Skocz do zawartości
dogepl

[80l] ReefMax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po kilku latach prowadzenia akwarium słodkowodnego postanowiłem spróbować z solniczką :reading

Dane:

- ok 10 kg martwej rafy

- ok 15 kg żywego piasku BioActive Live aragonit

- sól Seachem Reef Salt 20kg

- hydrometr JBL

- zamieniłem jvp 101 na 2 cyrkulatory aquael reef cilculator 2600

- Grzałka z termostatem aquael

- filtr RO puricom + DI 400 MB- 100gpd

- testy JBL no2, no3, ph, kh

- Microbe-Lift Bacterial

- MICROBE LIFT SPECIAL BLEND

Zamówiłem nowe świetlówki 2x Aqua Medic 15k bo standardowe święcą dla mnie zbyt żółto.

Start 08.05.2010r

81182459.jpg

80310039.jpg

17520391.jpg

55063703.jpg

62779978.jpg

93439072.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dogepl, czyli zacząłeś realizować swój plan - gratuluję :reading

i tak z ciekawości, dlaczego zdecydowałeś się na martwą rafę?

poza tym testy JBL-a średnio sprawdzają się przy słonej wodzie, może kupując z czasem następne (mg, ca) pomyśl o salifercie.

aha i kiedy zalałeś akwarium?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, akwarium zalane 8 maja, wiem że testy nie są zbyt dobre, z czasem kupię coś lepszego. Widziałem akwarium na martwej rafie które wygląda świetenie, oraz nie ma tyle problemów z dojrzewaniem (cyjano itp).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265464 dogepl :

... Widziałem akwarium na martwej rafie które wygląda świetenie, oraz nie ma tyle problemów z dojrzewaniem (cyjano itp).

akwaria z martwą rafą potrzebują więcej czasu na "zaskoczenie" , zwłaszcza gdy mamy 100% martwej a cyjano jak ma być, to nie wybiera martwa czy żywa :reading

tak więc do takich zbiorników życie powinno "wejść" jeszcze później niż przy LR.

Tą rafę moczyłeś wcześniej w RO? czy od razu po zakupie do akwarium?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie moczyłem, obecnie 4 ślimaki turbo ładnie ją skrobią, zamierzam jeszcze dokupić kilka turbo oraz te co przekopują piach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Natan, no tak aiptasii nie będzie (jedyny plus) ani nic innego :reading a sama aipatsia może (acz nie musi) trafi choć by ze skałką od korala.

start na martwej rafie w 100%, wg. mnie nie jest optymalny. zwłaszcza w tak małym zbiorniku. i życie trochę wcześnie wprowadzone.

@dogepl, mam nadzieję że będzie dobrze.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dużo rad doświadczonej osoby która prowadzi kilka zbiorników, a więc zobaczę co z tego mojego reefmaxa wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265478 dogepl :

Mam dużo rad doświadczonej osoby która prowadzi kilka zbiorników, a więc zobaczę co z tego mojego reefmaxa wyjdzie.

to tylko się cieszyć :reading

BTW, a skąd jesteś?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że soli masz sporo...

Uważaj na nią by Ci nie "skamieniała".

Szczelnie zamykaj i przechowuj raczej w suchym miejscu, nie przy zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to skamieniała ci kiedyś czy co? mój kolega zawsze kupuje 20 starcza mu na ponad rok i nie skawala się. Jest młotek jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Skamieniała" sól nie jest dobra.. często traci dużą część swoich właściwości dlatego nie należy kupować na raz aż tyle soli przy małym zbiorniku.

Druga sprawa - martwa rafa. Nie wiem skąd jesteś, ale w Olsztynie znam takiego sprzedawce, którym wciska identyczną martwą rafę jako super podstawę do akwarium morskiego. Jest to bzdura. jednak jeżeli sprzedawaca-ekspert nie ma matury, ani żadnego wykształcenia to może mówić co tylko chce.. Wierzę, że Pani Monika, która wypowiedziała się w tym temacie, dokładnie wie o kogo chodzi :reading Chyba każdy w okolicy przejechał się na tym "oryginale". Odpowiednio przygotowana martwa rafa jest dobra jako dodatek do dużych zbiorników jako dolne elementy budowy kompozycji skalnej. W małym zbiorniku nie powinno się stosować 100% martwej rafy, a tylko mały dodatek (osobiście uważam, że w ogóle nie powinno się jej stosować w tak małym zbiorniku). Nie chodzi tu tylko o "balast bakteryjny", ale o szereg drobnych żyjątek takich jak ogólnie pojęty zooplankton. Martwa rafa bywa bardzo często skażona metalami ciężkimi, fosforanami i innymi skzodliwymi substancjami. "Produkcja" martwej rafy często jest wyjątkowo "brudna". Uboga ludność krajów wyspiarskich wyciąga kawałki martwych koralowców, suszy na drogach (jeżdzą tam samochody, więc ma miejsce emisja spalin) i wysyła do Europy. Nie dość, że martwe szczątki są niejako zasuszone w przestworach "skały", to na dodatek opada na nie "esencja" spalin samochodowych. Niektóre źródła zalecają nawet kilkumiesięczne moczenie martwej rafy w wodzie RO przed włożeniem do zbiornika. Nie znaczy to, że akwarium od razy padnie. Uwalnianie szkodliwych substancji może być długotrwałe. Być może trafiła Ci się lepsza partia skały.

Nie traktuj proszę tej wypowiedzi jako atak. Po prostu chę zwrócić Twoją uwagę na fakt, że nie wolno wierzyć "sprzedawcom-ekspertom". To, że założyli kilka zbiorników nie świadczy o doświadczeniu. Dużo pewniejszą metodą zdobywania wiedzy jest rozmowa z akwarystami, którzy nie zarabiają na Tobie pieniędzy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Panie Mandaryn za obszerną odpowiedź, no cóż może to nie był najlepszy wybór ale na razie zostawię to jak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PanMandaryn, duże brawa dla Ciebie!!! za wypowiedż i merytoryczną, ale i kulturalną, pozbawioną złośliwości.

pokazałeś, że można bez "złych emocji" pokazać inną drogę (wg. mnie prawidłową) i udzielić rad/podpowiedzi!

#265564 PanMandaryn :

... Wierzę, że Pani Monika, która wypowiedziała się w tym temacie, dokładnie wie o kogo chodzi :reading Chyba każdy w okolicy przejechał się na tym "oryginale". ...

tylko za co "Pani" ? :)

o losie, aż taka stara nie jestem :(

@dogepl, tak jak napisał Ci @PanMandaryn, forum plus zaprzyjaźniony akwarysta z boku to klucz do sukcesu! będę trzymać kciuki.

ale napisz skąd jesteś ?

:(


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dzisiaj świetlówki aqua medic 15k, zmieniłem dopiero jedną bo słyszałem że nie zmienia się na raz. Efekt jak dla mnie jest bardzo dobry w porównaniu ze standardowymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.