Skocz do zawartości
zielony mintaj

[25] MPT mintaja

Rekomendowane odpowiedzi

MPT czyli marine planted tank :)

Szkło: 40x25x25 float 4mm, klejone czarnym silikonem.

Filtracja: kaskada AquaClear 20

Oświetlenie: 15W 6500K 8:00-22:00, pokrywa DIY

Ogrzewanie: brak

Chłodzenie: wiatrak 80mm na sterowniku RT2o

Skała: 3,7 kg prosto z frachtu

Podłoże: Baltic Dry Sand :) ~3kg

Temperatura: 23*C

Suplementacja:

AquaEl Calcium: 10 kropli/tydzień

AquaEl Trace elements 5 kropli/tydzień

Bio-florin: 5 kropli/tydzień

Tropical Ferro-aktiv: w trakcie ustalania, jak widzę że krasnorosty jaśnieją 5 kropli

Flora:

Caulerpa racemosa

Caulerpa lentillifera

Caulerpa sertularoides

Caulerpa serrulata

Caulerpa prolifera

Caulerpa racemosa var. cylindracea

Caulerpa racemosa var. turbinata

Rhodymenia dwa gatunki

Halymenia

Kalymenia

Dictyosphaeria cavernosa

Gracilaria kilka gatunków

Ulva lactuca

Gelidium

Chondracanthus

Botryocladia uvaria

Botryocladia skottsbergii

Halimeda copiosa

Centroceras clavulatum

Dictyota

Phyllopora pseudoceranoides

Codium spongiosum

2 gatunki glonów z odłowu z Zatoki Meksykańskiej, nie mam pojęcia co to jest.

Fauna:

drobnica ze skały, wiadomo :)

Akwarium zalane na początku maja. Skała ciężka i mało porowata, ale takie sadzonki glonów na niej rosły, że głowa mała :) Planowana obsada to krewetki Palaemon elegans, Palaemon adspersus i, jak się uda, garnele piaskowe Crangon crangon. Fota słaba, robiona pożyczonym kompaktem więc szału nie ma.

Wielkie podziękowania za sadzonki makroglonów dla koleżanek i kolegów z forum: RA345, TMK, kocan1, panda, AnT, Iwa2412, AdamB, ziyo98

mptaqua.jpg


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Fajny "zieleniak":):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny warzywniak. Tylko wyjmij ta reklamowke/foliowke czy jat to sie zwie z lewego gornego rogu :)


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh reklamówke :)


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'reklamówka' dobre :)

Tak, 25 to 25 litrów :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej...powiem ze zbiornik robi wrazenie...jest inny...zupelnie inny od tych do jakich przywyklismy...Gdzies czytalem ze mnogosc i kolorystyka glonow wyzszych jest tak zroznicowana ze umiejetnie prowadzony zbiornik moze przyprawic o zawrot glowy...a glony z ktorymi zazwyczaj sie walczy a nie choduje paradoxalnie sa bardzo trudne w hodowli...Kiedys myslalem jak wygladalby zbiornik oswietlony nie aktynika a dodatkowymi swietlowkami zielonymi i patrzac na "reklamowke" znow mnie sie to przypomnialo...te glony widzialem w sporych ilosciach w Atlantyku ale nigdy nie udalo mnie sie utrzymac ich dluzej jak i zadnych innych glonow...Mysle Mintaj ze jako pionier gloniarstwa masz prawo do nadania polskiej nazwy tej reklamowce...brzmialoby dostojnie "Alga Mintojowa" czy miedzynarodowo "Green Mintay's algae"...a bardziej potocznie "Reklamowka Mintajowa"...zycze powodzenia z glonami...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, ten glon już ma polską nazwę (niestety :)): ulwa sałatowata. Ale to prawda, niektóre glony trudno utrzymać i właśnie dlatego są one rzadko spotykane w akwariach, gdzie królują caulerpy (które będą rosły nawet w słoiku na północnym oknie- wiem bo mam :))

No i jaki tam ze mnie pionier, algi hodowano już kilkadziesiąt lat temu gdy o SPSach nikt nawet nie myślał :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...no wlasnie poczytalem troche o ulvie...nie wiedzialem ze uzywa sie ja do przyzadzania potraw...nad Atlantykiem rosnie alga,ktora tez sie je.Podczas przyplywu jest w wodzie a odplywu poza nia...bedac na plazy,zrywam sobie te algi i jem,sa wspaniale w smaku...mimo szczerych checi nie znalazlem jej w googlach (nie znam nazwy).Algi te mozna kupic w sklepie rybnym ale oczywiscie sprzedawca wie tylko ze jest to alga i nie zna dokladnej nazwy.Mintaj,pewnie znasz jakies strony gdzie mozna zobaczyc glonowe akwaria...z checia bym poogladal,jakbys wkleil link...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazdrość :) fe! wredne uczucie, ale ja też chcę... idę łapać moją krewtkę pistoletową- jest w starym zbiorniku. Jak mi się uda to czyszczę wszystko i...

Gratulacje zbiorniczek perełka. Ta Ulva Ci rośnie??


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet zielsko moze byc piekne :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264429 Iceberg :

Mintaj,pewnie znasz jakies strony gdzie mozna zobaczyc glonowe akwaria...z checia bym poogladal,jakbys wkleil link...

Na pewno coś znajdziesz tu, tu i na naszym forum.

#264440 TMK :

Ta Ulva Ci rośnie??

Powoli zaczyna, mam ją od niedawna :)

#264455 danp :

Nawet zielsko moze byc piekne :)

No ba :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mówiłem że mintaj to gość No1 :waving teraz glony będzie sprzedawać w warzywniaku i co do bardziej wykwintnych restauracji w kraju :kapelusz


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#266695 slawomirdyl :

teraz glony będzie sprzedawać w warzywniaku i co do bardziej wykwintnych restauracji w kraju :kapelusz

Wiesz... sałatka z caulerpy z (chyba) mango nie wygląda najgorzej :)http://asinatpaminta.files.wordpress.com/2009/05/lato.jpg

#266741 LiZaRd :

:waving

prekursor nowych trendow, tylko patrzec jak beda powstawaly nowe zieleniaki :) pieknie, jestem jak najbardziej ZA! :) tak trzymac !

Jakich tam 'nowych'- przecież każdy kto ma pławikoniki ma też algi- a moje akwarium jest po prostu za małe na konie, i tyle :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale apetycznie się zrobiło :waving


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na żywo już tak apetycznie nie jest, sinice szaleją w najlepsze- a że zwierząt tam jeszcze nie ma, mam zamiar pobawić się azotanem potasu i przetestować teorię stosunku Redfielda w warunkach słonowodnych :waving


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę śledził ten wątek to ciekawa sprawa :waving


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tak, w akwarium sinice się rozpanoszyły (niestety nie mam chwilowo aparatu, tylko to co w telefonie):

p1706101843.jpg

Zdjęcie z 17 czerwca

Zgodnie z teorią, cyjanobakterie pojawiają się gdy jest zbyt dużo fosforu w stosunku do azotanów. Rozwiązania są dwa: obniżyć stężenie fosforu lub podnieść azotany. Ja poszedłem tą drugą drogą i od 17 czerwca dozuję w ilości 5ml/dzień roztwór sporządzony z 4g KNO3 rozpuszczonych w 50ml wody RO. Żadnych absorberów, usuwania ręcznego, podmian, innego nawożenia. Efekt na 21 czerwca:

p2106102004.jpg

Żałuję że nie mam dostępu do testów, ale chyba idę dobrą drogą :waving


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspanały masz ten baniaczek Pawle!!. Gratulacje.

PS. Nawet z sinicami :waving


-----------------

Przeszłość: 30 litrów, 54 litry

-----------------

AKTUALNIE: 160 litrów w obiegu (128l + 32l w sumpie),LED DIY, 4 blazny,1 pustelnik,4slimole, 15kg LR, różne miękasy, trochę twardych i niefoto ----------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne akwarium, sam muszę u siebie coś pomyśleć bo halimeda mi nie chce rosnąć ;(

z uwag technicznych - jeśli mogę się wtrącić

bardzo fajnie że zacząłeś szukać innowacyjnych rozwiązań - pochwalam, sam dużo główkuję nad swoim akwarium

natomiast chyba trochę dużo dajesz KNO3, stosujesz jakiś wzór?

pytam z ciekawości, dając 4g dziennie czystego KNO3 dodajesz 38 mmoli potasu do akwarium (chyba że gdzieś się walnąłem w liczeniu) co daje Ci zwiększenie stężenia potasu w wodzie o 1,55 mmol/l

w wodzie morskiej prawidłowa wartość potasu to ok 10 mmol/kg wody, ładując sporo potasu, nie boisz się zachwiania równowagi jonowej? (ja wiem że rosnące glony zużywają je jak szalone, ale jednak lejesz tego parę dni;) Gdybyś miał tam ryby myślę że to mógłby być dla nich problem.

może myślałeś o mieszance KNO3 z NaNO3? stężenie sodu w wodzie morskiej to ok 470 mmol/kg tak że tego raczej się nie zaburzy. No i możnaby wtedy pomyśleć o długoterminowym dozowaniu takiej mieszanki w celu profilaktyki cyjano?


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ziyo98 - dzięki, niestety algi od Ciebie nie przetrwały :/

@Yogher - przyznam bez bicia, że poszedłem na łatwiznę i użyłem tego kalkulatora: http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem_KNO3.php

'Nawóz' był opracowany wyłącznie pod kątem azotanów, mam po prostu nadzieję że potas nie zdąży się skumulować przy dość sporym obsadzeniu glonami. Dodając sodu, konieczne byłoby zastosowanie 'soli bez soli', co zwiększy koszty i skomplikuje całość. Ale właśnie wpadłem na pomysł użycia azotanu wapnia, wapń na pewno zostanie 'skonsumowany' :yes


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm myślę że wystarczyłaby zwykła sól - chcąc dodać taką samą ilość NO3 musiałbyś wziąć w zamian ok. 3,2g NaNO3 (sód jest lżejszy), z czego 0,88g to "czysty" sód (czyli 38mmol). a 38 mmol na 25l to wzrost stężenia sodu o 1,52 mmol/l przy normie powiedzmy 470 mmol/l to jest zmiana o 0,3%. Idąc dalej, żeby osiągnąć wyjściowe stężenie wody morskiej, musiałbyś dodawać ok 3,2 ml wody osmotycznej (a i tak musisz w czymś rozpuścić sól). Dodając ją do akwarium, zwiększasz jego objętość o 3ml dziennie, czyli 90ml na miesiąc. Miesięcznie więc trzeba by po prostu wziąć niecałe pół szklanki i wylać, żeby hipotetycznie w nieskończoność nie brnąć dolewanie :googleye A dodając potas wahania stężenia dziennie tego pierwiastka sięgałyby 15% (no ale to trzebaby mierzyć bo rośliny też go sporo zużywają, niestety nie mam pomysłu jak to obliczyć), no chyba że ropuścisz ten KNO3 w dodatkowej osmozie (w 150ml żeby zachować to samo stężenie)- co i tak spowodowałoby szybszy wzrost całej objętości akwarium - o 150 ml dziennie czyli tyle ile przez 2 miesiące dodawania NaNO3

myślę że azotan wapnia to dobry wybór, tylko że tu trzebaby dostarczyć węglanów do wody żeby otrzymać CaCO3 (chociaż mogę się mylić, ale wydaje mi się że niedostarczanie CO2 w pewnym momencie poskutkuje wytrącaniem wapnia na ścianach akwarium będącego roztworem przesycnym)... no i Magnez bo inaczej dając sam wapń przesuwasz równowagę reakcji w prawo:

Ca(HCO3)2 -->CaCO3 + CO2 + H2O

tzn kH Ci leci w dół... (tak mi się wydaję, jeśli jestem w błędzie niech mnie ktoś poprawi :strutin), właśnie dlatego ludzie bawią się w Ballinga itp żeby utrzymać stabilny poziom Ca, Mg i kH...

tak że z tym wapniem bez magnezu to byłbym ostrożny


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z akwa tak sobie- coś podżera mi glony, dodatkowo pojawił się nalot, wygląda jak sinice ale jest... żółty :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z tym potasem ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.