlaczego akurat HQI w 14-16 a nie np 20 oraz T5 w bluplus?

A dlaczego nie ? tak sie koledze podoba akurat :)

ostatnio była dyskusja o HQI i porównania poszczególnych temperatur barwnych żarników, ale same żarniki to nie wszystko bo jak się wczytasz wyjdzie jeszcze problem balastów. Ten sam żarnik z innym zasilaniem inaczej świeci :) pod niektórymi korale ładnie wyglądają pod innymi już nie tak ładnie ale szybko rosną..

Jeśli nie chcesz SPSów to może być mniej światła.

Przy tych wymiarach 100x60 możesz dać nawet 400W HQI i na boki i przód T5 ;] Możliwości jest dużo.. Doradzanie w tym temacie to subiektywne aspekty. Pooglądaj akwaria innych nawet na zdjęciach jak któreś kolory będą się podobały możesz poczytać o wybranym przez nich rozwiązaniu. itd..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwazam ze 150w HQI dla sps'ow przy wysokosci akwarium 60cm to kompletna pomylka,tylko 250w,albo t5+swietlowki LED.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam baniak o tych rozmiarach. Poczatkowo stosowalem 8x39watt powermodul. Niestety swiatlo swietlowek nie odpowiada mi: jak dla mnie jest bardzo 'ostre' i nienaturalne. Obecnie uzywam hqi 400watt na balascie magnetycznym z zarnikiem reeflux 12k i z jedna swietlowka aktyniczna - swiatlo mi odpowiada. Przyrosty szybsze niz na samych t5.

Chlodzenie to jeden 10cm watraczek dmuchajacy na powierzchnie wody w czasie dzialania hqi-wystarcza.

Jak ten zarnik bede zmienial za pol roku to chce wyprobowac 20k aby wyeliminowac swietlowke. Na 12k reeflux bez aktyniki kolory sa dosc 'wyplowiale'.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem różne wątki o akwariach i co baniak to inny pomysł na SPS.

Np akwarium szymona (same cukierki :) ) jest tylko na T5. Wcześniej miał ponoć HQI + T5.

Jest zależność pomiędzy HQI a T5 i konfiguracją w ich mocy i barwie światła. Chciałbym żeby w tym wątku wyciągnąć na światło dzienne właśnie owe zależności w konkretnym przykładzie tanku i przy konkretnej obsadzie.


250 full opti (80x80x45) / tunze 6045 / RO + DY / Sump 85 - czeka na zalanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.