Skocz do zawartości
Mikegtr7

108L nano Mikegtr7

Rekomendowane odpowiedzi

Około roku po pierwszych planach założenia morskiego akwa, w końcu udało się.

Zbiornik ma wymiary 60x40x45, wykonany na zamówienie.

Wszyscy tutaj na forum przekonywali, że im głębszy tym lepszy i coś w tym jest.

Jako oświetlenie lampa przerobiona z Arcadii zakupiona tutaj na targowisku 6x24W.

Nie zdecydowałem się na ani na sump ani na panel, póki co nie planuje ani jednego ani drugiego.

Myślę, że jak już odpieniacz zacznie mi przeszkadzać wizualnie wymyśle jakąś osłonę ze spienionego PCV.

Zacząłem od zakupu miniflotora oraz filtra RODI.

Poniżej już po zainstalowaniu RODI w kuchni:

IMG_5426.jpg

Kolejność zakupów była raczej losowa, jedynie sam zbiornik zakupiłem na samym końcu.

Szafkę, z której jestem strasznie dumny :), wykonałem samodzielnie. Nie licząc sprzętu, typu wiertła,

materiał kosztował mnie około 100zł plus jakieś 6h pracy.

Szafka ma wzmocnienie poprzeczne około 20cm od tylnej ściany, idealnie na środku akwarium.

W zeszły piątek zalałem wodą ROdi a w sobotę posoliłem solą IO.

Aqua-2.jpg

po zasoleniu biało :) :

Aqua-4.jpg

W sobotę wybrałem się również na śląsk po 10kg skały.

Jest super porowata, odgazowana.

Kształt ma jak klocki lego, ciężko byłoby ułożyć ją inaczej niż jest teraz, ale mi sie podoba :)

Aqua-6.jpg

jeszcze bez światła:

Aqua-8.jpg

Ze światełkiem wygląda tak:

IMG_5441.jpg

IMG_5448.jpg

Przy okazji, co to? :

IMG_5443.jpg

i to?

IMG_5444.jpg

Póki co nie mam żadnych testów, będą w piątek.

Z obsady jaką planuję będą dwa błazenki i na pewno centropyge loriculus.

Muszę jeszcze kupić listwę zasilającą, żeby przenieść wszystkie kabelki do szafki.

Wątek założyłem, ponieważ nigdy nie miałem jakiegokolwiek akwarium i pewnie będę popełniał sporo

banalnych dla większości z Was błędów. No i mam nadzieję w porę mnie ostrzeżecie :)


108L, 60x40x45cm, miniflotor, 2 x JVP-101, oświetlenie 6x24W, poki co skała dojrzewa :)

Start zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Wydaje mi się iż oświetlenie trochę za mocne na takie akwa. Mam 85 l i przy 4 x 24W wydawało się iż jest za dużo dla miękkich.

Odpieńka już podłącz i ustaw na max.

Pompki ustawiłbym na początek kierując bezpośrednio na skały. Po dwóch stronach. Docelowo proponuję jakąś pompkę aby marszczyła powierzchnię wody (lepsza wymiana gazowa).

Postaraj się może o wodę do podmiany z innego zbiornika. Jak co to ja mam co tydzień 10 litrów do wymiany.

Co do soli to nie oszczędzaj na jej jakości. Kupuj jak najlepszą. A tak na marginesie co to za sól IO ?

A co do widoczku to ładnie się zapowiada podoba mi się ułożenie skały. A i skały docelow bym dodał tak ze 5-6 kg.


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#272330 kgb :

A tak na marginesie co to za sól IO ?

Instant Ocean

- Przez ta sól miałem problemy z cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz chodził całą noc i co nieco już wypluł.

Soli nie chciałem na sam początek jakiejś super, bo póki jest sama skała to nie chce tam dawać np. TM.

Sporo zresztą czasu na czytanie o soli poświęciłem i jak wszędzie są dwa obozy.

Skały być może dojdzie z czasem więcej, ale raczej wole "lekkie" zbiorniki, gdzie jest raczej przestrzeni więcej.

Oświetlenie mogę odpalać w konfiguracji 4 plus 2, więc jak będzie za dużo to spróbuje 4.

A i jeszcze co do pompek. Ustawienie w tym momencie nazwijmy to "techniczne".

Nie pomyślałem, że tyle gniazdek będę potrzebował i muszę mieć pompy po lewej bo mi kabla nie starczy.

Dziś problem powinien być rozwiązany.

Dzięki :)

Update.

Nic się nie dzieje. Wydaje mi się, że skała robi się coraz bardziej różowa, ale może faktycznie mi się wydaje :)

Ustawiłem cyrkulacyjne po obu stronach, dmuchają na skałę.

Miniflotor coś tam przez noc odpienił, ale teraz mu się coś odechciało.


108L, 60x40x45cm, miniflotor, 2 x JVP-101, oświetlenie 6x24W, poki co skała dojrzewa :)

Start zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała na przedostatnim zdjęciu, gdzie jest pomarańczowe niezidentyfikowane coś, "porośnięta" jest czymś jakby gąbką, zajmuje toto prawie pół skały. Jest koloru białego, miękkie w dotyku.

Zostawić czy wyczyścić ten kawałek? Co to może być? Na wspomnianym zdjęciu jest na pierwszym planie.


108L, 60x40x45cm, miniflotor, 2 x JVP-101, oświetlenie 6x24W, poki co skała dojrzewa :)

Start zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to faktycznie gąbka to zostaw, nieszkodliwy filtrator.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden problem, jak wrócę do domu to spróbuję coś pstryknąć :clowning

Tak na dobry początek skałka z potrójną kolonią zoa.

IMG_5469.JPG

Ogólnie jak już pisałem w innym wątku aktualna obsada to:

Astrea tecta x 2

Strombus

Mitra papalis

Nassarius

L. amboinensis x 2

Paguristes cadenati

Gramma loreto

Błazenki x 2 - niestety r.i.p., z nadal nieznanych powodów, po dwóch dniach od wpuszczenia

z korali póki co tylko mała xenia i widoczne zoa.

Kolejna dostawa początek września.

Właśnie się zastanawiam co mogę wrzucić, żeby ożywić akwa kolorystycznie i "ruchowo".

Baaardzo chciałbym już ukwiał, ale jeszcze poczekam :tongues


108L, 60x40x45cm, miniflotor, 2 x JVP-101, oświetlenie 6x24W, poki co skała dojrzewa :)

Start zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę nowych zdjęć.

Glony powoli zanikają, trochę przegiąłem z oświetleniem i porosły co się dało, ale już powoli znów widać skałę.

IMG_5486.JPG

IMG_5495.JPG

IMG_5498.JPG

IMG_5501.JPG

IMG_5502.JPG


108L, 60x40x45cm, miniflotor, 2 x JVP-101, oświetlenie 6x24W, poki co skała dojrzewa :)

Start zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic wielkiego się u mnie nie dzieje.

Zidentyfikowałem właśnie, że na poniższym zdjęciu to gąbka Sycon sp.

Wg Was pojawia się i znika, ale znaczy że woda jest ok :)

Nadal nie wiem co to za glon, który jest na ostatnim zdjęciu pierwszego posta, ale rośnie i ma się dobrze.

Ciekawostka, czy to, że Gramma loreto wypływa przy zmniejszonej albo wyłączonej cyrkulacji to normalne?

IMG_5522.JPG


108L, 60x40x45cm, miniflotor, 2 x JVP-101, oświetlenie 6x24W, poki co skała dojrzewa :)

Start zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#277819 Mikegtr7 :

Nadal nie wiem co to za glon, który jest na ostatnim zdjęciu pierwszego posta, ale rośnie i ma się dobrze.

Jeśli jest sztywny i ciężko go oderwać od skały to Cladophoropsis.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda mało informacji w necie, ale faktycznie masz rację :)

Mam nadzieję, że obrośnie mi całą skałę, zrobię mały trawnik, żeby krewetki mogły sobie rozegrać mały wimbledon :)


108L, 60x40x45cm, miniflotor, 2 x JVP-101, oświetlenie 6x24W, poki co skała dojrzewa :)

Start zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mikegtr7-kolega kgb dobrze ci sugerowal i 6x24waty to zbyt duzo swiatla na taki zbiornik,3-4swietlowki na poczatek ci wystarcza,ile akwa ma juz czasu?,swiecisz pelen cykl od poczatku?,jesli tak ,sam dajesz tym glonon zaprosznie do intensywnego wzrostu,choc akwa dojrzewa wiadomo iz glony musza sie pojawic,ale mozna ich wzrost znacznie spowolnic na poczatku cyklu azotowego,:),pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie od razu zredukowałem oświetlenie, teraz świecę czterema (2x blue plus, 2xaqua special) 7 godzin.

Do zeszlej niedzieli świeciłem 5 godzin i glony zaczęły się cofać - tzn. nitkowate, bo wyższe mogą być.

Wydaje mi się, że tak jak jest teraz jest super, ale będę sie jeszcze bawił ze światłem.

Zamiast jednej z obecnych świetlówek dam fiji purple albo ati actinic - zobaczę, która opcja mi się bardziej podoba.

Mniej więcej określiłem już kierunek i pójdę w LPS.

No i chętnie posłucham posiadaczy grammy loreto jak im się zachowuje w akwarium - moja wypływa tylko na jedzonko, albo jak wyłączę cyrkulację.

BTW 2 x jvp na tak krótki zbiornik to też za dużo moim zdaniem.


108L, 60x40x45cm, miniflotor, 2 x JVP-101, oświetlenie 6x24W, poki co skała dojrzewa :)

Start zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja ma tak samo :) kiedy plywala w 100l z cyrkulacja 4500l/h wyplywala bardzo rzadko ,widywalem ja tylko w porze karmienia po przenosinach do polowe mniejszego akwarium gdzie cyrkulacja wynosila +/- 30x objetosc akwarium ,sytuacja byla identyczna -nie wylazila ze skal (nawet na karmienie O.o) potem zaczalem przesiadywac dluzej przed zbiornikiem zeby mi z glodu nie padla (to bylo tak ze czekala na jedzonko a kiedy podszedłem by ja nakarmic uciekala za skalki :) ) .Zaczela sie do mnie przyzwyczajac ,ale ta cyrkulacja jakby przeszkadzala jej w plywaniu ,takie przynajmniej odnioslem wrazenie dlatego (jako ze to akwarium tymczasowe) zmniejszylem cyrkulacje o polowe a gramme widuje niemal caly czas :) plywa sobie totalnie olewajac moja obecnosci.Z tym ze po przenosinach przestala jesc swoje ulubione granulki ,mrozonej artemii tez nie rusza jedynie skubie mrozonego cyklopa ,nie mam pojecia czym to moze byc spowodowane.Po 1,5 roku zmienila upodobania pokarmowe ... ?

Pozdrawiam


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja potrafi często wypluć jakiś kawałek, bo akurat obok przepływa coś lepszego :)

Dwa dni temu całkowicie przesunąłem jedną pompę, jest teraz dość nisko i dmucha prawie maksymalnie w górę i jest już trochę lepiej. Gramma (nazywam ją inaczej, ale to forum dzieci też czytają) :) pojawia się teraz trochę częściej, ale to i tak jeszcze nie to.


108L, 60x40x45cm, miniflotor, 2 x JVP-101, oświetlenie 6x24W, poki co skała dojrzewa :)

Start zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś nie mam szczęścia do ryb :/

Moja gramma loreto ma ospę, jest obsypana na głowie i płetwie ogonowej.

Zwiększyłem temperaturę do 28st.C i podałem pokarm wymoczony w czosnku.

Tyle wyczytałem tutaj.

Jutro na targach mini-spotkanie, może dowiem się czegoś od mądrzejszych ode mnie.


108L, 60x40x45cm, miniflotor, 2 x JVP-101, oświetlenie 6x24W, poki co skała dojrzewa :)

Start zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi para tych ryb padła po miesiącu od zakupu. Przed tym jak zdechły też pokryły się plamkami podobnymi do tych jak w tzw "ospie"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update:

I prośba o identyfikację paskudztwa na ostatnim zdjęciu.

IMG_5769.JPG

IMG_5773.JPG

IMG_5775.JPG

Na poniższym zdjęciu, brązowy dysko-kształtny twór po prawej stronie, mniej więcej w połowie wysokości zdjęcia.

Co to jest?

IMG_5771.JPG


108L, 60x40x45cm, miniflotor, 2 x JVP-101, oświetlenie 6x24W, poki co skała dojrzewa :)

Start zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.