Skocz do zawartości
ka21k

Dziwna choroba Sarco?

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj na moim Sarcophytonie wyskoczyla dziwna narosl. jest to plama wilkosci okolo 20mm w okol niej zolty pierscien. wewnatrz kilka takich jakby pieprzykow. plama jest wyraznie bardziej brazowa od reszty kapelusza. Od spodu kapelusz w tym miejscu jest jakby slaczaly i wyraznie cienszy.

Nie wiem co sie dzieje.

Sarco wypuszcza polipy oprucz miejsca w ktorym to wystapilo.

pozatym strona na ktorej wystapila ta plama odwinela sie na wierzch przykrywajac prawie reszte kapelusza.

przegladnalem wile tematow zwiazanych z chorobami Sarco na tym forum , ale nigdzie nie moge znalezc podonych objawow.

Najblizej opisem do mojego problemu jest ostatnia wypowiedz w tym poscie http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=108458#108458

Tez mam jezowca w moim akwarium i czasami kreci sie w poblizu sarco (wogole to robi za duzo balaganu i chetnie wymienie go na jakies szczepki korali - UK), ale nigdy nie widzialem zeby wlazil na niego. raczej stroni od kantaktu z czulkami.

innych zyjatek przesiadujacych na Sarco nie zauwazylem. Tylko babka dosc czesto na nim przesiaduje, ale to chyba nie przyczyna.

Moje akwarium ma juz 5 miesiecy. Sarco kupilem 4 miesiace temu i od tego czasu rozrosl sie prawie trzykrotnie. Codziennie sie otwieral na maksa i zwijal na noc.

NIe bylo z nim zadnych problemow od samego poczatku az do teraz.

parametry wody mierzone Salifertem z wczoraj.

No3 - 1

No2 - 0

Po4 - 0

Kh - 8.6

Ca - 410

Mg - 1250

Nie posiadam testu na PH wiec nie wiem co i jak.

Akwarium 65l + 12l micro sump :waving, 1*15W MARINE BLUE Actynic 10000K, 1*POWER GLO 15W 16000K, RESUN SK-300 Skimmer, 10KG Liverock, Żwir koralowy na 2cm, temp. 26C, cyrkulacja okolo 1400l/h, wegiel aktywny, Rowa Phos

do tego inna obsada ktora opisze troche pozniej bo spiesze sie do pracy.

Mam nadzieje ze to nic powaznego i moj Sarco sie wylize.

Pozdrawiam

5082-chory sarco.jpg


65l + 12l micro sump , 1*15W MARINE BLUE Actynic 10000K, 1*POWER GLO 15W 16000K, RESUN SK-300 Skimmer, 10KG Liverock, Zwir koralowy na 2cm, temp. 26C, cyrkulacja okolo 1400 l/h, wegiel + Rowa Phos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj plama ktora mial przez ostatnie 3 dni w koncu odpadla (wczoraj widzialem jak sie odkleja) i nie wiadomo gdzie sie podziala jednak w miejscu w ktorym byla Sarco nie wypuszcza swoich polipow. Pozatym cala reszta wydaje sie byc w pozadku. Koral napompowany i rozlozony. Niedlugo planuje podzielic go na male szczepki. Poczekam jednak zanim dojdzie w pelni do siebie.

Pozdrawiam.


65l + 12l micro sump , 1*15W MARINE BLUE Actynic 10000K, 1*POWER GLO 15W 16000K, RESUN SK-300 Skimmer, 10KG Liverock, Zwir koralowy na 2cm, temp. 26C, cyrkulacja okolo 1400 l/h, wegiel + Rowa Phos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz też ślimory na sarco - właśnie wypuściły witki. Mogą stresować korala i przez to właśnie nie wypuszcza polipów. Ślimory głównie żerują nocą , mają po kilka centymetrów , konsystencję galarety i są prawie przezroczyste przez co trudno je przyuważyć gdzie dokładnie siedzą. Moim zdaniem nie zjadają samego korala ale stresują go łażąc po jego kapeluchu dlatego miejscami nie wypuszcza polipów. Na kapeluch wchodzą głównie przy przygaszonym świetle. Zdziwiłbyś się ile tego syfu morze siedzieć na koralu.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#267913 R.I.P :

"Masz też ślimory na sarco - właśnie wypuściły witki."

Tak R.I.P masz racje mam dwa slimaki osiadle na moim Sarco ale w innych miejscach i od samego poczatku gdy go kupilem one byly juz na nim, ale jak dotad nigdy nie zmienialy swojego polozenia. pozatym sa jak napisales prawie przezroczyste i nie wygladalo na to zeby koral mial cos przeciw tym slimolom. jak napisalem wczesniej plama byla wyraznie ciemniejsza od reszty korala. Z ostatnich poszukiwan jakie poczynilem aby rozwiklac to zjawisko doczytalem gdzies ze mogl byc to wirek, ale czy rosna one na ponad 20mm srednicy to nie wiem. Ostatecznie wczoraj "plama" zaczela sie odklejac od korala, a dzisiaj rano juz nie bylo po niej sladu. Na obecna chwile w tym miejscu zaczynaja sie wysuwac polipy wiec wszystko wraca do normy. Moze tak wlasnie Sarco zrzuca skore?

Tego nie wiem bo nigdzie nie widzialem jak to sie odbywa u tych korali.

Pozdrawiam.


65l + 12l micro sump , 1*15W MARINE BLUE Actynic 10000K, 1*POWER GLO 15W 16000K, RESUN SK-300 Skimmer, 10KG Liverock, Zwir koralowy na 2cm, temp. 26C, cyrkulacja okolo 1400 l/h, wegiel + Rowa Phos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ka21k - niestety nie o te ślimaki mi chodzi. Jak spotkam je kiedyś w necie to wrzucę tu linka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.