Skocz do zawartości
Ziemniok

BIELENIE- od dołu, od góry

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Proszę Was o pomoc w mojej sprawie. Po krótce opisze problem, warunki mojego akwa i jak się obchodzę.

Szczepki 3 seriatopory caliendrum tracą od góry tipy (te świecące, falujące z wodą frędzle), wręcz odrywają się kawałkami od korala. Odsłonięty biały szkielet pokrywa się po kilku dniach rdzawym nalotem. Wszystko to nie jest gwałtowne, lecz zauważalne i wg mojej opinii bardzo niepokojące. Co dziwne - moja amarantowa seriatopora caliendrum bieleje OD DOŁU!!! Nie wypuszcza polipów.

Dwie montipory digitata - stalowa i czerwona - od góry łyse, lecz łysina niepowiększa się. Częściowo nie chcą wypuszczać polipów

Acropora green - polipy ładnie wypuszcza, leż od góry bieleje - półeczka po półeczce. Niektóre półeczki polipów bieleją nawet z boku w połowie korala.

Parę dni temu wyciągnąłem już szkielet zielonej montipory talerzowej.

Do tego wszystkiego - pavona cactus, seriatopora hystrix mają się dobrze.

CO TO ZA ANOMALIE? Wszystkie korale mają takie samo oświetlenie (firmowe ReefMax), cyrkulacja 2x Koralia 1.

Reszta korali - euphylia, zoa, gorgonia menella, capnella, caulastrea mają się super. A goniopora czy ukwiał to skaczą wręcz z radości.

Dozuję balling 20 ml (10 ml NaHCO3), CoralVitalizer i Amino Acid co 4 dni przemiennie z CoralFluid. Dodaję kroplę jodu Kenta na dzień. Podmiany 10% co tydzień, sól TM BA. Przy podmiance 3 ml Stront/Molibden i 5 ml Cycle.

Testy wody:

Temp 25-27 (upał)

ph 8,2

kh 9 (zszedłem w tydzien - dwa z poziomu ok. 11)

NO2 0,2

NO3 20 (mierzone Tropic Marin, któremu nie bardzo wierzę. Hanka jakieś 2,5 tyg. temu pokazała 5.9)

NH3 0

PO4 0,03 (salifert, czyli pewne przekłamanie. Hanka jakieś 2,5 tyg temu pokazała 0,13)

Ca 465

Mg 1550

Zasolenie 1,022 (refraktometr)

Karmię płatkami, FormulaOne, ReefPearls i główne danie mrożonki (ok 1,5 kostki).

W panelu mam węgiel, purigen, chemipure elite (oba bardzo zasyfione co tydzien), absorber fosforanow phosvec, zamiast biobali 2,5 kg skały. Odpieniacz pieni (proszę wziąć poprawkę że to ReefMax).

Jaki może być powód tej złej formy spsów? Co radzicie?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki od Reefmaxa nie są dobrym źródłemświatła dla SPS'ów - wręcz tragicznym. Myślę jednak, że nie spowodowałyby one martwicy od góry. To już naprawdę bardzo nieprzyjemna sprawa. Martwica zazwyczaj przebiega od dołu. Przyczyną jest często zła aklimatyzacja, lub parametry wody. Gdy koral traci tkanke na końcówkach to delikatnie mówiąc jest nieciekawie.. Przyczyn takiego stanu rzeczy może byc bardzo, bardzo wiele. W Twoim przypadku rozważałbym nastepujące opcje:

1. Sorbenty zaburzyły prawidłowy stusunek azotu do fosforu, co może stresować korale i spowodować martwicę na tipach. Przykładem może być sytuacja z wyjałowioną wodą pod względem fosforanów. Przy KH powyżej 8 może powodować stres u SPS'ów i martwicę "od góry", czyli utratę tkanki na tipach. W mojej ocenie stosujesz za dużo cudownych środków tzn. chemipure i inne absorbenty - mogło to pozwbawić wodę fosforu, co przy tak małym litrażu jest proste do wykonania. Metody naturalne są dużo bardziej bezpieczne. Testami na PO4 za bardzo sie nie sugeruj. Przekłamują.

2. Poziom wapnia powyżej 450 nie jest mile widziany. Ten parametr również może mieć negatywny wpływ na koralowce. Martwi mnie też, że lejesz Ballinga w nierównych dawkach. Ludzie piszą, że niby można, jednak doświadczeni akwaryści już od dawna wiedzą, że lanie Ballinga w nierównych dawkach zaburza równowagę jonową.

3. W tak małym zbiorniku stosujesz sól TM BA - zupełnie niepotrzebnie. Ma ona niesamowicie podbite stężenia mikroelementów. Ty dodatkowo lejesz inne dodatki do wody. Przedawkowanie mikroelementów może objawiać się martwicą, a nawet całkowitym pomorem życia w akwarium. Przedawkowanie strontu zazwyczaj nie jest groźne, jednak z jodem to już inna sprawa. Pamiętajmy jak bardzo śladowe są jego stężenia w wodzie morskiej.

4. Kolejna opcja, ale mało prawdopodobna - zanieczyszcenie wody substancja obcą. Objawy pozwalają jednak brać pod uwagę taką ewentualność.

5. Sposób w jaki postepuje martwica raczej wyklucza pasożyty, stany patogenne spowodowane obecnością mikroorganizmów itp. Stawiam na problem w wodzie.

Czy do tej pory odnotowałeś jakiekolwiek przyrosty SPS'ów w akwarium? Mówię tutaj o wyraźnych przyrostach, a nie "wydaje mi się, że rośnie".

Martwicę od dołu można zatrzymać sczepiąc korala (łamiąc 1cm nad "obręczą" martwej tkanki). Trzeba to robić, bo często martwica powduje zakażenie korala, co utrudnia zahamowanie procesu. Koral może też sam się wyleczyć, ale ma małe szanse. Gdzieś czytałem, że około 30%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anomalie to:

-Dozuję balling 20 ml (10 ml NaHCO3)

-CoralVitalizer i Amino Acid co 4 dni przemiennie z CoralFluid

-Dodaję kroplę jodu Kenta na dzień.

-Przy podmiance 3 ml Stront/Molibden i 5 ml Cycle.

- kh 9 (zszedłem w tydzien - dwa z poziomu ok. 11)

- NO2 0,2

- NO3 20 (mierzone Tropic Marin, któremu nie bardzo wierzę. Hanka jakieś 2,5 tyg. temu pokazała 5.9)

-Ca 465

-Mg 1550

Sprawdz KH, bo troche malo jak na mierzone tyle wapnia i magnezu co masz, moze cos z testem byc zepsute.

W takim maly reefmaksie to robisz podmianke 15% co tydzien (tylko co tydzien, nie co dwa, wtedy sklad chemiczny wody w baniaku dąży do skladu chemicznego solanki) i masz w d*pie inne dodatki, i wiesz, ze nie przesadzisz (Ja daje krople jodu na 500 litrow na tydzien)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze SPSy wylądowały u mnie 1,5 miesiąca temu i śmiało mogę powiedzieć że przyrostów nie ma ŻADNYCH.

Od dołu leci mi piękna amarantowa seriatopora - ale tutaj uwaga - tylko z jednej strony, nie ma obręczy, narazie biała plama która się poszerza.... Koral ogólnie sciemniał, stracił kolor a polipów dawno nie wypuszczał.

Co radzisz więc? Już? Teraz? Na przyszłość? 9 lipca wyjeżdzam - do tego czasu chce ustabilizować trochę sprawę...

Ballinga leję nierównomiernie bowiem kh miałem bardzo wysokie a resztę niedobór. Wyrównać do 20 czy moze 25 ml dziennie?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie ma przyrostów to sprawa jest jasna. Aklimatyzacja nie została przeprowadzona prawidłowo. Znaczy to, że korale nie przystosowały sie poprawnie do warunków w zbiorniku. Zasada jest bardzo prosta - są przyrosty jes dobrze, nie ma przyrostów jest źle.

Na Twoim miejscu stopniowo odstawiłbym chemię i cudowne środki, zmniejszył karmienie, zmienił sól na słabsza - reefcrystals, TM pro reef itp, zaprzestał lania mikroelemntów, zaczął lać Ballinga w równych dawkach, ale gdy Ca spadnie do 420. warto tez wykonać większe podmiany. Powiedzmy 20% tygodniowo, przez 4 tygodnie

Korale warto przenieść do znajomego, bo nawet bez zdjęć widać, że mogą być już "jedną nogą na wiecznej rafie".

Co do ciemnienia korali, to jest to w tym wypadku symptom świadczący o czymś innym - niedoświetlenie. Koral namnaża zooskantelle bo ma z amało światła. Dlatego staje się ciemy, brązowy. Nie jest to jednak bezpośrednia przyczyna martwicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na początek odstaw:

- CoralVitalizer i Amino Acid, CoralFluid, jod Kenta, Stront/Molibden

Nie dosyć, że używasz najbogatszej w minerały soli TM to jeszcze dolewasz masę specyfików, przy tak małej obsadzie - paranoja jakaś. Do wywalenia też chemia typu purigen, chemipure elite.

Mandaryn dobrze pisze -oddaj korale, kup nowe świetlówki, zrób podmianę i czekaj na stabilizację parametrów, jak zacznie lecieć Ca i Mg to uruchom baillinga. Może lać bakterie i to tez nie za dużo. Ogólnie potrzebny jest czas a nie tak wszystko na hura robione.

Co za dużo to niezdrowo.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, dzięki za odpowiedzi!

Przestaje lać CV, AA, Jod, Stront i Molibden oraz Balling.

Jutro wywalam absorber fosforanów phosvec Sery, purigen i chemipure elite. Pozostawiam węgiel i żywą skałę w panelu.

Robię też dużą, 20% podmianę a korale SPS wywoże do erybki. Ograniczam karmienie, przy podmianie daje 5 ml cycli, jak co tydzień.

Będę robił testy co pare dni i będę dawał znać. 9 lipca lece do egiptu - akwa zajmą się rodzice...


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mi ktoś logicznie jest w stanie wytłumaczyć , jak aminokwasy mogą zaszkodzić koralowcowi , który podupada to bedę bardzo wdzięczny . Bardzo dużo masz w tym akwa wynalazkow fakty , ale nie wywalaj wszystkiego naraz bo sobie tylko możesz pogorszyć sprawę .Nie rezygnuj z dawkowania amino bo stawiam na to , że to one utrzymują korale przy życiu jeszcze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt obfite dozowanie aminokwasów czy innych wynalazków może w pośredni sposób wpływać na koralowce. Obciąża to bardzo mocno filtrację, stanowi pokarm dla innych organizmów (w tym też takich "złych", patogennych). Przedawkowanie pokarmu dla korali (w tym aminokwasów) może spowodować więc zaburzenie równowagi mikrobiologicznej i stosunku fosforu do azotu. Istnieje szereg skutków ubocznych jaki dany produkt może wywołać. Warto zapoznać się z informacjami w internecie na temat każdego stosowanego preparatu. Przykładowo preparaty do ZEOvit'u po przedawkowaniu mogą spowodować straszne skutki uboczne.

Co do odstawiania wszystkiego.. rób to powoli. powiedzmy zmniejszaj "wszystko" o 25% tygodniowo. Dodawanie jodu i strontu możesz zaprzestać od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.