Skocz do zawartości
Tofik

Lista zakupów.

Rekomendowane odpowiedzi

tylko, czy się nada taki zbiornik - bo nikt go nie chce kupić - pomyłka podczas rysowania wymiarów, stoi sobie, mam za free, no to mogę przerobić na sump, a pod względem miejsca na niego to psuje, jakbym go zrobił specjalnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc, dam sobie na razie spokój z odpieniaczem, będę czatował na jakiś używany, ale lepszy - w sumie i tak ryby wpuszczę na koniec.

Podsumowując:

1)Akwarium full optiwhite 6mm 50*50*40 - zostaje ten wymiar

2)Falownik: JVP - 1. - cena około 40zl - kupię 1 i jak będzie za słaby to kupię drugi (ale czy nie za głośny? Kolega pisał, że strasznie głośny, ale jak się dotrze to jest jak najbardziej cichy)

3)Kent Marine 6,4 kg - około 75zl

4)Żywa skała 12kg - wezmę tą po 38 - razem około 420zl - 12kg. Jak będzie za mało dokupię jeszcze 3kg

5)Filtr DI - najtaniej znalazłem za 60zl

6)Filtr RO3 - mam

7)Żywy piasek 4,5kg - około 85zl

8)Oświetlenie - dokupię palnik 14 000K, wsadzę w moje obecne HQI z słodkiego. Do tego 2x24W. - tylko czy nie za mało??

Wystarczy mi na bardziej światło lube?

9)Hydrometeor JBL - około 29

10)Panel odpada, na rzecz sumpa - nie jest za wielki bo ma jakieś tam 60L, ale jednak zawsze to więcej niż w panelu.

Napiszcie co mi do niego potrzebne:

-wiem, że na pewno pompa - rafał19 podpowiada około 1000-1200L/h, tak też szukać?

Jakiej firmy polecacie? Też szukamy czegoś cichego, i nie zawodnego, ale nie z najwyższej półki - chciałbym zmieści się do 100zl, ewentualnie będę szukał używek.

-komory,ile? 3? Jak mniej więcej je rozplantować? Oglądałem już kilka sumpów, ale nie jestem pewnie, jak powinny być rozmieszczone komory.

-Jakie wypełnienia? - gąbka, ceramika, i co jeszcze? - jakich producentów?

-komin - i tutaj, nie wewnętrzny, bo zbiornik jest już sklejony więc rozklejać, i wiercić, potem znowu sklejać mi się nie opłaca, zastanawiam się nad zewnętrznym bo widziałem takie rozwiązania - macie jakieś uwagi?

11)Testy wody: Saliferta - NO3, Po4, PH, KH, coś jeszcze?

Czy to już koniec poza rybami i koralem?

System dolewki, zrobię sam.

Czy, bez filtra UV się nie obejdzie?

PS. Znalazłem to:

http://allegro.pl/item1065704715_pompa_cyrkulacyjna_1200_l_h_atman_os_ceramiczna.html

Atman z ceramiczną ośką. nada się? Ktoś już ją miał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witaj...tofik uczepiles sie obsesyjnie tych wkladow,gabek i ceramiki...akwaria morskie "ciagna" bez tych niepotrzebnych gadzetow...sam sump nie jest taki maly jak na Twoje akwarium i tu mozesz go podzielic na trzy czesci...pierwsza gdzie bedzie wlot ze zbiornika i gdzie odpieniacz pobieral bedzie wode...druga to taki zbiorniczek do zagospodarowania,mozesz tam dac grzlki czy grzalke,mozesz dac troche skaly czy stworzyc w przyszlosci miejsce dla glonow wyzszych...ta czesc zrobilbym najwieksza...majac odpieniacz zewnetrzny np.,pierwsza komora moze byc bardzo malutka...no i zostala trzecia komora...musi byc na tyle duza by zmiescila sie w niej pompa obiegowa,czyli tez nie za duza...w trzeciej komorze znajduje sie tez cos o czym nie wspomniales...dolewka automatyczna...wiem,wiem...zaraz powiesz ze bedziesz robil to recznie...ja tez tak mowilem i moje zycie zamienilo sie w koszmar...dopiero kiedy kupilem dolewke odetchnalem...tak ze dolewke postawilbym na pierwszym miejscu zakupow...dobrze ze chcesz dozbierac i kupic konkretny skimmer...tu na pewno nie bedziesz zalowal a wszystkie te boyu to tylko zabawki o szumnej nazwie "odpieniacz bialek do akwarium morskiego"...Co do pomy to mysle ze idealnie da sobie rade "new jet 1200",jest tania i nieslyszalna...bez filtra UV sie nie tylko obejdzie ale i bardzo dobrze sie obejdzie...jesli chcesz sobie zaoszczedzic wiercenia,budowy komina to kup "overflow"...ja mam od roku i nic zlego nigdy sie nie stalo...sprawdz na ebay"u w USA...chyba ze ktos Ci to zrobi w Polsce,podobno ktos tym sie zajmuje...wiec popytaj...no i wazna rzecz...sam sump..;zrob go najprosciej i najprzejrzysciej z latwym dostepem...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO, ale, jeżeli nawet słowem nie wspominasz o gąbce to znaczy, ze bez nie się obejdzie?

Zawile to napisałeś, więc zapytam czy dobrze odczytałem:

1)Od pieniacz (myślałem, że powinno się go dawać w ostatniej)

2)Grzałka, miejsce na żywą skałę - największa

3)Pompa obiegowa, Automatyczna dolewka.

Dolewa wodę chcę, ale grawitacyjnie, a nie ręcznie - puki nie dozbieram na normalną

A czy ta pompa którą podałem ja, nada się?

Jest tańsza. o połowę. A o Atmanie ogólnie słyszy się dobre rzeczy...

I w Polsce da się dostać ten komin zawietrzny, a jak się bardzo zaprę to sam zrobię, z plexi np, tylko nie bardzo rozumiem jak to działa, możesz zobrazować to na szkicu jakimś? http://allegro.pl/item1064973698_overflow_box_przelew.html

od biedy, można kupić kaskadę za 14zl wywalić silnik, przerobić i mamy to samo chyba :)

Jest i automatyczna dolewa - grawitacyjna, za tą cenę to chyba jednak kupię i nie będę się bawił:

http://allegro.pl/item1068244491_napelniacz_automatyczna_dolewka_uzupelniacz.html

nie rozumiem czym się ona różni od tej:

http://allegro.pl/item1068362738_automatyczna_dolewka_grawitacyjna_od_aqua_trend.html

PS. Dla modów: Nie chcę tutaj nikogo reklamować, a jedynie pokazać ofertę celem zweryfikowania słuszności wyboru.

PS 2. Przeczytałem opinie na temat falownika JVP-101 - na tym forum są 3 strony, każdy chwali więc i ja zaryzykuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik...odpieniacz zawsze w pierwszej komorze...tam wlatuje woda ze zbiornika a odpieniacz ma za zadanie ja wyczyscic i juz wyczyszczona wlewac do drugiej komory...w drugiej komorze woda sobie plynie,miesza sie,wpadajac do trzeciej gdzie jest czujnik dolewki...jezeli dasz skimmer do trzeciej komory to gdzie bedzie sie wlewac oczyszczona woda...?...Overflow o ktorym wspomnialem nazywa sie po polsku pudelkiem przelewowym...mysle ze jak masz jakies zaciecia majsterkowicza i Adam Slodowy jest Ci bliski to pewnie sobie poradzisz ze zrobieniem tego pudelka...wpisz w google "DIY overflow",moze nawet znajdziesz po polsku "DIY pudelko przelewowe"...to Ci przyblizy dzialanie tego ustrojstwa,ktore jest wyjatkowo proste do zrozumienia,choc ja dopiero zrozumialem jak kupilem...Nie znam atmanow a jezeli chodzi o gabki w systemie to niektorzy uzywaja ich na stale,inni tylko podczas czyszczenia a jeszcze inni wcale...Jesli jestes zadowolony z dolewki grawitacyjnej to OK...nigdy nie mialem z tym do czynienia...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, no tak, wiesz ja mało kumaty z angola jestem.

Ale tak się składa, ze u mnie klient chce właśnie to zamówić, no to mam jak znalazł

Hah, już rozumie, rzeczywiście proste

http://www.youtube.com/watch?gl=PL&feature=related&hl=pl&v=-zVGwdRVHU4

Myślę, że uda mi się przerobić kaskadę na takie pudełko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264572 Tofik :

4)Żywa skała 12kg - wezmę tą po 38 - razem około 420zl - 12kg. Jak będzie za mało dokupię jeszcze 3kg

Do tej żywej skały dopisz sobie do listy zakupów "tabletki na uspokojenie" mogą się przydać przy jej układaniu w zbiorniku. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej żywej skały dopisz sobie do listy zakupów "tabletki na uspokojenie" mogą się przydać przy jej układaniu w zbiorniku. :)

To zgryźliwa uwaga, czy poważnie może mnie szlak trafiac? generalnie mam 2 pomysły.

Jedna wielka góra w centrum. Albo Stok zaczynający się w rogu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tej dolewki to różni się ona chyba tylko dopiskiem aqua-trend:clowning

A z układaniem skały napewno bedzie trochę zachodu- też już całkiem niedługo mnie to czeka- zobaczymy jak mi pójdzie:strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskady na 99% nie przerobisz na pudelko przelewowe.. najprostsze pudelko przelewowe to U-rurka.. pudelko musi byc szczelne.. a przerobienie kaskady to chyba problem ? ;]

Darek robil pudelka

http://www.youtube.com/user/MrDarekb30#p/u/11/OvBvVdHukNk i kilka innych video


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) to zalezy jak zrobisz pudelko, powinno byc ok bo jak poziom w akwa spadnie ponizej wysokosci pudelka (wlewu) to nie bedzie lecialo.. poszulaj w necie filmikow jest pokazane o co chodzi dokladnie..

Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie musi zasysac..

u mnie na 2 stronie masz jakies zdjecia jak to u mnie wyglada.. jesli poziom opadnie to po 2 stronach "Ururki" zalanej wodą zaleją sie komory... jesli pompa ruszy i pojdzie woda do akwa to pdniesie sie poziom i ponownie bedzie lało do przelewu wiec do panelu :) poszukaj filmów, jest gdzies video jak ktoś zalewa pudełko wiesza na krawedzi i leje sie woda.. podnosi nic sie nie leje znów wiesza na krawędzi i znoów leci woda:)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest dobrze zrobione, to ruszy... Istotą jest zachowanie ciśnienia w syfonie przelewowym. Przyjrzyj się sposobowi wykonania na przekroju, a jeśli podstawy fizyki nie są Ci obce, będziesz wiedział, o co mi chodzi...

http://www.f3images.com/IMD/aquarium_images/overflow_box_cpr_dimension.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, elegancko, ale coś mi się zdaje, że zapomnieliśmy o karmieniu korali.

Co mi do tego potrzebne?

Słyszałem opinie, że wystarczy sama sól tylu kent marine.

Ale czy na pewno? nie będę musiał potem kupować magnezu/wapienia/jodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raju... Ty czytałeś w ogóle cokolwiek z działu dla nowicjuszy??? Korali nie karmi się solą - sól gwarantuje odpowiedni skład minerałów służących do budowy szkieletów zwierząt morskich - korali, skorupiaków itp. - magnez, wapń (nie wapień) itd. Przy niewielkiej obsadzie same podmiany wody wystarczą, aby uzupełniać pierwiastki. Przy dużej obsadzie zaczyna się konieczość dozowania - wapnia (np. balling) oraz pierwiastków śladowych - pompami dozującymi. A karmienie nie jest ekstremalnie niezbędne, jeśli masz korale fotosyntezujące - oczywiście można je dokarmiać, ale na początku przygody lepiej nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytać, czytałem,ale dużo tego.

Kolega mi tłumaczył, że przez pierwsze 2 miesiące, nie muszę podawać nic więcej niż sól.

I może źle się wyraziłem - nie nie chłodzi mi że solą się karmi korlale, tylko kolega tłumaczył, ze dobrej soli mam wszystko co potrzebne jest do życia i ryb i korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264620 Tofik :

Kolega mi tłumaczył, że przez pierwsze 2 miesiące, nie muszę podawać nic więcej niż sól.

I może źle się wyraziłem - nie nie chłodzi mi że solą się karmi korlale, tylko kolega tłumaczył, ze dobrej soli mam wszystko co potrzebne jest do życia i ryb i korali.

no i tak ma być, dobrze kolega Ci mówił.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264592 Tofik :

Do tej żywej skały dopisz sobie do listy zakupów "tabletki na uspokojenie" mogą się przydać przy jej układaniu w zbiorniku. :)

To zgryźliwa uwaga, czy poważnie może mnie szlak trafiac? generalnie mam 2 pomysły.

Jedna wielka góra w centrum. Albo Stok zaczynający się w rogu

Układanie skały niby prosta sprawa ale sam zobaczysz :) mi to ręce odpadały od trzymania rąk w zbiorniku:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, no ok zobaczymy,

A mam jeszcze takie pytanie co do Soli.

Czy 6kg to nie za mało?

Tak pi razy drzwi obliczyłem, że na samo 1 zalanie zbiornika zużyję ponad 3kg. (na tym forum przeczytałem, że jak się nie ma hydrometr-a, to można przyjmować około 32g/1L) - nie ważne czy to dużo czy mało.

Wychodzi, że zużyję połowę.

Dalej przy podmianach co tydzień te 15-20% to znaczy, że co tygodniowo będę zużywał 640gr soli? - na oko?

A do tego odparowana woda, którą muszę uzupełnić też z solą.

Oj chyba coś źle liczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na poczatek nie ma sensu podmieniać :) ale chyba lepiej kupić więcej od razu z kilku różnych względów, raz płacisz za przesyłkę, większe opakowanie taniej wychodzi, będziesz miał wiaderko na pierdoły jak się skończy sól ;D


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264680 Tofik :

Tak pi razy drzwi obliczyłem, że na samo 1 zalanie zbiornika zużyję ponad 3kg. (na tym forum przeczytałem, że jak się nie ma hydrometr-a, to można przyjmować około 32g/1L) - nie ważne czy to dużo czy mało.

Tofik, nie obraź się, ale jak nie masz hydrometru, to jak chcesz zrobić solankę??? Na oko to herbatę można sobie posolić :)


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.