Skocz do zawartości
dziadu

prosba o ocene parametrow i porade

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, z testow wychodzi mi:

tetra (takie tylko mam):

NO2 >0,3mg/l

NO3 100mg/l (o to nie pytam)

salifert:

KH 14,4dKH / 5,14 meq/l

Ca 440-450 mg/l

Mg 1380 mg/l

pH 8,26 (dzien)

T ~24st C

zas ~1024

Odnosnie NO3, wszystkie zwierzeta czuja sie ok, testowalem wode RO zeby sprawdzic czy test jest ok, wychodzi 0...

Xenia nie chce mi rosnac i powoli rosna glony wapienne :)

Bankiak ma ok. 600l sump ok 100l mala ilosc piasku, skaly ok 40kg (nie wiem ile bo kupowalem na w ciagu 4 lat) swiatlo 2x70W hqi + 4xt5 36w cyrkulacja teoretycznie 20kl/h (chiny). Male refugium z 10cm warstwa piasku.

Odpieniacz diy napedzany 2xaquabee mixer wapnia dolweka.

Obsada: amphiprion, pokolec zolty, garbik, troche miekkich, ukwial dywanowy, pustelniki, dwie strzykwy, dwa twardziele euphylia i prosta brazowa acro od kolegi :)

PS

Mam troche cyjano, ale nie bardzo duzo. Baniak przeniesiony z 300l ktore byla samo wystarczalne w marcu.

Jakie powinny byc idealne parametry ? To powinno byc podwieszone...

Co ogolnie mozecie doradzic ?

A no i jak ktos jest zainteresowany sinularia to chetnie zamienie (Krakow).

pozdrawiam i dzieki

dziadu


tank 150x60x60, w obiegu lacznie 650l, swiatlo 500W, cyrulacja 6000l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wedlug mnie to oswietlenie jak na 600l to masz kiepskie,jesli nie masz sps-ow to mysle ze 400wat to powienienes miec,reszta wydaje sie byc oki,i nie patrz na idealne parametry bo kazdy baniak jest inny.

ale moze niech wypowiedza sie experci

grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2 powinno być zerowe, a NO3 (nie pytasz, ale odpowiem :)) dużo za duże.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie, ale powoluktu :) Mysle zeby zrobic 2x150w hqi bo zarniki 70w to roznie z nimi jest jesli chodzi o dostepnosc... Faktycznie troszke przyciemne, ale na gwaltu rety musialem przenosic z 300 na 600 albo rezygnowac...


tank 150x60x60, w obiegu lacznie 650l, swiatlo 500W, cyrulacja 6000l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zielony mintaj: wiem, a najgorsze jest to ze chyba rosnie. 16.05.2010 mialem 50mg/l jesli wierzyc testa tetry. Przeprowadzka u mnie to byla tragedia, trwala chyba 3-4 dni...

Wstawie moze fotki poszczegolnych elementow to moze pomozecie. Moze NO3 byc tak wysokie z powodu psedo-dsb -> wsypalem gruby paich (2mm) z starego baniaka do sumpa, grubosc z 10-15cm przy wylocie z akwa. Nad tym glony spagetti.


tank 150x60x60, w obiegu lacznie 650l, swiatlo 500W, cyrulacja 6000l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz SPSy (a chyba każdy planuje) to będziesz raczej musiał dać 2x250W. Aktualne oświetlenie to nawet dla miękkich słabe jest... nie masz nawet 0,5W/l. No i jak zielony mintaj uważam, że NO2 za wysokie, kH też nieco dużawe. Zmierz NO2 porządniejszym testem (Salifert, TM)...

PS. Zmierz też PO4...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek Ch: No3 mam wysokie, przy NO2 na takim poziomie to rybki powiedzialy by chyba papa. Rozumiem ze to literowka :)

tamioo: przenosilem baniak, to juz moj 3-ci (120, 340, 600) 3-setka fajnie bylo wszystko. Nawet nie badalem parametrow chociaz moze to blad ? :) ale wszystko dzialalo na oko - fragowalem miekasy az milo. Di nie mam, mam pusta puszke bo nie ma kasy - zbieram na swiatelko. TDS pokazuje 250/0. Rozruchu jako takiego nie bylo - byla migracja w zimie :) nie wyszlo najlepiej - przeniesienie baniaka w 3-4 dni... Sol mam kenta, narazie nie robie podmianek bo jak robie to tylko wiecej cyjano wyskakiwalo (od 2 tyg.) nie mam baktobali.

Acha Radek mam test saliferta PO4, nie mam instrukcji. Mily kolega Olivier dal mi testy za free :) oczywiscie zaraz sobie zassam...


tank 150x60x60, w obiegu lacznie 650l, swiatlo 500W, cyrulacja 6000l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ilośc światła na 600 litrów wody to bardzo mało. Trzeba dodać co najmniej 2x250W by korale w miare dobrze się czuły w takim litrażu, lub dodać sporo świetlówek t5. Światło ma wpływ nie tylko na korale, ale także na cały ekosystem. Być może zbyt małe ilości światła upośledzają prawidłowe krążenie materii w akwarium (organizmy roslinne). Przy takiej twardości węglanowej glony wapienne nie będą przyrastały, a glony typu pełzatka mogą wręcz zanikać. Wysoka twardośc szkodzi organizmom roślinnym. Tego typu parametry mogą także wpływać negatywnie na życie mikrobiologiczne.

Podstawiwe działania jakie należy podjąć:

-Wykonać podmianę wody.. nawet nie jedną

-Dodać więcej światła (koniecznie, ale stopniowo - z aklimatyzacją świetlną systemu)

-Zainwestować w bakterie (zeobak/biodigest)/pożywkę dla bakterii (zeovit/wódka itp.) w celu obniżenia stężeń biogenów

-Nie podbijać twardości węglanowej. Jakie metody dozowania wapnia, zwiększania KH stosujesz?

O testy na PO4 lepiej nie pytać bo tam pewnie tez będzie masakra. Podstawowym problemem jest jednak światło. To musi być strasznie ciemne akwarium. Chyba, że świecisz żarnikami 4kK :)

Co do stwierdzenia, że zwierzaki czują się ok.. śmiem wątpić :/ Piszesz, że xenia nie chce Ci rosnąć. Ten bezkręgowiec przy dobrym oświetleniu i "brudnawej wodzie" bardzo szybko zwiększa swoja biomasę. Robiłem kiedys badania na uniwersytecie i przyrosty pod HQI 250W wynosiły około 720% biomasy w 3 miesiące. Wniosek: Jeżeli xenia nie rośnie.. to jest słabo.

pamiętaj, że 70W żarnik HQI ma bardzo małą penetrację świetlną. Przy dnie zbiornika masz już pewnie warunki nie-foto :)

Podaj proszę wymiary zbiornika, napisz także co dozujesz do akwarium. Jak obficie karmisz ryby? czy stosujesz sorbenty? jakiego typu żarniki i świetlówki stosujesz (barwa/producent)? Czy proces dojrzewania systemu był silnie zaznaczony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm :)

ok, podmianki bede robil 30l co tydzien ?

Swiatlo bedzie lepsze (obecnie jest w sumie awaria bo przy przenoszeniu uszkodzeniu ulegly switlowki - dluzsza historia). Tak czy owak 2x250w odpada, sps moze w malej ilosci w gornej czesci baniaka. Mam 3 kolumny ze skaly z polkami i wolna przestrzen z wszystkich stron miedzy nimi.

Biodigest idzie wg. zalecen od marca.

Dozowanie wapnia to mixer w dolewce, niestety z tego co piszesz byl KH buffer kenta - odstawiam.

Zarniki BLV 10 oraz 14k. Krawedzie sa ciemne, centrum akwa jasne. Korale rosna, jedna acro powolutku do przodu, miekasy takze, tylko xenia nie.

akwa 150x60x60, kent abc + mg ale 0,5 dawki zalecanej, jod, stront. Malo karmie ze wzgledu na cyjano, mrozonki odstawione od ok 1mc, tylko platki + algi + granulki dla krabow. Wegiel aktywny ok 1l. Swietlowki ATI. Dojrzewanie nie bylo bardzo wyrazne, przenosiny byly z dzialajacego baniaka. Jesli chodzi o parametry to od marca rosnie tylko NO3 pomimo podmianek. Cyjano wykwitly ok tygodnia po przenosinach w malej ilosci. Obecnie zanikaja, sa glownie w sumpie ktory jest oswietlany PC o temp ok 4k.

Jesli chodzi o taki przyrost to nie mialem go nawet w fajnie utrzymanej 3-setce z ktorej sie "zmigrowalem".

PS. Ja mysle ze syfi mi to pseduo DSB, swiatlo przyjmuje jako priorytet...

a co do warunkow nie-foto przy dnie, to fajnie by bylo gdyby sie dalo i to i to co nie ?

dzieki

dziadu


tank 150x60x60, w obiegu lacznie 650l, swiatlo 500W, cyrulacja 6000l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.