Skocz do zawartości
Radek Ch

Jak z Boyu WM4 zrobić pompy...

Rekomendowane odpowiedzi

Choć nie jest to 100% DIY, to może przyda się chętnym do dłubania z tą wybitną myślą techniczną. Jak pisałem w innym temacie, oryginalnie zestaw Boyu WM-4 - 2 pompy 24V ze sterownikiem - nie za bardzo się nadaje do użytku ze względu na tragiczną wydajność. No to co mi pozostało - zrobić to, co napisałem, czyli stuningować. Oto, co z tego wyszło...

Na początek oczywiście trzeba rozebrać pompę. Przedni koszyk na zatrzaskach schodzi łatwo. Po zdjęciu koszyka i wyjęciu wirnika czas przystąpić do pracy. Na początek odcinamy z koszyka deflektory pomocnicze zaburzające przepływ wody oraz usuwamy tunelową osłonę oryginalnego wirnika:

4177-mod%2001.jpg

Po wykonaniu cięć, oszlifowaniu resztek powinniśmy otrzymać coś takiego:

4177-mod%2002.jpg

4177-mod%2003.jpg

Dobieramy modelarską śrubę napędową, tzw. model na przetyczkę (bez tulei z gwintem, lecz z nacięciem w poprzek tulei centralnej). Wybrałem śrubę o średnicy 38mm, całkowitej wysokości 15mm i skoku 30. Od oryginalnego zespołu wirnika odcinamy łopatki, odmierzając od szczytu łopatek 13mm. Trzpień wirnika rzeźbimy we wpust, który będzie pasował do nacięcia na śrubie. Tu trzeba się wykazać cierpliwością i precyzją, bo wszystko musi pozostać osiowe, równoległe i prostopadłe... Śrubę przyklejamy do wirnika - oczywiście - Kropelką. Najlepiej żelową, bo nie spłynie nam do otworu prowadzącego. Najlepiej operację tą wykonać na... wkładzie od długopisu, żeby wycentrować śrubę i trzpień wirnika. Może być konieczne przeszlifowanie wypływek kleju - po zaschnięciu idealnie nadaje się do tego okrągły modelarski pilnik tzw. "iglak".

4177-mod%2004.jpg

Składamy całość do kupy. Ponieważ teraz zespół przy starcie "zaciąga" wodę i magnes "wciąga" głębiej wirnik w obwód, czego efektem jest stuk, na oś wirnika trzeba dorobić dystans-podkładkę długości 3mm. Ja wykonałem ją z... białego, sztywnego wężyka RO. Została ona założona przed wirnikiem, choć można i za nim - na dnie silnika.

Efekt końcowy? Nieporównywalny. Organoleptycznie wydajność z żadnej wzrosła do poziomu Tunze 6025 przy szerszym strumieniu wody. Przypuszczam, że częściowe otunelowanie wirnika (od góry) oraz wykonanie otworów zasysających na całym obwodzie kosza przedniego pompy jeszcze coś pozwoli wycisnąć. W tej chwili pompa na minimum mocy (30%) pracuje mocniej niż poprzednio na 100%.

Majsterkowiczom życzę dobrej zabawy :reading

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radku a czy mógłbyś wstawić jakiś filmik/zdjęcie obrazujący pracę pompki przed modyfikacją i po modyfikacji.

Pozdrawiam

Jacek


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety - filmiku nie mam czym zrobić a na zdjęciach efektu specjalnie nie widać. Zresztą - to nie koniec grzebaniny :waving Śruba o skoku 30 stopni daje bardzo szeroki strumień (IMHO za szeroki i przez to ciągle nieco za krótki) i jestem w trakcie poszukiwań śruby o skoku 45 stopni w celu prowadzenia dalszych eksperymentów. W każdym razie pompa ustawiona 70cm od sarco macha nim całkiem przyzwoicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie ile teraz prądu pobiera Ci ta pompa, opór pompy jest znacznie większy i czy cewka i trzpień to wytrzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł super tego nie neguje, też lubię trochę pomajsterkować :waving

Cewka i trzpień jest opracowywana pod odpowiednio dobrane obciążenie.

Zaburzenie tego możne skutkować spaleniem cewki. Efekt przeróbki dla cewki może być taki sam jak bardzo zabrudzona pompa.

Jak się mylę, niech mnie ktoś poprawi.

Na tym zdjęciu:

4177-mod%2003.jpg

Są otwory przez które powinna przepływać woda, głównym zadaniem ich jest zapewne chłodzenie cewki pompy i długoletnia trwałość.

Czy odcinając "tunelową osłonę oryginalnego wirnika" nie zaburzyłeś tego przepływu i teraz woda nie jest pobierana z boku pompy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.