Skocz do zawartości
R0nin

Chłodzenie wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem jeszcze w stadium zakładania akwa morskiego i zastanawiam się nad chłodzeniem wody, a mianowicie - zamierzam oprzeć się na układzie peltiera który charakteryzuje się bardzo niską temperaturą co pozwoli na bardzo szybkie schładzanie (oczywiście sterowane to będzie termostatem) lecz czy przepływająca woda z akwarium przelewająca się przez ten układ nie "uśmierci" bakterii? nie będzie miało to złego wpływu na drobnoustroje krążące w akwarium?

z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też już kiedyś myślałem nad zastosowaniem układzie peltiera ale raczej nad wersją troszkę przerobioną czyli na dodaniu ciepła a nie odjęciu mam już troszkę projektów może uda mi się to zrobić w tym wcieleniu ale ogólnie pomysł pierwsza klasa :)

ps. Nie myśl o wodzie z akwarium pomyśl o oddzielnym module np w sumpie :) możesz zastosować w tym wypadku miedź.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj, ze ogniwa peltiera nie chlodza !! One przy udziale pradu przenosza cieplo z jednej powierzchni ogniwa na druga. I tu musi byc uklad odbierajacy cieplo. Kiedys byl na forum temat o tym. Nawet obliczalismy potrzebna moc ogniw. Wyszlo ze jednak skuteczniej i taniej uzyc chlodziarki kompresorowej niestety.

Ale walcz :-) Moze akurat cos z tego wyjdzie ;-)

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu kliamatyzację do pomieszczenia z akwa. Chłodno będzie tobie i rybkom :)


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem chłodziarkę z ogniwem Peltiera - Haleila coś tam... Sprzedawana przez AM. Miała podaną moc chłodzenia adekwatną do akwarium do 100L. Nie będę się rozpisywał co do konstrukcji ale wydajność tragiczna!

Po pierwsze zastosowano 1 ogniwo o mocy 80W plus radiator po drugiej stroni i duży wentylator. O ile udało mi się uciszyć głośny wentylator obniżając obroty, o tyle nie zdołałem wywietrzyć pomieszczenia nagrzanego wskutek działania tej chłodziarki - ciepło oddawane do atmosfery przez radiator.

Wydajność tego cuda okazała się tak fatalna, że chłodzenie to nie wyrabiało z baniakiem powyżej 50L. Wyczytałem na australijskim forum akwarystycznym, że stosują te chłodziarki w małych holendrach o litrażu nano.

Ktoś konstruując tą chłodziarkę nie wpadł na to, aby zamiast 1 ogniwa zastosować np. 4 ogniwa. Chodzi o to, że ogniwo Peltiera przewodzi ciepło w sposób zależny od wartości podanego napięcia, przy czym mniej więcej od połowy podanej mocy wzrastają silenie straty cieplne i ogniowo samo produkuje ciepło własne, bowiem spada sprawność. Przy 100% obciążalności (maksymalne napięcie podane do ogniwa) sprawność wynosi z reguły 50%. Połowa tej mocy, to oddane ciepło własne do atmosfery, a tylko połowa to ciepło odzyskane z wody.

Więc stosując 4 ogniwa w tym samym czasie można by uzyskać odpowiednio wyższą sprawność podając np. połowę napięcia na wszystkie 4 ogniwa.

Zdecydowanie jednak szybszym i super tańszym chłodzeniem jest nawiew i odparowanie wody plus automatyczna dolewka. W porównaniu z powyższym przykładem o wiele, wiele bardziej to się opłaca i jest lepsze niż męczarnia z ogniwami.

100 razy lepsza jest zwykła chłodziarka z kompresorem. Pomijając to, że ciągnie trochę watów, warto inwestować i miec problem z głowy.

Ja jednak obstaję przy wentylatorach sterowanych z komputera (u mnie ARM). Plus dolewka oczywiście. Jako dolewkę stosuję aktualnie zwykły baniak plastykowy z czasowym włączaniem z komputera pompki perystaltycznej na 20-25 minut dziennie. I to doświadczalnie dobrane dozowanie RO niemal idealnie wpasowało się w uzupełnianie RO wyparowanej wskutek nawiewu wentylatora.

Przy 30-sto stopniowych upałach utrzymuje Temp. wody poniżej 27oC. Przy upale 35oC woda "chce się podgrzać" powyżej 28oC. Wówczas komputer wyłącza HQI, po pół godzinie lampa się znowu włącza. Dodam, że to tylko w upalne dni.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufti - zgadzam sie w 100%.

Mam chlodziareczke klasyczna i w akwa 25-25,5 st niezaleznie czy jest 28 czy 36 st. w pokoju :-)

Temat grzania wody zniknal - szybko , tanio i bezproblemowo....


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

długo nie zaglądałem i nie zauważyłem zainteresowania tematem. Do układu peltiera dokupiłem coś takiego http://allegro.pl/item1114425853_chlodnica_gygabyte.html i zamierzam bezpośrednio przez tą chłodniczkę przepuszczać wodę z akwa na wylocie z sumpa. Na chłodniczce będzie zamontowany wentylator (na mniejszych obrotach co by był mniejszy hałas) natomiast będzie również układ peltiera który będzie się załączał w skrajnie wysokich temperaturach co szybko schłodzi wodę po czym wyłączy się i najprawdopodobniej sam wiatraczek długo będzie dawał sobie sam radę. Koszt jest niewielki a efekt może być bliski pożądanemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta chlodnica to napewno nadaje sie do słonej wody?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to się okaże bo w zasadzie nie widzę przeciwwskazań

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo z tego co mi wiadomo to tylko chlodnica z tytanu wchodzi w rachube.A ta na bank jest z aluminium albo miedzi.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, że jest problem z miedzią ale o aluminium nie słyszałem, a nawet jeśli wchodzi w reakcje to ciekawe jak szybko i jak bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to robił na oddzielnym obiegu. Myślałem kiedyś na chłodzeniu swoich lamp LED wodą i wtedy rórki miedziane w niczym nie przeszkadzają.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aluminium koroduje znacznie szybciej i glebiej od miedzi. Dlatego m.in. Instalacje wykonuje sie z miedzi. Do tego mocno natleniona woda morska potrafi strawic 12mm metalu rocznie ( dane z ksiazki ktora mam przed soba akurat ) :)Niestety dna naszych celow musimy wybierac miedzy trzema materialami na wymienniki ciepla. Tytan, szklo lub wysokoprzewodzace tworzywa sztuczne. Nie da sie tego niestety przeskoczyc.

Pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche bez sensu...

chodzi o zbicie temperatury o 5, powiedzmy max 7 stopni. co przejmie to cieplo z tej chlodnicy? powietrze, ktore oscyluje w podobnej temperaturze ?

moim zdaniem nie zda egzaminu :D

ale kombinuj dalej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.