Skocz do zawartości
Pietrek

Pierwsza lampa LED Cree DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, założyłem nowy wątek, bo nie chce zaśmiecać kolegą ich tematów.

Potrzebuje kilku rad, mianowicie chciałbym zrobić lampę oparta na diodach Cree

nad 40 litrowy zbiornik, chciałbym się dowiedzieć, bo elektrykiem nie jestem,

co dokładnie będę potrzebował? Wstępnie widzę to tak:

1. Dioda Cree XP-E biały zimny 3W : 10 000K 6 szt.

2. Dioda Cree XP-E Royal Blue 3W : 450-465 nm 6 szt.

3. Zasilacz EagleRise 4-6x3W LED, stałoprądowy, Iwyj=700mA, Uwyj= 12-30V DC, do zasilania od 4 do 6 szt. LED3W połączonych szeregowo, IP20 2 szt.

wszystko zamawiane ze strony: http://www.maritex.com.pl

4. radiator o łącznej powierzchni 30x30 cm

5. pasta termo-przewodząca Arctic Silver Premium

proszę o informację, czy łączna ilość ledów wystarczy do oświetlenia 40 litrowego zbiornika i czy wybrany

przeze mnie osprzęt będzie odpowiedni. Jeżeli coś sknociłem to przepraszam i będę wdzięczny za poprawienie.

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam,

Fajnie przemyślane, ale zwróć proszę uwagę na kilka rzeczy:

1. Skąd weźmiesz diody 10000K? Maritex nie ma takich w ofercie jak będą 6500K to już nieźle.

2. Nie wiem jak wygląda radiator, ale pomyśl chociaż nad symbolicznym wentylatorkiem - niby 700mA to diody nie zagotuje, ale tak dla świętego spokoju.

3. Diody XP-E mają kąt świecenia 110 st. - będzie Ci się światło na boki rozłaziło - pomyśl o soczewkach jakiś, albo zmień na XR-E mają 90 st.

4. Co do zasilacza - nie wiem, wygląda fajnie i jest niedrogi, ja używam MeanWell.

5. Sklep polecam bardzo szybka dostawa szczególnie jak się płaci kartą.

6. Wydaje mi się że 12 szt to trochę za dużo jak na 40l - niech się inni wypowiedzą, ale to już się robi prawie 1W/l.

7. Stosunek 1:1 białe niebieskie nie jest zbyt szczęśliwy (chyba że naprawdę masz te 10000K na białych), osobiście zrobiłbym niewielką przewagę niebieskich 7:5 lub 8:4 niebieskie:białe.

Pozdrawiam.

Victor


Nie robię rzadnych błędów w postach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj cztery białe


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi o ekonomiczne i DOBRE oświetlenie małej kostki 35x35x35

ewentualnie myślałem tez nad połączeniem 2x 8W T5 aktyniczne i niebieskich LED Cree

tylko potrzebuje porady ile niebieskich a ile światła ze świetlówek właśnie.

W takim razie może:

2x T5 Aktyniczna 10 000K

i 5x LED Cree Royal Blue : 450-465 nm

Czy to wystarczy dla 40 litrów i samych korali miękkich?

przy okazji czy diody LED multichip w ogóle się nadają do oświetlenia akwarium? chodzi mi o pasek 2,5 W na 39cm niebieski ?


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajac jedna royla Blue na 3 XP-G 6500k Uzyskuje sie okolo 14000K. Tak pokazuja odczyty sprzetowe a oko odbiera takie polaczenie nieco inaczej tzn. ponoc na mniej K. Jest to gdzies na innym watku, chyba na Lampa LED DIY.

Wiec pewnie 3biale na 2royal bedzie wystraczajace. No ale to zalezy pewnie co chesz uzyskac jeszcze.

Mozesz zakupic diody z lepszych binow ale trzeba je przylutowac wtedy do plytki MCPCB samemu. ja zaopatrzylem sie w bin 1b. 6500-7000 K. Niestety ten byl tylko w tym momecie dostepny , lepsze raczej poza zasiegiem (trzeba pytac i dzwonic co jakis czas i moze kiedys jakos ...).

Wstepnie odpalenie lamy 72W nad zbiornikiem (165l) okolo 140l obiejtosci uzywanej w ksztalcie zblizonym do cuba, dalo naprawde buza swiatla. wiec na te 40l to moze 30-20 W wystarczy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, 12 diod w zupełności wystarczy może nawet kogoś oślepić leciutko. U mnie światełko chodzi 1:1 i powiem szczerze, że odpowiada mi ta barwa ale to subiektywne wrażenie. Mam diody z binu R5. Victor wspomniał o wentylatorze, dobre spostrzeżenie. Szczerze mówiąc dość istotny element projektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje diody 1 Watowe daja wiecej swiatla niz te Cree XP-E biały zimny 3Watowe. i W dodatku maja 13000K a cre takich nie ma. Nie warto robic swiatla na diodach trzy watowych bo za male swaitlo wychodzi z jednego wata co da nam takie same zuzycie co swietlowka.:kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.