Skocz do zawartości
Gość konto_usuniete

Piko rafka w praktyce

Rekomendowane odpowiedzi

Gość DarekB30

Witam

Mam kilka pytań praktycznych do użytkowników małych zbiorników morskich.

Chciałbym założyć córce małe akwarium morskie, o wymiarach powiedzmy max 50x30x30cm

w akwarium z założenia mają być 2 błazenki z ukwiałem i kilka grzybków zoa i jakieś małe mniej wymagające korale

skały około 10 kg i trochę piasku dla kontrastu

Po pierwsze oświetlenie, jakie dobrać PC czy T5 i w jakiej konfiguracji?

po drugie filtracja, sama podmiana wody powiedzmy co tydzień 5-8 litrów wystarczy czy myśleć o odpieniaczu?

Jaka cyrkulacja do środka, jedna Koralia nano będzie OK.

Z góry dziękuję za podpowiedzi

pozdrawiam

Darek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 ci nie wejdą - najkrótsze 60cm, więc zostaje PC. Ja bym spróbował może podpiąc to w jeden obieg z twoim głównym baniakiem - to by Ci dużo ułatwiło sprawę, odpada ci problem filtracji, podmian, odpieniacza itd.

Korali nano nie maiłem ale z tego co czytałem to że słabiutka, więc minimum koralia 1.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Jako oświetlenie zastosuj 2x11W lub 3x11W w pc, daj jakąś kaskadę(przyda się na absorbenty itp) ze skimmerem na powierzchnię(ściąga film). Dodatkowo zakup odpieniacz na kostkę, taki mały z allegro, ja mam w 35l jednego błazna i taki właśnie odpieniacz. Co do cyrkulacji zastosuj tak jak radził przedmówca koralię 1 lub 2x nano.

Jakbyś miał więcej pytań wal na priva czy cuś:)


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym dołożyła 10cm i wybrałabym T5-ki, zwłaszcza że ma tam być ukwiał.

koralia nano będzie za słaba jako jedyna, u mnie w akwarium 60x40x40, gdzie po odliczeniu panela mam 40x40x40 dmucha koralia nano + koralia 1 + lockliny z pompki panelowej (ale słabej bo 1000 L - rozbita na dwa lockliny). i wielkiego podmuchu nie ma :)

edit:

wg. mnie prowadzenie takiej pico - rafki, gdy obok masz duży i stabliny zbiornik to sama przyjemność :)

raz w tygodniu, gdy robisz podmianki w głównym, woda zamiast do wc, to na podmiankę do pico :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe, ale ja bym jeszcze przed zamówieniem przedzwonił czy to nie pomyłka :)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiar z pudełka - 438 mm :)

DarekB30, 10 kg skały będzie Ci ciężko upchnąć, chyba że weźmiesz deep water :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Dzięki wszystkim za podpowiedzi.

Odpowiem wszystkim po kolei.

@tomiooo

do głównego zbiornika nie podłączę, pokój córki jest na piętrze więc raczej odpada.

pozatym lubię "dłubać" przy akwariach (w tej chwili mam trzy) więc doglądanie koejnego to nie problem a przyjemność

@Artur160, też myślałem o kaskadzie, gdzieś już widziałem takie rozwiązanie, ale nie mogę znaleźć

@Radek Ch widziałem tę stronę, jutro zadzwonię i sprawdzę.

@nika mam akurat wolny właśnie taki zbiornik 50x30x30, chociaż ostatnio coraz bardziej skłaniam się do ReefMaxa widziałem nawet kilka szt na targowisku do wzięcia, i tak się zastanawiam czy nie iść po majmniejszej lini oporu i nie wziąć jej "gotowca" :)

ale nie będzie to już "piko rafka". Bardziej zależy mi na estetyce i funkcjonalności niż litrażu.

Co do samego prowadzenia nie powinno być problemu, wykorzystam wodę oraz część skały z głównego zbiornika.

Główny zbiornik pracuje i cieszy swym widokiem niestety jeszcze w warsztacie, :cursin negocjacje nad miejscem ustawienia w domu jeszcze trwają :)

Nie będę go na razie ruszał dopóki nie przywiozę większego szkiełka po Witku ale to dopiero w Lipcu po urlopie,

Na razie mi nie przeszkadza, wręcz przeciwnie wygląda coraz ciekawiej (rozwija się) a i mi jest przyjemnie popatrzeć i nacieszyć oczy jak pracuję w warsztacie.

@kapuhy 10 kg tak w przybliżeniu oczywiście :),

mam kilka ciekawych kawałków z ostatniej dostawy którą wziąłem od Marka i które pasują idealnie

w tej chwili siedzą w sumpie ale aż mi ich szkoda tam zostawiać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

@jjablonski o właśnie o coś takiego mi chodzi

Widzę, że jesteś z Warszawy daj kontakt do siebie na priv

jeśli nie sprawi Ci to problemu rzuciłbym okiem jak wygląda na żywo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucilem do do kostki 27l Nano Cleaner z Reefpacka na srodek tylnej scianki i nawet strasznie nie wyglada. Upchnalem tam grzalke i wate, ktora oczywiscie zmieniam. Bardzo fajnie zbiera film z powierzchni i zapewnia nezla cyrkulacje.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.