Skocz do zawartości
MrMayer

Czy światło może być przyczyną blaknięcia korali?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zbiornik 240l. Świeci 6xT5 (2x Marine glo, 2x power glo, Aqua Medic 15000K + Aqua Medic 10000K).

W zbiorniku m.in. montiopory, seriatopory. Problem polega na tym, że przyrost jest ok, polipy pootwierane ładnie ale bardzo wyblakłe kolory. Nie bieleją, nie zmieniają koloru, są po prostu blade. Czy może to być wina światła (złe, za mocne, za słabe) czy czego innego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pastelowe/blade kolory korali mogą być wypadkową kilku czynników.

m.in, oświetlenia właśnie, zapoznaj się z tym tematem ...

inną teorią na bladość podopiecznych są zerowe wartości NO3 i PO4. sporo informacji na temat jałowej wody znajdziesz na forum, gdyż często ta kwestia jest/była poruszana.

podobnie jak i samo "blednięcie korali".

tyle jeśli chodzi o ewentualne przyczyny w rozumieniu ogólnym.

:)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

To Ciebie nie dotyczy. Ale u mnie tak abylo

Ze za wysoko pod ledami wystawilem SPS'y i kolare mi poparzylo.

Byly bielusienkie :)(.

Adrian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal te Marine Glo i Power Glo i w to miejsce daj 2xReef White 15000k i 2 x Reef Blue. Swietlówki które masz w moim odczuciu nie nadają się za bardzo do akwarium rafowego. Zdjęcie wiele by pomogło, pod warunkiem że udaloby Ci sie oddać kolory. Bleknięcie korali może być też spowodowane niedoborem mikroelementów przy jednoczesnych niskich poziomach NO3 i PO4, przy wysokich poziomach tych parametrów i niedoborze mikroelementów korale nie będą się wybarwiały, ale też nie będą jaśniały, tylko brązy się pojawią. Póki co nie zastanawiaj się tylko wymieniaj te świetlówki, nie za tydzień, nie za miesiąc, tylko już. Tylko nie wszystkie naraz, wymień dwie i za tydzień kolejne dwie. Powodzenia:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb tak się właśnie nad zmianą zastanawiam i chyba to pierwsze będzie co zrobię. Mimo, ze Kelviny się zgadzają teoretycznie bo marine jest niby aktyniczna a power glo ma niby 16000 to coś mi się to światło nie podoba. Nawet w reefmaxie sylvanie lepiej świecą. Ze zdjeciem dobrym raczej klopot bo tylko popularna "małpką" dysponuję.

A ile t5 proponujecie do standardowej 240tki ?

nika dzieki za linka ale już dawno przestudiowałem artykuł i stąd moje pytanie.

Ciekawi mnie tylko, że zachowanie jest jak najbardziej ok, czyli euphylie super sie pompują i rosną a monti i seriatopory ładnie przyrastają. Gdyby parametry były zle to chyba by tak nie było?

Dałem dodatkowo bufor kh i essential elements kenta. Zobaczymy co bedzie. A po weeku zmienię dwie żarówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,jakie wymiary masz tego baniaka bo napisałeś że masz t5 ale jakie 39w czy może 54w bo jak masz 6x 54w w 240L baniaczku to jest super, jak 39w to troszke mało. A co do bladości korali to miałem podobną sytuacje ,przyczyną było mało światła i zawsze zerowa chemie więc zaczołem dawać wiecej papu co by NO3 uzyskać choćby na minimalnym poziomie ,dołożyłem więcej rurek przy czym zastosowałem tylko ryrki T5 ATI blue special,blue plusy i fiji purple z KZ i po dwóch tygodniach kolorki się pojawiły i tak jest do dziś,ale po około 3miesiącach korale dają mi znać że światełka trzeba zmienić bo widać delikatne zmiany w kolorach i przyroście.

Pozdrawiam Grzegorz.


Pozdrawiam.

380 + 170L SUMP, ATI 10x39w LIGHT,Deltec APF600,Eheim compact3000 obieg,2xTunze6055+ 2xTunze6045 cyrkulacja,55kg LR,30kg LS,top-up aqua-medica,Carbon,Balling i takie tam cary. http://www.ultimatereef.com/TOTM/2011_july/

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stancor - zbiornik 120 dłx40 serz i świeci 6x54 W T5. Jesli chodzi o chemie i papu to raczej aż za duzo dostaja ostatnio - widzę po nalocie na szybach. A swiatełko powoli wymienię. Zobaczymy ; dostały mikroelementy, bufor, zmienię światło. Jak to nie pomoże to już tylko :banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widze że wszystko idzie w dobrym kierunku,jeżeli mógłbym zasugerowac co do rurek jeżeli masz DOSTĘP i środki na ATI rurki to na te 6 T5 co masz ja bym założył 3x bluespecjal,2x blueplus i jedną fiji purple z korallen zucht, i zobaczysz za jakieś dwa tygodnie jak cie kolory w baniaku powalą. Jeżeli masz lampe na dwóch timerach to dwie blueplus na jeden a reszta na drugi i cyc malina będzie,śiatło blue świecisz 12h a reszte 10h = piękny baniak.

Pozdrawiam Grzegorz


Pozdrawiam.

380 + 170L SUMP, ATI 10x39w LIGHT,Deltec APF600,Eheim compact3000 obieg,2xTunze6055+ 2xTunze6045 cyrkulacja,55kg LR,30kg LS,top-up aqua-medica,Carbon,Balling i takie tam cary. http://www.ultimatereef.com/TOTM/2011_july/

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast ATI Aquablue Specjal możesz zastosować Aqua Medic Reef White 15000k, a zamiast ATI Blueplus - Aqua Medic Reef Blue, to te same świetlówki, a tańsze:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.